František Jaich obdivoval obrázky velkého mistra Zdeňka Buriana, a tak ho v roce 1957 napadlo, že si sám zkusí postavit na své zahradě Holčovicích– –Hejnově pár dinosaurů, nejlépe v životní velikosti. Jeho Eldorádo lze považovat za první dinopark v České republice. Prvenství mu nemůže upřít ani fakt, že koncepce Eldoráda je půvabně naivní. Mezi dinosaury posedávají neandertálci a o kus dál se vyhynulá monstra potkávají s modely pohádkových postav.

František Jaich si Eldorádem splnil svůj životní sen. Přestože jeho dílo v mnohém připomíná komerční dinoparky a vybíral zde také vstupné, aby si mohl pořídit materiál na další modely ještěrů, o výdělek mu nikdy nešlo. Chtěl šířit zájem lidí o prehistorická zvířata a ukázat jim názorně, jak se člověk vedle nich cítí maličký.

Po odchodu pana Františka Jaicha v roce 1987 převzal štafetu Eldoráda jeho syn. Bohužel většinu z toho, co po řadu let budoval František Jaich, sebrala v roce 1997 tragická povodeň. Holčovice tehdy patřily k nejhůře postiženým obcím. Synovi Jaichovi mladšímu ale svědomí nedovolilo, aby proslulé Eldorádo neobnovil do původní krásy.

Od povodní až dodnes Eldorádo nejen opravuje, ale navíc pokračuje v jeho rozšiřování v duchu původního tvůrce Františka Jaicha staršího. V jeho pozůstalosti opatruje náčrtky k několika plastikám, které mu osobně věnoval sám malíř Mistr Burian, velký zdroj inspirace pro celé generace klukovských snílků.

Při návštěvě Holčovic nelze Eldorádo přehlédnout. Stačí zaparkovat na prostorném parkovišti, a pak za vyprávění ochotného průvodce obdivovat plastiky z kamene a betonu. František Jaich mladší pokračuje ve zvyku svého otce, provází hosty Eldorádem osobně. Také vy můžete přispět do kasičky na dobrovolné vstupné a podpořit pozoruhodný svět, který stvořil před padesáti lety naivní umělec František Jaich.

,,Zahradní park Eldorádo je krásné místo, kde můžeme obdivovat nejen samotné výtvory, ale také trpělivost a úsilí, s jakým byly pracně vytvořeny. Určitě můžu všem doporučit, aby si udělali jeden den krásný výlet a přišli se podívat na sochy prehistorických zvířat,“ řekl návštěvník Eldoráda Jaroslav Tošenovjan.

Radek Vráblík