V Karlovicích dnešním večerním koncertem od půl osmé vrcholí Tensing fest. Zítra už se dvě stovky děvčat a hochů z Ukrajiny, Polska, Slovenska, Malty, Anglie, Německa i tuzemska rozjedou domů.

Mezinárodní tábor i festival tensingu uspořádalo Křesťanské sdružení mladých lidí (YMCA). „Účastníci jsou ve věku od jedenácti do šestadvaceti let, ale v pátek čekáme skupinku lidí, která si říká fosil a geront tensing. Před lety s tensingem v Čechách a na Slovensku začínali. Teď se jednou za rok sjedou na festival, rychle spolu něco secvičí a pak předvedou. Bude to určitě zajímavé,“ řekla koordinátorka festivalu Hana Vladíková- Neugebauerová z Krnova.

Tensing vznikl v 60. letech v Norsku, jako forma kreativních aktivit založených na zpěvu, hře na hudební nástroje, tanci a divadle. Program pro mládež utvářejí také mladí lidé. Ve světě se tensing rychle rozšířil. U nás fungují skupiny v Krnově, Opavě, Orlové, Frýdlantu nad Ostravicí, Ostravě, Brně a v sedmi dalších městech v Čechách. Součástí festivalu jsou každý den koncerty i 38 workshopů zaměřených takřka na vše, co mládež zajímá.

„Mě k tensingu přivedla kamarádka. Řekla mi, ať se sám rozhodnu, a já zůstal,“ řekl osmnáctiletý student obchodní akademie Michal Soldán z Hronova. Také sedmnáctiletá Krnovanka Alice Hamalová by tensing neměnila, byla už na čtvrtém táboře, jezdí na festivaly. „Cením si přátelství a kamarádství, za každým tu můžete jít a každý má snahu vás přijmout. Brzy si budu vybírat vysokou školu, chtěla bych studovat ve městě, kde tensing je.

Projekt mezinárodního tábora a tensing festu podpořilo grantem ministerstvo školství.