Čtrnáct dětí ve dvou věkových kategoriích se v sobotu 6.prosince utkalo o titul Miss Baby 2009. Událost, kterou organizovalo bruntálské centrum Krajského střediska volného času Juventus Karviná, se odehrála v Městském divadle v Bruntále. Vítěze vybírala pětičlenná porota, v níž usedli pedagogové, přátelé střediska Juventus i zástupce Města Bruntál.

Všichni účastníci soutěže absolvovali čtyři disciplíny. Jejich úkolem bylo vytvořit výrobek s vánoční nebo zimní tématikou. Dílka soutěžících pak měli porotci i veřejnost možnost shlédnout v předsálí divadla. Komunikační schopnosti prověřil rozhovor s moderátorkou akce Janou Frankovou. Ta pokládala dětem otázky, na které se nemohly dopředu připravit.

Už během této části si získala sympatie publika čtyřletá Soňa Šmatelková z Bruntálu. Poté, co se představila, dožadovala se mikrofonu, aby mohla obecenstvu vyprávět zážitky z mikulášské nadílky. Svou bezprostřednost projevila i během volné disciplíny, kdy přednesla dvě básničky, a zaujala také při závěrečné promenádě. „Holčička je strašně roztomilá a upovídaná, na svůj věk i velmi šikovná,“ konstatovala jedna z porotkyň. Čtyřletá Soňa v kategorii dětí od 4 do 8 let získala cenu diváků a stala se i Miss Baby 2009.

Mezi finalistky ve věkové skupině od 8 do 12 let se probojovala i Sonina starší sestra dvanáctiletá Lada. Díky své originalitě a schopnosti improvizace získala v klání o titul třetí místo. „Musím se přiznat, že jsem z toho tak trochu přepadlá, bylo mi líto těch ostatních dětiček. Ale na druhou stranu jsem si to jako maminka opravdu užívala. Myslím, že ta práce s dětmi se zde zúročila,“ sdělila maminka obou holčiček Šárka Šmatelková.

Vítězkou mezi staršími dívkami se stala jedenáctiletá Patricie Retková z Moravského Berouna. V kláních miss nejde o žádného nováčka. „O titul Miss Baby jsem už soutěžila v roce 2005,“ prozradila Patricie. Cenu diváků získala desetiletá Šárka Zapletalová z Rýmařova.

Součástí sobotního programu byla i soutěž Playback show. Imitátoři kapel a zpěváků vystupovali v pauzách mezi disciplínami Miss Baby. Malý zájmem ze strany účinkujících ale organizátory zklamal. „Playbacku show měla vždycky dobrou tradici. Pamatuji si, kdy měla i pětadvacet vystoupení a trvala celé odpoledne. Letos jsou to jen čtyři vystoupení,“ posteskla si Jana Franková z bruntálského centra Krajského střediska volného času Juventus.

Tentokrát vítěze zvolilo publikum. Byly jimi žákyně Základní školy z Andělské Hory. Ty na pódiu sehrály dokonalou scénu z muzikálu Sweeney Todd - Ďábelský holič z Fleet Street. „Běhal mi mráz po zádech,“ okomentoval jejich vystoupení jeden z diváků.

Zuzana Pršalová