Desetimetrový trojhlavý drak chrlící oheň se stal hlavní atrakcí víkendové akce na hradě Sovinci nazvané Probouzení draka. A byl rovněž hlavním hrdinou pohádky, kterou návštěvníci mohli vidět na hradním nádvoří.

Za tohoto draka dostal jeho autor řezbář Jiří Halouzka minulý měsíc ocenění Kuriozita roku od pelhřimovské agentury rekordů. „Má výkon osm kilowatů, to je dáno hořáky v tlamách,“ prozradil Halouzka.

Tlamy a zuby draka jsou z plechu a drak je hadicemi napojen na plynovou bombu. Stálé místo bude mít drak v dračí sluji, kterou Halouzka dělá ve své galerii v Jiříkově. „Dračici má doma a do jara určitě budou dráčata,“ plánoval Halouzka.

Jiříkovu chyběla legenda s drakem

Pohádku sepsanou samotným řezbářem Jiřím Halouzkou sehráli děti ze Základní umělecké školy v Rýmařově pod vedením učitelky Silvie Jablončíkové. „Jiříkov má draka ve znaku, ale nebyla tady žádná legenda,“ řekl Jiří Halouzka. Proto napsal pohádku, která vychází z dalších pověstí o hradě Sovinci a okolí.

Pomoc pro inscenování našel u vedoucí dramatického oboru Základní umělecké školy Rýmařov Silvie Jablončíkové. Její první žák a nynější student konzervatoře Lukáš Adam napsal scénář, který pod dramaturgickým vedením secvičily další děti z umělecké školy.

„Pustili se do toho s vervou a nezištným nadšením, které jsem jinde dlouho neviděl. Příští rok přichystáme třeba něco jiného a delšího,“ plánoval Halouzka příští akci na Sovinci.

V krátké Pohádce o Sovím králi hrálo devatenáct dětí a Silvie Jablončíková ji s nimi secvičovala zhruba dva měsíce. „Protože jsme se scházeli tak jedenkrát týdně, ty zkoušky musely být velmi intenzivní. Zkoušeli jsme třeba i v prostoru hradu, aby si děti zvykly na nástupy,“ řekla Silvie Jablončíková.

Pohádku připravovali prostoru a akustice hradu takřka na míru. Ta teď plánuje zahrát pohádku i v Rýmařově a hledá vhodný prostor.