"MIKS Krnov, jako pořadatel celého adventního programu ve městě, přijímá plnou zodpovědnost za průběh večera a hlučnost ohňostroje. My jsme ti, kteří jej zařídili. Celá situace nás velmi mrzí. Kritika určitě patří nám, ne městu Krnov. Věříme, že nám toto škobrtnutí odpustíte a společně si hezkou atmosféru užijeme u dalšího adventního programu," omluvili se pořadatelé s tím, že klasické ohňostroje pro srovnání dosahují hladiny hluku 120–130 dB.


Nahrává se anketa ...

"Situace nebyla plánována ani pořadatelem, ani realizátorem ohňostroje, ale komplikace byla odhalena až při instalaci choreografie ohňostroje na místě. Protože jsme nechtěli ochudit všechny, kdo se na ohňostroj a celou sváteční atmosféru těšili, o očekávaný zážitek, rozhodli jsme se na poslední chvíli program neměnit a ohňostroj nerušit. Situaci kolem hlučnosti ohňostroje řešíme s dodavatelem a věříme, že v příštím roce vše dopadne lépe. Jsme na půli cesty k tiššímu a klidnějšímu zahájení adventu, aniž bychom upouštěli od ohňostroje, na který se mnoho návštěvníků akce těší. Jako hlavní organizátor přijímáme za nastalou situaci plnou zodpovědnost a věřte, že jsme vše připravovali a realizovali v dobré víře ve splnění všech požadavků," komentovalo letošní ohňostroj MIKS.

Rozsvícení vánočního stromu na krnovském náměstí provázel tichý ohňostroj, 3. prosince 2023
Tichému ohňostroji v Krnově zatleskali. Provázel rozsvícení vánočního stromu

Fifty - fifty

Nezávazné hlasování zda by měl Krnov pokračovat v tradici adventního ohňostroje rozjel Deník i starosta Krnova Tomáš Hradil. Počty zastánců ohňostroje a jeho odpůrců byly velmi vyrovnané.

"Dopadlo to k mému překvapení fifity - fifity. Jen mírně ve prospěch "nechceme ohňostroj". Od začátku jsem říkal, že to není referendum, spíše se chceme s občany poradit. Za mě je tichý ohňostroj dobrým kompromisem, který by měl vyhovovat oběma skupinám. Jde spíš o to, že některé rodiny šly na náměstí opravdu s tím, že bude ohňostroj úplně bez hluku. Jejich děti se hlasitých ohňostrojů bojí, leckdo šel poprvé a dost jej situace zaskočila, děti se jim rozplakaly. Prostě to nebylo úplně to, co jsme avizovali," vyjádřil se k tichému ohňostroji starosta Tomáš Hradil.

V diskusi někteří Krnované kritizovali, že zábavná pyrotechnika patří spíš k novoročním oslavám než k adventu, ale nejvíc stížností přišlo právě na hluk, který děsí děti, psy i volně žijící zvířata. Z debaty vzešel kompromis v podobě tichého ohňostroje, ale jen málokdo věděl, co si pod tím vlastně představit. "Byl to tichý ohňostroj nebo nebyl?", diskutují Krnované také letos.

Krnov v sobotu 2. 12. zasypal sníh. Dobrovolníci na základě facebookové výzvy v neděli ráno vyrazili na náměstí s hrably, aby pomohli odklidit závěje dřív, než začne jarmark. 3. 12. 2023
VIDEO: Krnovská výzva: lidé popadli hrabla a vyrazili uklízet sněhovou kalamitu

Jisté je, že moderátor Martin Bodešinský před zahájením ohňostroje uvedl v dostatečném předstihu, že nebude úplně tichý, takže by rodiče na to měli připravit děti a majitelé pejsků raději odejít se svými miláčky co nejdál.

„Tato aktivita má sníženou hladinu hluku, ale nepočítejte s tím, že neuslyšíte žádnou ránu. Až tak dobře tiché ohňostroje ještě neumíme. Každopádně jsou vynechány hlasité petardy a efekty, které byly zaměřené jen na zvuk. Celkově bude mít ohňostroj sníženou hladinu hluku, ale jestli máte malé děti, připravte je na to, že rány uslyší. A pokud máte psy, raději s nimi běžte o kousek dál,“ uvedl Martin Bodešinský, než zaplnění náměstí začalo odpočítávat.