Když se před vámi otevřou dveře do zahrady Mateřské školy Maxima Gorkého v Krnově, budete ohromeni. Před očima se vám totiž ukáže hotový cirkus. Nechybí nic, jsou tu exotická zvířata, klauni a dokonce šapitó. A samozřejmě nesmíme zapomenout na děti, které tomuto pohledu vdechnou život. Pobíhají všude kolem a nadšení z nich doslova „srší“, novou zahradu si užívají teprve druhý den, ale opravdu naplno. „Projekt „Cirkus“ byl zahájen v roce 2009, kdy architektka Hambálková dle podkladů MŠ navrhla, jak by mohla zahrada vypadat. O dva roky později se můžete podívat, jaká je ve skutečnosti. Já jsem velmi spokojená,“ uvedla ředitelka mateřské školy Jitka Kopečková.

Zahrada se změnila od základu. Během stavebních prací byly demontovány stávající herní prvky, pokáceny nemocné stromy, nainstalováno nové vodovodní potrubí a proběhly veškeré terénní úpravy včetně modelace nového kopce. Také došlo k renovaci zahradního domku a části plotu. Byly zabudovány nové herní prvky z akátového dřeva a provedeny sadové úpravy. Části kmenů pokácených stromů byly využity k výrobě klád, které slouží jako lavičky. „Děti zde mají spoustu atrakcí a podnětů na hraní, na rozvíjení pohybových dovedností, fantazie a představivosti, na rozvoj celé osobnosti.“ prozradila Jitka Kopečková. „Jsou tady herní prvky ve tvaru slona, krokodýla, žirafy nebo klaunů, lezecká pyramida, lanový parkur i věžička se skluzavkou. K dispozici máme dokonce šapitó, kde se budou konat různé slavnostní akce, při pěkném počasí zde mohou děti svačit, ale využijeme ho i v denním vzdělávacím programu dětí,“ řekla Kopečková.

Příští rok tady porostou borůvky

Kromě rozmanitých prolézaček, tunelů, šplhadel a skluzavek projektanti nezapomněli ani na rostliny, které k zahradě neodmyslitelně patří. „Všechny rostliny, které tu máme, jsou pro děti bezpečné. Pokud chtějí, mohou je použít ke hrám a některé mohou dokonce jíst. Nasadili jsme například obdobu kanadské borůvky,“ řekla Jitka Kopečková. K dokonalosti zahradě nechybí ani moderní pítko, z něhož se mohou děti kdykoli napít. Pítko má vlastní napojení na rozvody vody a je zkonstruováno tak, aby bylo použití maximálně hygienické. „V zimních měsících bude pítko samozřejmě mimo provoz,“ podotkla ředitelka mateřské školy.

Zahrada se otevře všem

Nově zrekonstruovaná zahrada ovšem nebude sloužit jen dětem ze školky. V rámci Otevřených zahrad města Krnova se opět otevře všem dětem do deseti let, které přijdou v doprovodu dospělé osoby a to i o víkendech. „Je to výborný nápad hlavně pro maminky s dětmi. Již se informují, kdy bude zahrada přístupná veřejnosti,“ řekla Jitka Kopečková. „Zatím je ale ve zkušebním, zátěžovém provozu.“ informovala ředitelka.

Náklady na projekt dosáhly téměř pěti milionů korun, z toho 92,5 % dostala školka z fondů EU. „Město Krnov se podílelo 7,5 procenty a poskytlo finanční prostředky také na centrální travnatou plochu,“ dodala Jitka Kopečková.