VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Vyhořelé jesenické chaty

Bez mnoha jesenických chat si nedokážeme představit některé lokality Jeseníků. Například k Ovčárně neodmyslitelně patří horský hotel Ovčárna. A ve svahu pod Pradědem je známá chata Barborka. Ke koloritu Jeseníků patří i desítky a stovky dalších chat a chalup, v lesích turisté mohou vidět staré lovecké chaty, v kterých myslivci přespávali během lovu třeba už před sto lety.

1.2.2015
SDÍLEJ:

Vyhořelé garáže už vedle chaty nestojí. Na levé straně chaty jsou ještě vidět stopy po plamenech.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Někdy ale stačí málo a oheň zničí kus historie našich hor. Někdy se chatu podařilo obnovit, nebo na místě vyrostla stavba nová. Jsou ale i případy, kdy někdejší slavnou chatu připomíná jen torzo základů a zůstala jen vzpomínka.

Dnešní chata Ovčárna stojí na místě, kde stával od roku 1863 seník a o rok později byla přistavěna i salaš. V objektu se dalo i přespat a občerstvit se. V roce 1910 ale původní Ovčárna vyhořela a na místě vznikl nový hotel, po přestavbách a modernizacích vyrostl v dnešní známé středisko.

.

Ovčárna v roce 1905. Foto: www.fotohistorie.cz

O několik kilometrů dál pod hlavním hřebenem Jeseníků stávala Alfrédova chata, vznikla po první světové válce. Poprvé vyhořela v šedesátých letech, po požáru z roku 2002 z ní zbyly už jen základy.

.

.

Nahoře: Alfrédka v roce 1947. Foto: www.fotohistorie.cz. Dole: Alfrédka dnes. Foto: Danuše Vanotová

Na druhé straně hřebene je dodnes neméně známá Františkova myslivna. Ještě v osmdesátých letech minulého století vedle ní stála Františkova hájenka, takzvaný Jägerhaus. Ten vyhořel po nákladné rekonstrukci v osmdesátých letech minulého století vinou lyžařů, kteří se zde chtěli ohřát.

.

.

Františkova myslivna, poblíž stávala Františkova hájenka, takzvaný Jägerhaus. Vyhořela v osmdesátých letech minulého století. Foto: www.fotohistorie.cz

Novou podobu má Hubertus v Karlově Studánce. Dnes je to velký apartmánový dům, vzniklý na místě někdejšího hotelu. Ten zničily požáry v letech 2000 a 2001.

.

.

Nahoře: Hubertus před několika lety. Dole: Hubertus dnes. foto: Deník/Karel Janeček

Barborce na opravu stačilo pouhých dvacet dní

Pouhých dvacet dní od prosincového tragického požáru na chatě Barborka v Jeseníkách stačilo k opravám a odstranění vyhořelých pozůstatků garáží. Každý by si myslel, že se chata z nešťastné události bude vzpamatovávat ještě dlouho, ale na Barborce je tomu jinak. Chata je v provozu a slouží návštěvníkům dál.

Na osudnou Barboru

Za rychlé zotavení chaty je ze srdce rád i Roman Šmahaj, který na Barborce pracuje jako provozní. Na čtvrtého prosince minulého roku, přesně na svátek Barbory, nikdy nezapomene. Požár objevili brzy ráno. Štěstí v neštěstí bylo, že si požáru všimli z Ovčárny, kde spatřili ze střechy šlehat plameny. Personál v té chvíli klidně spal.

„Byla to katastrofa. V prvním a druhém patře byl všude dým. Klubovna taky shořela. Garáže plameny úplně zdevastovaly. Rolby jsme už nezachránili. Shořely nám i dřevěné lavičky na léto. Ale nejdůležitější je, že zrovna nebyl nikdo ubytovaný a personál spal na opačné straně chaty," vzpomínal Roman Šmahaj, provozní chaty Barborka.

Vyhořelé garáže už vedle chaty nestojí. Na levé straně chaty jsou ještě vidět stopy po plamenech.

