Tento model přidělení bytů je výsledkem dobře fungujícího komunitního plánování. Protože lichnovský dětský domov v současnosti nemá klienta na prahu dospělosti, který by využil byt v Krnově, budou tyto byty dočasně užívat klienti Slezské diakonie.

„Máme v současnosti chlapce, který končí učiliště, ale jeho záměrem je začít samostatný život v Brně, v Domě na půli cesty, což je pokračování v přípravě na samostatné bydlení. Příští rok nám končí tři děti, pak další, takže krnovské byty určitě využijeme,“ uvedla ředitelka lichnovského domova Alena Lukeszová.

Úkolem dětského domova je připravit děti na ekonomickou samostatnost a co nejvíc jim přiblížit model běžné rodiny. V rodinných skupinách pochopí, jak mladší pomáhají starším, jak se dělí práce v domácnosti, nebo v čem spočívá hospodaření s financemi. „Každá rodinná skupina zná svůj ekonomický limit, se kterým může počítat a učí se s ním rentabilně hospodařit. Letos jsme v rodinkách zavedli také samostatnou přípravu svačin a večeří a v sobotu se o své stravování děti starají po celý den,“ vysvětlila ředitelka Lukeszová .

Příprava na zavedení modelu rodinných skupin v dětském domově Lichnov začala v roce 2004 reorganizací ve využití stávajících prostor. Od roku 2005 už fungují rodinné skupiny naplno. Děti žijí ve čtyřech „rodinkách“ po osmi dětech. Nejmladšímu je šest let.

„Dnes už mají naše „rodinky“ maximálně osm dětí. Tato pravidla sice platí už od roku 2002, ale pro jejich zavádění do praxe bylo stanoveno přechodné období, aby se netrhaly citlivé vazby mezi dětmi. Tím, jak naši klienti odcházeli do rodin nebo do samostatného života, postupně klesl počet obyvatel Dětského domova v Lichnově ze 45 dětí na 32, což je podle zákona maximální kapacita našeho zařízení,“ dodala ředitelka domova.

Učni a studenti mohou setrvat v dětském domově i po nabytí zletilosti, a to na základě takzvané „dohody“, nejdéle však do ukončení přípravy na své budoucí povolání. Již v průběhu studia se snaží pracovníci dětského domova ve spolupráci s mladým člověkem hledat pro něj vhodné zařízení nebo rovnou samostatný byt.

„Snažíme se na prahu samostatného života našich dospěláků o jejich ekonomickou samostatnost tím, že oslovujeme podnikatele a firmy, a hledáme tak pro ně vhodnou práci, s přihlédnutím k jejich vzdělání, zájmům a předpokladům,“ dodala Lukeszová. Dospělý jedinec odcházející z dětského domova, který je schopný samostatného bydlení v krnovském bytě, uzavře nájemní smlouvu přímo s městem. Dětský domov mu bude nápomocen odbornou radou a pomocí, což mu pomůže překonat prvotní problémy nejen s provozem bytu, ale také týkající se práce, hospodaření s penězi či různých právních úkonů.