Například na Kopřivné v Malé Morávce a na Myšáku v Karlově pod Pradědem jsou rozhodnuti pro příští sezonu zbudovat komfortnější sedačkové lanové dráhy. Díky dotaci z Evropské unie v areálu vznikne Zábavní park Kopřivná s lezeckou stěnou, skalním městečkem, dětským hřištěm, lanovým centrem a trampolínami.

Dotace pro Skiareál Kopřivná pokryje 1,8 milionu korun z celkových nákladů 3,7 milionu korun. „Hlavním projektem je nová sedačková lanová dráha, která by měla být v provozu pro příští sezonu. Myšák na svůj vývoj teprve čeká, plány máme,“ řekl Jaroslava Lukeš, provozovatel vleků na Kopřivné a Myšáku.

Na svahu se toho dá dělat ale mnohem víc, než jen sjíždět na lyžích kopec. Na Kopřivné v rámci funparku připravili pro místní i turisty novou atrakci s velkou nafukovací matrací, – takzvaný big airbag. Snowboardisté a lyžaři do matrace neohroženě skáčou bez obav, že by se zranili.

Novinkou letošní sezony v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem je vybudování tří nových lyžařských vleků. Nově otevřený vlek je Pod Čerťákem ve směru na Rudnou pod Pradědem. Lyžovat se tam dá i večer za umělého osvětlení.

Do skiareálu Myšák přijela s manželem a synem Helena Jetelinová z Brna. Proč si rodina vybrala právě sjezdovku na Myšáku? „Protože je nejprudší,“ řekla Jetelinová, která se považuje za středně zkušeného lyžaře. Ale na Myšáku je i druhá sjezdovka, o hodně mírnější. Myšák je obecním areálem s dvoukotvovým vlekem a novým vlekem pro děti, lyžařskou školou.

Myšák je propojený s areály Kopřivná a Ski Karlov, zakoupená vstupenka platí pro všechny tyto areály.

Naopak areál Kazmarka v systému jednotného odbavování není. Nejlevnější jízdné má letos Skiklub Ostrojka. Ski Karlov má lyžařskou školičku i speciální pojízdný chodník pro lyžaře. „Pás, dopravník na úrovni sněhu, potáhne děti po sjezdovce jako na jezdících schodech. Přirovnal bych jej k dopravnímu pásu na uhlí,“ uvedl morávecký starosta Ondřej Holub.

Následuje vlek Pawlin s pěti vleky a jediná černá sjezdovka v oblasti v areálu Loko Olomouc. Další nejbližší černá sjezdovka je až na Červenohorském sedle. Vesele se lyžuje také v Dolní Moravici, kde funguje jako téměř všude v Jeseníkách půjčovna vybavení, ski servis, lyžařská škola, snowboardová škola i dětský vlek. I tam mají skokánek a big airbag.

Nové parkoviště přímo u sjezdovky postavili v lyžařském areálu Annaberg v Andělské Hoře. Podobná situace je i v nedaleké Pusté Rudné. Pro střediska platí jednotný odbavovací systém. „Mezi letošní novinky počítáme snowtubing, umožníme také zapůjčení sněžných kluzáků,“ přislíbil provozovatel Petr Drápala.

V Ludvíkově je oblíbenou atrakcí snowtubing, který si užívala jedna z nejmenších turistek Kačenka Doubková s tatínkem z Oslavice na Vysočině. Do Jeseníků přijeli letos podruhé, snowtubing objevila rodina teprve letos. Předností střediska na Červenohorském sedle je bezplatné parkování, od něhož je čtyřsedačka pro čtyři sjezdovky vzdálená pouze dvě stě metrů.

Služby by rádi rozšířili i na Ovčárně, tamní lyžařský areál ale leží uvnitř přírodní rezervace Praděd. „To je důvod, kvůli kterému toho moc vymýšlet nemůžeme, i když plánů máme celou řadu,“ řekla Renata Figurová z hotelu Figura. V provozu je tam všech pět vleků, A, C, B, Velký Václavák i Malý Václavák.

Mobil zachraňuje životy
Brát s sebou do Jeseníků mobilní telefon je téměř nezbytné. Jak jinak byste si v případě pádu či zranění na sjezdovce či jinde v terénu přivolali pomoc? Turisté nejsou v horách odkázáni pouze na mezinárodní linku 112. Horská služba Jeseníky bývá raději, když se ozvou lidé v případě potřeby raději přímo jí.

„Na vlecích mají telefonická spojení na všechna střediska horské služby v oblasti. Volající získá šanci na včasnější ošetření,“ sdělil Jiří Hendrych z Horské služby Jeseníky. Hendrych připomněl, že v Jeseníkách během letošní zimy platí většinou druhý nebo třetí stupeň lavinového nebezpečí.