Roman Šmahaj byl mile překvapen reakcí příznivců oblíbené turistické chaty. „Po události nám začaly chodit povzbudivé e-maily ze strany veřejnosti, že nám drží palce a přejí rychlé zotavení. Je to hezké, že máme takovou podporu."

I ostatní chaty se přičinily na pomoci poškozené Barborky. Kde bylo třeba, tam přiložili ruku k dílu. „Ostatní chaty nám dost pomohly. Když nám shořely rolby, z okolních chat nám jednu zapůjčili. Nebo jsme potřebovali odtáhnout velkou popelnici, nebylo čím, a tak přijel Josef Figura a odvezl nám to," popsal Roman Šmahaj solidaritu mezi lidmi v horách.

Opravy

Vyhořelé garáže dělníci zbourali, popel a pozůstatky uklidili. Plameny se podepsaly na levoboku chaty, kde jsou ještě vidět ohořelé cihly. Řemeslníci opravili střechu a nasadili nová okna. Na opravách pracoval celý personál Barborky každý den.

Návštěvník však ani nepozná, že na chatě skutečně nějaký požár byl. A to je úspěch.

„Za dvacet dní jsme dali všechno do pořádku. Na jaře se chystáme postavit nové garáže. Klempíři byli šikovní, zvládli opravit střechu za tři dny. Tesaři byli také rychle hotoví. Teď fungujeme bez omezení. Máme tu momentálně ubytované dva lyžařské kurzy z Olomouce a Nového Jičína," řekl Roman Šmahaj.

Kdo je Roman Šmahaj?

Roman Šmahaj žije pro chatu už od roku 1999. Na Barborku přišel ještě jako mladík, který snil o práci na horách. Vysokohorskou krajinu si natolik zamiloval, že už na Pradědu zůstal. Bydliště má ale v Ostravě, kam se také rád vrací. Všemu se naučil a vypracoval se až na provozního.

Roman Šmahaj

„Bylo mi tenkrát sedmnáct let, kdy jsem chtěl zkusit pracovat na horách. Za dva roky, v mých devatenácti, jsem tady přišel, a tak jsem tu s pětiroční pauzou pořád. Provozním jsem rok." Dokud hory pouze navštěvoval, na lyžích jezdil pravidelně. Teď, když v horách přímo žije, na lyže se za celou dobu nepostavil.

„Jako kluk jsem každý týden s rodiči jezdil na lyže, ale od té doby, co jsem tady, na lyže jsem se nedostal."

Práce provozního není jednoduchá, což může potvrdit právě Roman Šmahaj, který horskou chatou doslova žije. „Musel jsem se rozloučit s městským životem. Tady jsem pro chatu. A takto se snaží všichni, co tu pracují. V létě malujeme, v zimě odhazujeme sníh. Každý se tady spoustě věcem naučí."

Chata Barborka funguje i v letních měsících, kde oblíbené turistické místo navštěvuje spousta pěších a turistů na cyklo výletech. Díky včasnému zásahu hasičů zde bude Barborka stát ještě spoustu dalších let.

Autor: Dalibor Otáhal, Karel Janeček, Jana Smékalová

1.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Simona Marienková

Simona Marienková: Snažím se v dětech probudit emoce

Úvalenští už nemusí na Petřín. Vybudovali si stejně velký vlastní zrcadlový labyrint. A redaktoři Deníku se v něm málem ztratili.

V Úvalně postavili nové zrcadlové bludiště

Jurečka sliboval lepší komunikaci s Heřminovy

Končící ministr zemědělství Marian Jurečka při návštěvě Nových Heřminov nabídl obci lepší komunikaci. Uspěla jeho iniciativa?

Projekt Nejde jen o prsa

O prevenci zhoubných nádorových onemocnění v Krnově už mnoho let usilují členky sdružení pacientek po prodělané rakovině prsu Onko Niké.

Nová silnice vede z polské strany až pod Biskupskou kupu

Lesníci z polského Prudniku dokončili největší investici do lesních komunikací v posledních letech.

Sezona v Karlově začne večerním lyžováním

Vychutnat si jízdu na zasněženém svahu mohou už v pátek lyžaři v Karlově. Lyžařské středisko Ski Aréna Karlov právě zahajuje sezonu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT