Co dělat, když venkovní teplota stoupá? To ví snad většina lidí. Odborníci radí hodně pít nealkoholické, neslazené a bezkofeinové nápoje, zdržovat se ve stínu a přes poledne pokud možno nevycházet. Nezapomínat na pokrývku hlavy a přizpůsobit teplotám i svou činnost. Zejména starší lidé ale rizika podceňují.
„Často vidím seniory, jak v pravé poledne pracují na zahrádce. Jsem mladší, ale ani mně by na ostrém slunci nebylo nejlépe. Navíc starší lidé nemívají pocit žízně. Nedostatečně pijí a pak se diví, že přijde slabost a někdy i zkolabují. Radím jim, klidně okopávejte brambory, ale až večer, ne v poledne,“ říká Jana Šupíková, praktická lékařka z Krnova.
Mnoho lidí se snaží vedra v uzavřených prostorách přežít s pomocí větráků, nebo alespoň u otevřených oken a dveří. Průvan však není nejvhodnější varianta, jak se zchladit. Lidé sedící v průvanu trpí často bolestmi hlavy a páteře. Se stoupající venkovní teplotou se také častěji vyskytují nemoci, které by laik očekával spíše v zimě.
„Relativně obvyklou nemocí je nyní angína. Lidé jsou z horka přehřátí a aby se zchladili, napijí se studeného nápoje z lednice. Rozpálené tělo se tak šokově zchladí a angína je na světě. Pít se musí, ale ne ledové nápoje. Vhodné jsou bylinné čaje nebo neslazené minerálky, popřípadě voda z vodovodu. Osvěžením by mohlo být také ono klasické filmové pivo zesedméhoschodu. Ale jedno, ne pět,“ radí lékařka .
Také zvířata horkem trpí. Kočky však na rozdíl od psů před horkem utečou a schovají se. Na psy musí dohlížet jejich majitelé. „Mladý pes je schopný sám sebe na procházce uštvat. Zvlášť pokud je ve společnosti jiných psů. Je jen na majiteli, aby jeho aktivitu korigoval,“ řekl Karel Galuszka, krnovský veterinář. Psi svou tělesnou teplotu neupravují pocením jako lidé, ale zrychleným dýcháním. V horkém vzduchu se ale neochladí, pouze zrychleným dýcháním ztrácejí tekutiny. Proto musí mít pes stále dost čerstvé vody.
„Bohužel někteří lidé nechávají psy přes den zavřené v kotci, kde není dost stínu a vody. Radím jim, aby dávali psy alespoň do garáže nebo do jiných chladných prostor a nezapomněli na vodu,“ řekl Galuszka. Nejohroženější jsou plemena se zkrácenou nosní partií, ale též starší psi. Horkem ale trpí i mladý pes. „Je vhodnější venčit psy ráno a večer.V poledne je nechte odpočívat ve stínu,“ radí veterinář. Dobré jsou koupele a obklady.
„Stačí na chvilku dát psa do vany a osprchovat ho, nebo mu dát mokrý obklad na zátylek, popřípadě jej do mokrého obkladu zabalit. Do obkladu můžete přidat pytlík s ledem,“ poradil Galuszka. Pejskaři by měli umět rozpoznat vážnější problém. „Pokud pes ztrácí koordinaci, je nejvyšší čas přijít s ním k veterináři. To už je práce pro nás. Psu hrozí vážné otoky mozku, selhání oběhového systému a následná smrt, není proto radno vážnější příznaky ignorovat,“ varuje Karel Galuszka.