Těsně před jedenáctou hodinou dopoledne v krnovském domku na Albrechtické ulici málem došlo k tragédii. Dosud není jasné, proč dospělí ponechali bez dozoru zvědavého tříletého chlapce, který si našel cestu k otevřenému oknu.

Vypadl z něj a z výšky téměř pěti metrů se zřítil volným pádem na střechu sousedního přístavku, který je na úrovni prvního patra domu.

Neutichající pláč

„Slyšel jsem sice delší dobu někde poblíž plakat dítě, ale šlo to jakoby seshora, takže jsem předpokládal, že ten pláč vychází z pokojíčku nahoře v patře. Snažil jsem se dělat svou práci a pláče jsem si nevšímal, ale trvalo to už opravdu moc dlouho a pláč neustával.

Čekal jsem, že snad se už konečně někdo zvedne a půjde dítě utišit, ale když se pláč stále stupňoval, napadlo mě, jestli se tomu prckovi náhodou nestalo něco špatného,“ popisuje situaci natěrač, který shodou okolností právě pracoval v zahradě domu. Přestože dětský pláč se rozléhal na celou ulici, natěrač byl prvním, kdo nezůstal lhostejný a začal pátrat, co se vlastně stalo.

„Šel jsem za hlasem, protože se mi jednu chvíli zdálo, jako kdyby dítě plakalo spíš někde venku. Napadlo mě vylézt na střechu přihlehlého objektu, protože pláč vycházel právě odtud. To, co jsem tam uviděl, mne vyděsilo tak, až jsem se z toho rozklepal. Byl tam úplně malý kluk, vůbec se nehýbal jenom jenom tak bezmocně ležel a hlasitě plakal. Nevěděl jsem, jak se tam mohl dostat, a jestli potřebuje jen nějak utěšit, nebo je zraněný. Okamžitě jsem šel volat sanitku a strážníky,“ vysvětlil zachránce, který si ze skromnosti ani nepřál ani uvést své jméno.

Přestože přivolaní záchranáři při prvním ohledání nenašli žádné zjevné zranění, byl chlapeček pro jistotu letecky transportováno do nemocnice v Ostravě. Na tomto případě je zajímavé, že pláč dítěte ze střechy musely slyšet desítky kolemjdoucích, ale nikoho z nich nenapadlo podívat se za hlasem, zda mu nehrozí nějaké nebezpečí.

„Nedokážu to odhadnout přesně, ale to dítě plakalo opravdu dlouho. Zpočátku jsem ho slyšel jen velmi slabě, protože jsem něco natíral na opačné straně budovy. Kolemjdoucí na ulici ten pláč museli slyšet mnohem lépe a z větší blízkosti. Překvapilo mě, jak se dosud lhostejní lidé najednou začali shlukovat, když už přijížděli policisté a záchranáři začali kluka ošetřovat,“ kroutil hlavou nad celou věcí natěrač–hrdina dne.

Mimo ohrožení života

Záchranáři nevěřili vlastním očím, když na chlapci po takovém pádu nenašli žádné zjevné zranění. Zasahující zdravotníci samozřejmě nemohli vědět, zda nemá nějaké vnitřní zranění, ani to, zda byl v bezvědomí. Nic neponechali náhodě. Chlapce okamžitě okamžitě převezli do krnovské nemocnice, z které byl po prvotním nezbytném ošetření a vyšetření letecky transportován na specializované pracoviště do Ostravy.

Podle dostupných informací byl chlapec zřejmě v šoku, protože téměř nekomunikoval. Nedokázal lékařům říct, co se mu stalo, co ho bolí a jak se dostal na střechu. „Chlapec se nachází mimo ohrožení života. Bližší informace zatím nemůžeme sdělit. Policisté na místě vyšetřují příčiny této nehody,“ řekla policejní mluvčí Pavla Tušková. „Policisté již zahájili úkony pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti,“ uzavírá Tušková.