Parní vlaky vozí turisty po Osoblažce už 15 let. Zahájení další parní sezony se odehraje od 10 hodin na nádraží v Třemešné ve Slezsku. Bude zde vyhrávat country kapela Gigiband a ochutnávkou se představí provozovatel Pivního vagonu z bylinkového ranče Majoránek v Horních Povelicích. Zároveň bude zahájena sbírka na opravu parní lokomotivy Malý Štokr, která se stala symbolem Osoblažské úzkokolejky.

Z dokladů zjistíme, že Malý Štokr se ve skutečnosti jmenuje U57.001, a že po sezoně 2019 mu vyprší zákonná lhůta způsobilosti parního kotle. To znamená, že před další sezonou 2020 kotel potřebuje velkou generálku.

Část oprav už má za sebou. Tendr, ve kterém si lokomotiva vozí zásoby vody a uhlí, poznamenala koroze. „Zvětšující se průsaky během sezony 2018 nás vedly k rozhodnutí opravit tendr ještě před sezonou 2019. Oprava to byla rozsáhlá, takže věříme, že v provozu bez větších problémů vydrží desítky let,“ uvedl Pavel Schreier ze Slezských zemských drah s tím, že teď ještě hledají sponzory na opravu kotle.

Ta vyžaduje například demontáž kotle z rámu lokomotivy. Současně je nutné zkontrolovat a opravit spoustu dalších součástek. „Vše bude probíhat během zimní přestávky, abychom příští jaro mohli s lokomotivou opět vyjet na koleje,“ uvedl Pavel Schreier ze Slezských zemských drah.

Oprava je náročná nejen technicky, ale i finančně, takže se neobejde bez sponzorů. Každý fanoušek Osoblažky může podle svých možností přispět na transparentní účet č. 115-8563880247/0100, který je zřízen speciálně pro tuto příležitost a každý si jej může dohledat na stránkách Komerční banky.

Program čeká návštěvníky nejen na nádraží v Třemešné, ale i ve Slezských Rudolticích a v Osoblaze. Stanice Slezské Rudoltice jako první na Osoblažce prošla komplexní rekonstrukcí a 8. května po příjezdu parního vlaku slavnostně otevře nádražní muzeum o historii úzkokolejky. „Návštěvníci se mohou těšit na staré jízdní řády, jízdenky i fotografie,“ uvedl k expozici David Chovančík, předseda Klubu přátel Osoblažské úzkokolejky.

„Osoblažské ochotnické divadlo připravilo pro turisty představení v nádražním skladišti“, dodal Chovančík k programu v Osoblaze. Novinkou letošní sezony bude povoznictví Přemyslovského dvora, které nabídne cestu koňskou drožkou z nádraží do centra Osoblahy.

Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník