Teprve výzkumy ve 20. století ukázaly, že Mléčná dráha je vlastně galaxie, kterou pozorujeme z planety v blízkosti jedné z jejích 200 miliard hvězd. Podobně jako Země obíhá kolem Slunce, otáčí se také celá naše sluneční soustava kolem středu naší Galaxie. Jeden oběh, něco jako galaktický rok, trvá naší sluneční soustavě 220 milionů let.

Pokud naše Slunce obíhá kolem středu Galaxie konstantní rychlostí, mohlo za dobu své existence vykonat nanejvýš 25 oběhů. Galaxie je domovem nejen naší sluneční soustavy, ale miliard dalších hvězd a jejich planet, tisíců hvězdokup a mlhovin.

Co vlastně víme o nejbližších hvězdách? Jaká je ta naše rodná Galaxie, naše mateřská Mléčná dráha? To všechno se dozvíme 10. února v krnovské knihovně v 18 hodin na přednášce Ivo Míčka, člena České astronomické společnosti. Představí nám vesmír na fotografiích pořízených jednou z nejvýkonnějších observatoří světa na Mt. Paranalu v Chile. Ivo Míček si po přednášce samozřejmě vyhradí čas také pro otázky návštěvníků.

Jeho přednáška otevře v netradiční galerii na schodech Městské knihovny v Krnově novou expozici. Od čtvrtku 10. února až do 7. března nabízí Galerie Na schodech fotografie objektů ve Sluneční soustavě i v naší rodné Galaxii.

Nebudou chybět ani vzdálené světy cizích galaxií pořízené na jedné z nejvýkonnějších observatoří světa v Chile. Výstava se jmenuje Pohledy do vesmíru z Evropské jižní observatoře a vznikla ve spolupráci s Astronomickým ústavem České republiky. Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.

FIDEL KUBA, DITA VOZNICOVÁ