Zámek v Hynčicích u Města Albrechtic obývala rodina šlechticů a průmyslníků Keil von Eichenthurn. Pomněnková slavnost je příležitost vrátit se do časů první republiky. „Pomněnková je oslava všeho krásného, co k té době patřilo v oblečení, hudbě a v jídle. Každý si může odnést na památku fotku v prvorepublikových kostýmech  mezi koberci pomněnek,“ představila slavnost Alena Křištofová z Českého svazu ochránců přírody, který slavnost pořádá společně s Lesy ČR.

V parku bude hrát swingová kapela Lam Trio. Lesy se chopí lesní pedagogiky i zábavy pro děti. Na procházce k hrobce rodiny Keil budou plnit různé úkoly a dospělí se dozví zajímavosti o historii zámku, vily Brunner, oranžerie, zahradnictví a parku i sídla a hrobky Keilů. Přednáška hydrometeorologa Jana Unucky má aktuální téma: voda v krajině. „Chceme trochu poukázat na nedostatek vody. Třeba alespoň někdo začne uvažovat jak s vodou šetřit, zadržovat ji a chránit,“ doplnila Křištofová.

Zámecké zahradnictví nabídne sazenice původních odrůd rajčat, jako třeba dívčí prs. Budou tu i rajčata divoká a pichlavá nebo exotické druhy zeleniny jako ačokča  či ibiškovec jedlý.

Přijďte zažít atmosféru jak z filmů pro pamětníky, kdy lidé chodili na pikniky v rozkvetlém parku a poslouchali swing, zatímco děti se honily za dřevěnou káčou čili čamrdou, i za obručemi. Děti se zas naučí cvrnkat kuličky, zahrají si na bábu a ochutnají dobroty babiček.

Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník