Situace s parkovacími místy na sídlišti Pod Cvilínem je kritická, a to hlavně kvůli neúměrnému nárůstu počtu aut v poměru k původním malým parkovištím. Město však slibuje, že příští rok začne s budováním nových parkovacích míst.

Situaci komentoval krnovský místostarosta Bedřich Marek: „Víme, že situace na krnovských sídlištích je kritická a proto se snažíme vše vyřešit. V momentálním plánu je realizace projektu vytvoření nových parkovišť v jedenácti krnovských lokalitách včetně SPC. Záleží však na celkových příjmech z městského rozpočtu. Takže teď čekáme na finanční situaci, která rozhodně o dalším řešení.“

Pokud by plán mohl být realizován, jednalo by se o parkoviště v rozsahu jednoho až dvou kilometrů s celkovým počtem 298 parkovacích míst, což by do značné míry tuto situaci ulehčilo. Vše se začne řešit již počátkem příštího roku.

Zaparkovat v neděli večer? Nemožné

„Zaparkovat v neděli večer, kdy se lidé vracejí z dovolených a chystají do práce, je zde absolutně nemožné. Parkují na trávnících, zákazech zastavení, chodnících a prostě všude, kde se jen vejde auto,“ řekla pro Deník obyvatelka sídliště Kateřina Kabelová. Řidiči se tedy musejí obrnit trpělivostí až do příštího roku.

Mnohdy jsou auta postavena tak, že absolutně zabraňují průjezdu. Například tamní prodejna Hruška má dennodenně problémy, protože přístup pro zásobovací vozy blokují zaparkovaná osobní auta. Nejhorší situace nastává, když majitelé aut parkují na zákazech stání. V případě požárního zásahu hasičská auta nemají šanci projet.

„Pokud by zde hořelo, pochybuji, že se hasiči dostanou na místo včas. Lidé nad těmito věcmi vůbec nepřemýšlejí a je zázrak, že se prozatím tento černý scénář nerealizoval,“ dodala Kabelová.

Situace je hrozná, stěžují si obyvatelé

Město podle obyvatel sídliště této situaci nečinně přihlíží již dlouhá léta. Mnohdy se tak majitelé aut musí spokojit s parkovacími místy vzdálenými stovky metrů daleko. „Situace je hrozná, ale kde máme parkovat? Město se za poslední roky nepřizpůsobilo nárůstu vozidel a tak vzniká absolutní přetlak aut. Sídliště bylo postaveno více než před třiceti pěti lety a od té doby se sice některá parkoviště zvětšila, ale i přes tyto fakta přetlak vzniká stále,“ zdůraznil Jiří Šimeček, obyvatel sídliště.

Množství aut na celém světě roste. Pro srovnání průměrný počet automobilů na jednoho obyvatele v Česku včetně novorozeňat činí kolem půl auta na osobu, v Maďarsku a Rumunsku vychází jedno auto zhruba na pět obyvatel. Nejvíc aut na obyvatele mají v Německu. Na tomto příkladě vidíme, že průměrná česká rodina se třemi členy vlastní jedno a půl auta.

Bohužel rostoucí počet aut nedoprovází i rostoucí počet parkovacích míst. Obyvatelům sídlišť a majitelům aut tak mnohdy nezbývá nic jiného, než doufat ve vybudování nových parkovišť či nechávat své motorové miláčky na jiných parkovacích místech mnohdy až stovky metrů daleko.