Osmdesát až sto let stará lípa před krnovským kinem Mír v minulosti prošla odbornými zásahy, které měly zpevnit její rozevřenou korunu.

Část stromu hrozila zřícením

„Jednalo se vlastně o trojkmen, jehož hlavní kmeny již byly několik let zajištěné vazbou, která je svázala dohromady. Místo mezi kmeny bylo zastřešené, aby dřevo nenarušovala voda. Jeden z kmenů byl ale značně vykloněný ze své osy a protože náklon se zvětšoval, hrozilo jeho zřícení,“ popsal stav stromu Dušan Martiník.

„V případě odlomení by sice zůstal viset na lanech, které vážou korunu, takže bezprostřední nebezpečí nehrozilo, ale bylo nutné to nějak řešit.

Protože se jednalo o nádherný strom, nerozhodoval jsem o jeho skácení sám, ale požádal jsem o posudek kolegu z jiného města. Jeho expertiza mi bohužel dala zapravdu, že lípu už není možné zachránit“, řekl Dušan Martiník s tím, že nová lípa bude na stejném stanovišti vysazena na jaře příštího roku.

Lípa nepadla jako první

Také topoly na křižovatce ulic Revoluční a Čs. armády byly skáceny. Více čtěte zde.

Lípa je druhým velkým stromem, který musel být v těchto místech odstraněn. V závěru roku 2006 byl v jejím sousedství skácen přibližně osmdesátiletý buk červenolistý. Důvodem bylo napadení dřevokaznou houbou - vějířovcem obrovským. Místo něj byl v roce 2007 zasazen dub červený.

„Ani tento strom však nepřežil, uschnul a letos jsme ho odstranili. Nebylo to však kvůli vějířovci, který stále v těchto místech roste na zbytcích kořenů buku, protože dub je vůči této houbě odolný, ale pravděpodobně se jednalo o poškozeného jedince. Protože byl v tříleté záruce, žádáme dodavatelskou firmu o náhradu. Bude se jednat opět o dub, který vysadíme ještě letos,“ dodal Dušan Martiník.