Obdoba Oscarů pro fotografy

„Vítězství v tak renomované soutěži, jako je Sony World Photography Awards považuji za ohromný úspěch. Splnil se mi tím sen a mám z toho opravdu velkou radost, protože této soutěže se účastní ti nejlepší fotografové z celého světa, a to nejen fotožurnalisté, ale i ti, kteří fotí jiné žánry," komentoval vyhlášení výsledků Tomáš Vocelka, který vyhrál v kategorii Architektura / Professional.

Říká se, že si zde můžete na vlastní kůži vychutnat místa, které jste viděli ve filmu Letopisy Narnie. Ve skutečnosti si ale turisté v některé dny "vychutnají" jen všudypřítomné davy.
Fronty polských turistů fotografa z Krnova zaujaly porotu Czech Press Photo

Stal jsem se tak prvním českým vítězem některé z profesionálních kategorií v celé historii soutěže, která bývá přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů.

Téma: Krematorium mazlíčků

Vítězný soubor zachycuje krematorium pro domácí mazlíčky ve Středočeském Drnově, poblíž Slaného. Jde o bývalé vojenské zařízení, které bylo sedmnáct let opuštěné a pak ho dva přátelé, Michal Šeba a Martin Chum, s pomocí architekta Petra Hájka přestavěli a nazvali ho Věčná loviště.

Tomáš Vocelka má při focení z výšek nejraději déšť nebo ostré kontrastní světlo.
Fotograf Tomáš Vocelka z Krnova zaujal architekturou krematoria zvířat

"Už při fotografování jsem si uvědomil, že to místo vypovídá o změnách ve vztahu lidí ke zvířatům, o samotě lidí ve městech, pro které je často nejbližší bytostí domácí mazlíček, i o světě, kde jsme si mohli dovolit přeměnit původně vojenský objekt v zajímavé architektonické dílo. Právě tyto významové přesahy pak rozhodly, že jsem fotografie vybral a posla do soutěže," vysvětlil Tomáš Vocelka jak vznikl oceněný cyklus fotografií.

Vocelkovi se zpočátku moc nechtělo

"Je docela zábavné, že původně se mi do fotografování zvířecího krematoria moc nechtělo. S tématem přišla moje kolegyně, novinářka Magdalena Medková a poprosila, jestli bych jí nenafotil obrázky k její reportáži. Připadalo mi to takové pesimistické a smutné. Ale za pár chvil jsem si uvědomil, že je to velmi zajímavé místo se silným příběhem a už jsem se na focení těšil. Musím Magdě poděkovat, bez ní by ty snímky nevznikly," poděkoval Tomáš Vocelka kolegyni za dobrý tip na fotoreportáž.

Tomáš Vocelka má při focení z výšek nejraději déšť nebo ostré kontrastní světlo.
Fotograf z Krnova zkoumal Prahu z výšky. Zná věže, střechy i vyhlídky

Před Tomášem Vocelkou, který je historicky první český fotograf, který vyhrál některou kategorii v profesionální části soutěže Sony World Photography Awards, už v ní ukázali své kvality také další čeští fotografové. Dosud bylo největším úspěchem druhé místo fotografa Stanislava Krupaře v roce 2014. V otevřené části soutěže (je označována Open) už Česko vítěze má. V roce 2016 se jím stala Michaela Šmídová (v kategorii Nature & Wildlife) a v roce  2019 Martin Stranka (v kategorii Creative).

Hlásí se ke Gustavu Aulehlovi

Tomáš Vocelka se do rodného Krnova rád vrací a také zde už několikrát vystavil své práce. Nikdy nezapomene na vernisáži zmínit fenomén krnovského fotografa Gustava Aulehly, který svým pojetím fotodokumentaristiky ovlivnil několik generací fotografů, včetně Tomáše Vocelky.

Edgar Kosař z Krnova kvůli koronaviru změnil plány a zůstal na Islandu. Díky tomu teď prožívá historický okamžik zrození nové sopky a turistického ruchu v úplné pustině.
Podívejte se, úchvatná cesta dobrodruha z Krnova k nové islandské sopce!

Po novinářských začátcích v legendární krnovské redakci v Geiringerově vile na adrese Horova 1 fotograf a redaktor Tomáš Vocelka později prošel mnoha funkcemi a posty až na pozici šéfeditora a zástupce šéfredaktora MF DNES. Od roku 2016 fotografuje a píše v redakci Aktuálně.cz.

V roce 2018 vyhrál Czech Press Photo v kategorii Proměny Prahy, o rok později byl druhý v kategorii Reportáž. Je dvojnásobným finalistou mezinárodní soutěže Travel Photographer of the Year. Jeho snímky byly publikovány například na obálce španělského National Geographic Viajes.