Spojit příjemné s užitečným se podařilo pořadatelům celodenní akce, která proběhla v lokalitě bývalých bruntálských kasáren. Své síly při jejím uspořádání spojily sdružení Open House, odbor sociálních věcí bruntálské radnice, asistenti prevence kriminality a společnost Liga, pod jejíž taktovkou vše probíhalo.

Organizátoři se spojili se společností EKO- KOM, která zajistila vzdělávací ekologický program Tonda Obal na cestách.

„Naše společnost se zabývá tříděním, recyklací a dalším využitím obalového odpadu a právě tímto směrem je celý program zaměřený. Děti na několika stanovištích získají nové poznatky nebo si připomenou ty známé," sdělil Dalibor Nigrin ze společnosti EKO KOM.

Děti tedy nejprve posbíraly drobný odpad v okolí svého bydliště. Pak se soutěžní, naučnou i zábavnou formou dozvěděly, jak zacházet s tímto odpadem. Jak ho máme třídit, a proč je to tak důležité. Nechyběl zde ani vzdělávací stánek nebo skákací hrad s věžemi ve formě barvených odpadních kontejnerů.

Pro všechny děti byla připravená drobná odměna. V rámci této akce byli vyhodnoceni tři nejlepší sběrači, kteří nasbírali nejvíce odpadků kolem okolních domů v dopolední části celého ekologicky zaměřeného dne.

„Pro děti je důležité, aby si uvědomily, v jakém prostředí žijí a že je důležité udržovat pořádek. Aby jim prostě nebylo lhostejné, v jakém prostředí žijí. Domnívám se, že to pro ně současně bylo příjemné zpestření prázdnin," vysvětlila Romana Dudušová, romská poradkyně bruntálské radnice.

Akce byla určená pro všechny děti a měla velký ohlas. Her a soutěží se jich zúčastnilo více než 100.

„Je to pro nás všechny vlastně první akce tohoto zaměření v tak velkém rozsahu. Důležité je, že děti byly nadšené a tak bychom v podobných akcích chtěli pokračovat," dodala na závěr Pavla Sohrová z odboru sociálních věcí bruntálské radnice.

Ladislav Olejníček