„Skupina koledníků má vždy vedoucího, který je vybaven průkazem Charity ČR. Údaje z průkazu vedoucího musí souhlasit s údaji uvedenými na průkazu totožnosti. Dárci si mohou zkontrolovat i pečlivě zapečetěné kasičky, do kterých vhazují své dary.
Tříkrálová kasička je opatřena nálepkou Charity Česká republika a zapečetěná místně příslušným městským či obecním úřadem," popsal sbírku diecézní koordinátor Tomáš Pinďák.
Fáma: příspěvek jde „na uprchlíky"
Výtěžek Tříkrálové sbírky v minulých ročnících byl vždy rozdělen v určitém poměru, aby pomáhal v regionu, v republice a v zahraničí, většinou obětem katastrof. Pomáhal nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni, sociálně potřebným i mezinárodním humanitárním projektům.
Letos se poprvé koledníci vydávají do ulic a k domovům dárců s obavami. Mezi lidmi se totiž šíří fámy, že celý výtěžek sbírky půjde „na uprchlíky". Také na facebooku Bruntálského a Krnovského deníku se pod článkem o Tříkrálové sbírce tato obava objevila.
Kam půjdou peníze?
„Jistě to Charita rozdá uprchlíkům, jak jsem četla. Neexistuje. Nedám!" uvěřila blíže neuvedenému informačnímu zdroji jedna z našich čtenářek.
„Ano, koledníci mi už volají, že to viděli na facebooku nebo slyšeli v rádiu. Obávají se, že lidé nebudou chtít na sbírku přispět kvůli strachu z příchodu dalších uprchlíků," potvrdila obavy koledníků ředitelka Charity Krnov Monika Dudová.
Nejistota, zda budou peníze využity podle preferencí dárce, může mnohé lidi odradit. Jak je to s výtěžkem sbírky ve skutečnosti? Komu konkrétně pomůže? „Každá Charita využije získané finanční prostředky dle záměrů schválených Tříkrálovou komisí Diecézní charity ostravsko-opavské.
Letos výtěžek podpoří služby pro seniory, nemocné a handicapované, služby pro lidi bez domova a v materiální nouzi, stejně jako aktivity pro děti," uvedl Lukáš Curylo, ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské.
Na stránkách Charity je zveřejněn seznam schválených záměrů na využití sbírky 2016.
Podpořené projekty na Krnovsku
Za naši oblast, kde působí Charita Krnov, jsou zde uvedeny konkrétní projekty, které čekají na štědrost tříkrálových dárců.
>> Podpoření příjemného prostředí střediska Denní stacionář Charity Krnov, kde cílovou skupinou jsou senioři se sníženou soběstačností z důvodu věku a osoby s tělesným postižením.
>> Projekt Humanitárního střediska Charity Krnov, kde cílovou skupinou jsou osoby v sociální a hmotné nouzi.
>> Udržení služeb v odlehlých obcích v okolí Charity Krnov.
>> Charitní pečovatelská služba, což je služba pro seniory a osoby se zdravotním postižením.
>> Půjčovna kompenzačních pomůcek
>> Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Charity Krnov.
„V minulém roce přispěli obyvatelé našeho kraje na pomoc lidem v nouzi téměř 14 milionů korun. Jejich důvěry si velmi vážíme," uzavřel Lukáš Curylo. K jeho vyjádření důvěry se přidává i ředitelka Charity Krnov Monika Dudová. „Věřím, že také letos budou lidé štědří a Tříkrálovou sbírku podpoří," dodala Monika Dudová.
Rozdělení výnosu Tříkrálové sbírky
Tříkrálová sbírka je sice sbírkou celostátní, nicméně její dopad má převážně regionální charakter. Celých 80% výnosu sbírky z koledování končí v regionech.
Podle rozhodnutí rady Sekretariátu Charity Česká republika a odsouhlasení Českou biskupskou konferencí se celkový výnos Tříkrálové sbírky dělí podle následujícího klíče:
• 65 % výnosu sbírky připadá organizátorům skupinek (tj. farní či oblastní charity) a vrací se tak do míst, kde byly peníze vykoledovány,
• 15 % výnosu sbírky připadá na projekty diecézních charit,
• 10 % výnosu sbírky je věnováno na humanitární pomoc do zahraničí,
• 5 % výnosu sbírky připadá na podporu projektů Charity Česká republika,
• 5% výnosu sbírky je v souladu se zákonem určeno na režie sbírky.
Dalibor Otáhal, Gabriela Mathiasová