Teprve podruhé v historii mají občané České republiky příležitost zvolit si prezidenta v přímé volbě. Poprvé to bylo v roce 2013. Současný prezident Miloš Zeman získal v prvním kole 24,21 % hlasů, v druhém kole se utkal s Karlem Schwarzenbergem a získal 54,80 % hlasů.

Volební účast byla v našem okrese v prvním i ve druhém kole přibližně 53 procent, tedy stejná jako v posledních volbách do poslanecké sněmovny. Nejvíce lidí přišlo v roce 2013 volit tradičně v Nové Pláni a Karlově Studánce.

V Krnově se bude volit ve 27 okrscích, Bruntál má 19 volebních okrsků. Voliči, kteří budou v době prvního či druhého kola voleb pobývat mimo místo svého trvalého pobytu, ještě mají čas vyřídit si voličský průkaz a hlasovat v jakémkoliv stálém volebním okrsku v České republice i v zahraničí.

Lidé, kteří nemohou k volbám přijít ze zdravotních důvodů, mají možnost hlasovat do přenosné volební schránky. Stačí zavolat na telefonní číslo, které je uvedeno u příslušného volebního okrsku.

Pokud v prvním kole žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu, koná se druhé kolo, a to 26. a 27. ledna. Do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Prezidentem se stane ten, kdo získá nejvyšší počet hlasů.

Studenti si v prosinci už vyzkoušeli takzvané volby nanečisto. V našem okrese se zapojilo šest škol: krnovská SOŠ dopravy a cestovního ruchu, krnovská „automobilka“, SOŠ Město Albrechtice, SOŠ Bruntál, bruntálské gymnázium a Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Bruntál.

V celé republice hlasovalo 43 559 středoškoláků, největší počet hlasů získal Jiří Drahoš (34 %), na druhém místě se umístil Miloš Zeman (20 %).