Vystavené snímky představují to nejlepší, co autoři zaslali ve čtyřech soutěžních kategoriích: krajina a architektura, lidé – portrét, ze života – reportáž a volné téma – záběry pořízené mobilem.

Patronem soutěže je fotograf Jindřich Štreit. Ten při vyhlášení výsledků 15. února v bruntálském divadle ocenil letošní dobrou úroveň soutěžních prací.

„Fotografie, které jsem letos viděl a které jsou oceněny, jsou velmi dobré a celý ročník je kvalitnější, než loni. Je vidět, že někteří z vás se poučili z loňského ročníku a vzali si k srdci rady z loňska,“ řekl Štreit mladým autorům. I letos s nimi prošel výstavu a okomentoval vystavené snímky. „Nesnažte se dělat za každou cenu hezké snímky, fotit to hezké, líbivé, kýčovité. Zkuste přijít s něčím netradičním, najít něco, co záběr ozvláštňuje,“ radil Štreit. Další ponaučení si pak mohli mladí autoři odnést ze speciální besedy, která se Štreitem v divadle proběhla o pět dní později.

Soutěž Region očima mladých je určena pro žáky 7., 8. a 9. tříd základních škol a žáky středních škol a gymnázií v Bruntále a Prudniku. Do druhého ročníku se zapojilo 75 dětí, které poslali 419 fotografii.

„Do soutěže se zapojilo jedenáct škol z Polska a osm z české strany. Zapojilo se více dětí a jsem rád, že se zapojily do všech kategorií, tam vnímám pozitivní změnu oproti předchozímu ročníku. Velmi mile mě například překvapil zájem o téma reportáž. Objevily se i snímky z dronu,“ hodnotil letošní ročník organizátor a člen poroty fotograf Jozef Danyi ze Spolku bruntálských fotografů. Snímky vedle něj hodnotil další bruntálský fotograf Vladimír Kaštyl a za polskou stranu vedoucí programového oddělení kulturního střediska v Prudniku Joanna Korzeniovská.