Kynologická brigáda Horské služby má v současnosti k dispozici 11 atestovaných psích záchranářů. Ti mají výcvik na pátrání v lavinách a hledání ztracených v těžko dostupném horském terénu. Horská služba připravila seriál, který postupně představí psí hrdiny i jejich psovody, abychom si dokázali představit, co obnáší služba u kynologické brigády.

Mezi prvními se v tomto seriálu představil také horoslužebník Marek Koněrza z Karlova pod Pradědem. Slouží v Jeseníkách se svým psím parťákem: tříletým belgickým ovčákem. Konkrétně je to krátkosrstý malinois neboli lidově „maliňák“ jménem Cedr.

„Marek je členem Horské služby od roku 2004, od roku 2016 je profesionálem. Atestovaným psovodem se stal teprve loni, tedy přesně v listopadu 2019. Popravdě k tomu ale směřoval od malička, protože lásku ke psům a chovatelství si přinesl už z dětství,“ představila Horká služba Marka Koněrzu a Cedra, kteří jsou připravení pomáhat v Jeseníkách.

Pes: koníček i pracovní parťák

„Od začátku trvalého zaměstnání u Horské služby jsem uvažoval o tom, že pes by se mi mohl stát nejen koníčkem, ale i pracovním parťákem. Představa, že společně se mnou pes může pomáhat zachraňovat životy, mě parádně seděla k tomu, proč to dělám i já,“ vysvětlil Marek Koněrza proč se rozhodl spojit své zaměstnání s kynologií.

Jeho Cedr pochází z chovné stanice manželů Volných. Jejich Chovatelská stanice z Hückelovy vily je v oboru belgických ovčáků skutečnou legendou. Na maliňáky se specializuje už 30 let. Spolupracovala například s vojenským kynologem a znalcem belgických ovčáků Tomášem Procházkou, který před dvěma lety padl jako hrdina v boji s terorismem v Afgánistánu.

Marek Koněrza trénuje s maliňákem Cedrem pravidelně a intenzivně, protože pro úspěch je nejdůležitější vzájemná důvěra mezi psem a psovodem. Bezvýhradná a absolutní.

Cedr je typickým představitelem svého plemene. Je chytrý, houževnatý, má velkou chuť k práci i dlouhou výdrž. To s sebou nese i vysokou dávku temperamentu a tvrdosti. Své přednosti během jediného roku ve službě prokázal při pěti ostrých nasazeních. Mimo službu se Cedr nejraději vyřádí skákáním do vody. Hozené míčky dokáže lovit „do zblbnutí“.