„Obě naše transfúzní střediska v Šumperku i v Bruntále splnila všechny podmínky Státního ústavu pro kontrolu léčiv pro odběr a zpracování této plazmy, takže již dnes můžeme přivítat dárce této plazmy,“ uvedl lékař Radan Volnohradský. 

„Dárci, kteří prošli onemocněním Covid-19, mají v krvi vytvořené protilátky, které je možné pomocí odběru anti-covid plazmy předat pacientovi, u kterého toto onemocnění probíhá se silnými průvodními příznaky a je tak hospitalizován v nemocnici,“ doplnil Václav Kokeš, předseda představenstva Transfúzní služby Agel.

Základním kritériem je dobrý zdravotní stavu a úplného zotavení z onemocnění Covid-19. Pokud je dárcem žena, je důležité, že nebyla doposud těhotná.

„Odběr anti-covid plazmy probíhá ve stejném režimu jako běžný odběr plazmy. Dárci se tak nemusí bát delší doby odběru, nebo jiných komplikací. Již nyní se nám naši dárci ozývají s tím, že přijdou tuto anti-covid plazmu darovat," uzavřel Václav Kokeš.
Dotazy ohledně dárcovství rekonvalescentní plazmy v Bruntálu zodpoví dárcům Transfúzní služba Agel na bezplatné infolince 800 300 900.