Ve čtvrtek 23. října se v Krnově rozjede celoroční kampaň, která posílí vztah Krnovanů ke stromům a životnímu prostředí. Vše začne ve 14 hodin ve Smetanových sadech slavnostním zasazením platanu. Zástupci Krnova společně se zástupci Strakonic, kteří tuto akci vyhlásili a Nadací partnerství, která ji podporuje finančně, společně přivítají tento nový strom.

Program bude pokračovat od 15 hodin zahajovací párty na Hlavním náměstí. Zde se poprvé představí maskot kampaně Stromovníček Krnovský. Jde o záznamník, do kterého si lze lepit speciálně vydané samolepky, kreslit nebo zapisovat poznámky z akcí. Stromovníček navrhl a zpracoval krnovský výtvarník Svatoslav Böhm, který je autorem grafické podoby krnovské kampaně. Stromovníček bude na akci k dostání za symbolickou desetikorunu.

„Mezi návštěvníky slavnostního zahájení rovněž proběhne anketa zaměřená na životní prostředí. Tazateli budou studenti Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy v Krnově a odpovědi nám poslouží jak ke zjištění pro nás důležitých informací, tak k dalšímu zlepšování města, ve kterém žijeme,“ řekla Jana Vágnerová z krnovského odboru životního prostředí.

Akce na náměstí skončí v 17 hodin, aby se účastníci mohli přesunout do knihovny, kde v 18 hodin začíná vernisáž výstavy fotografií Natura mater nostra, kterou připravil skautský oddíl Krnovská Trojka ve spolupráci s Městskou knihovnou. Na vernisáž pak od 19.30 hodin naváže koncert Věry Martinové v městském divadle.

V rámci kampaně Krnov – město stromů bude po celý týden probíhat na třech krnovských základních školách a gymnáziu výstava o zpracování a recyklaci odpadů Tonda obal na cestách. Další doprovodnou akcí je označení zeleně v centru města. Stromy a keře dostanou tabulky s českými a latinskými názvy v úterý 21. října. Postará se o to skautský oddíl Krnovská Trojka s pracovníky odboru životního prostředí.

Zároveň již měsíc probíhá v Krnově akce Zasaď si svůj strom, kterou pořádají Lesy ČR. Zájemci mají možnost na pasece mezi Šelenburkem, Býkovem a Úvalnem zasadit buky se svou jmenovkou či vzkazem. Oplocená plocha pojme tisíc sazenic, do dnešního dne jich lidé z Krnova a okolí vysadili přes tři stovky.