Jesenické hory se od 30. ledna do 4. února stanou dějištěm 17. ročníku mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji s názvem Winter Survival 2011.

„Survival znamená schopnost přežít. Armádní Winter Survival je vytrvalostní víceboj simulující činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Soutěží tříčlenná družstva, která se musejí vypořádat s náročnými disciplínami a prokázat víc než jen fyzickou zdatnost a výdrž,“ připomenul mluvčí závodu Pavel Pazdera podstatu armádního klání.

Ačkoliv vojáci dopředu ví, do čeho jdou a co mohou čekat, teprve až sama akce prověří jejich připravenost, schopnosti a odolnost. Někdy jim dojdou fyzické síly, jindy závod skončí kvůli puchýřům. I taková na první pohled banalita rozhoduje o výsledku.

Překážky na hranici fair play

Z otlačeniny je po několika kilometrech třeba do krve rozedraná noha. Soutěž ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách a klade před něj všemožné nástrahy a nečekané situace, s nimiž se může při plnění skutečných úkolů setkat. „Disciplíny nutí závodníky k vlastní volbě a kreativitě. Každý musí najít své řešení, vystačit pouze s vlastními silami a nesenými prostředky. V tom je tento survival opravdu progresivní a poučný. Specifikou je i extrémní psychická zátěž,“ upozornil Pazdera.

Na závodníky čekají například přesuny členitým horským terénem podle mapy, sjezdové a běžecké lyžování, biatlonový závod na sněžnicích, vojenské lezení, střelba z armádních zbraní, hod nožem a sekerou na terč, překonávání vodních toků a umělých překážek, přeprava raněného člena týmu, záchranu a poskytnutí první pomoci v lavině a také nouzová přespání ve volné přírodě.

A to vše jim ještě organizátoři ztěžují dalšími nástrahami, kladou před soutěžící překážky na hranici fair play, třeba dvojí číslování kontrol nebo falešné stopy nevedoucí k řešení. „To vše z armádního survivalu činí unikátní závod nemající ve světě obdoby. Například rakouští horští myslivci, pravidelní a velmi dobří účastníci závodu, kteří doma suplují i horskou službu, otevřeně přiznali, že se s něčím podobným dosud nesetkali,“ konstatoval Pazdera.
Zúčastní se Poláci, Němci i Belgičani

Závod je výběrový, představuje vyvrcholení výcviku. Disciplíny jsou rok od roku důmyslnější, vymýšlejí je především učitelé z Centra tělesné výchovy a sportu Univerzity obrany v Brně. Ta je spolu s Generálním štábem Armády České republiky pořadatelem závodu. Letošního ročníku se zúčastní šedesát českých a zahraničních vojáků z Belgie, Německa a Polska.