Jméno krnovského stolaře bylo neznámé až do chvíle, kdy podstoupil unikátní operaci, která trvala osm hodin. Podílely se na ní dva špičkové lékařské týmy. V lékařské literatuře zaznamenáno, že v dubnu 2005 obdržel Jan Chalupa tři orgány.

Transplantace srdce, jater a ledviny byla podle světových registrů poprvé uskutečněna v Chicagu roku 1999. Podruhé proběhla rovněž v USA, a jako třetí na světě ji uskutečnili lékaři Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Nemocnici U svaté Anny v Brně. Jejich pacient Jan Chalupa čekal na vhodného dárce orgánů půl roku. Mezitím kvůli své nemoci zhubl na 50 kilogramů a už sotva chodil. Štěstí bylo, že dárce byl z jižní Moravy, takže se orgány nemusely převážet na velkou vzdálenost.

„S panem Chalupou jsem se setkala těsně před operací v ambulantní poradně. Byl na pokraji sil. Moc naděje asi neměl. Vyprávěl, že se už nemůže dostat ani do svého bytu v prvním patře. Sousedé ho pomáhali vynášet nahoru. Nákupy mu obstarávala maminka. Do autobusu mu pomáhaly důchodkyně. Byl smířen s tím, že brzy zemře, pokud transplantace nepřijde co nejdřív. Pak jsem ho zahlédla asi za měsíc, když byl po operaci. Ležel na pokoji JIP a byla na něm na první pohled patrná změna. Byl si vědom, že mu byla dána druhá šance a ohromně si toho vážil,“ zaznamenala setkání s Chalupou Věra Šťastná.

Až do infarktu, který Jan Chalupa prodělal v roce 2001, se cítil zcela zdráv. Pak se ukázalo, že má souběh několika těžkých chorob.

Podle ředitele Centra profesora Černého se o trojtransplantaci rozhodlo v okamžiku, když se v regionu vyskytl vhodný dárce. „Vyměnili jsme mu všechny poškozené orgány najednou. Jejich funkce je propojena, takže platilo: buď všechno, nebo nic,“ uvedl Jan Černý. Pracoviště v Brně má podle něj výhodu v tom, že provádí břišní a srdeční chirurgii pod jednou střechou.