„Doporučuji vyjet nahoru na Roháč v Karlově pod Pradědem, odkud je nádherný pohled všude po okolí,“ vzkázal turistům Hendrych. Protože záchranáři vyjíždějí ke zraněným lyžařům do Jeseníků letos v průměru dvakrát denně, vznikla aplikace Horská služba do mobilu.

Hlavní funkcí nové aplikace pro operační systémy mobilních telefonů iOS Apple a Android je rychlé a snadné přivolání pomoci nejbližší hlídky Horské služby v případě nouze. Tato funkce navíc není závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace dokáže rovněž odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu.

„Mobilní Horská služba pomůže také vyhledat lyžařská střediska, poskytne základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě,“ uvedl Hendrych. Podle aktuální polohy uživatele umí aplikace najít nejbližší stanici Horské služby, zobrazit její telefonní číslo a dobu provozu.

Součástí aplikace jsou desatero rad Horské služby, návod, jak poskytnout první pomoc, pravidla jízdy na sjezdovkách a instrukce, jak předcházet nebezpečí v lavinových oblastech. Aplikace je zdarma ke stažení na webu Horské služby Jeseníky.

Cyklookruh funguje i v zimě

Osmou sezonu po sobě se stará obec Malá Morávka o úpravu běžeckých tras v Jeseníkách. Běžeckou stopu ze Švýcárny na Ovčárnu upravuje firma Figura, tras je ale v Jeseníkách o hodně víc. Obec Malá Morávka zabezpečuje běžecké trasy prakticky od Rýmařovska až na Hvězdu. „Prostě všude tam, kam až nás pustí ochranáři. Určitě stojí za to přijet, ideálnější sněhové podmínky nebyly tak dobrých šest let, naposledy v sezoně 2005 až 2006,“ řekl morávecký starosta Ondřej Holub.

Obec upravuje na sedmdesát kilometrů tras a právě teď v únoru jsou pro běžkové lyžování ideální podmínky. Na údržbu stezek přispívá z pětašedesáti procent Krajský úřad Moravskoslezského kraje. V Karlově pod Pradědem vloni před Vánoci zřídili in-line a cyklookruh, v létě poslouží cyklistům a pro in-line bruslaře, ale je hojně využívaný také v zimě. Jde o čtyřsetmetrový osvětlený úsek, upravený rolbou, po němž krouží zejména lyžařské kurzy od rána do večera.

Okruh najdete naproti Kazmarky přes potok, kde má obec tábořiště. Zázemí poskytuje pergola se zpevněnou podlahou, kde se dá i převléct, jen záchody v zimním období nefungují. V provozu je naopak venkovní fitness park. Patnáctikilometrovou stopu z Ovčárny na Švýcárnu upravuje ve své režii Sportcentrum Figura. Vysokohorská trasa vede dále na Červenohorské sedlo, odkud se můžete vydat směrem na Šerák.

Běžeckou novinkou letošního roku je jednadvacet kilometrů měřící stopa v okolí Uhlířského vrchu v Bruntále, kde čekají na sportovce dvě vyřezané stopy. I o tuto trasu se stará místní provozovatel Josef Figura. Běžecké tratě fungují též v Dolní Moravici. Příznivce bílé stopy čekají běžecké tratě, na které se dá dostat i po trasách vyznačených přímo od areálu Avalanche do Nové Vsi a na Jesenickou magistrálu, ta vede po hřebeni od Skřítku až na Ramzovou.

Pět okruhů běžeckých tras provozují v okolí Sporthotelu Kurzovní, tři vedou po severním okraji města Břidličná. Tréninkový okruh mají i ve Vrbně pod Pradědem, v Koutech nad Desnou, mezi Lomnicí a Novou Plání, osvětlený okruh je v městském parku v Rýmařově i Horním Městě.

Sněhu je víc, než dva metry

Na nedostatek sněhové pokrývky v Jeseníkách si od začátku roku zimní turisté rozhodně stěžovat nemohou. Na Pradědu ho leží dvouapůlmetrová vrstva. Ceny za celodenní lyžování jsou dostupné pro každého. Na sklonku minulého týdne leželo v nejvýše položeném lyžařském středisku Praděd v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky okolo dvou a půl metru prachového sněhu.

Jen o něco méně sněhové vrstvy napadlo na Červenohorském sedle, v Petříkově a Koutech nad Desnou. V ostatních obcích napadlo okolo metru sněhu, nejméně je ho v níže položených Hlubočkách. I tam se ale dá bez problémů lyžovat, právě teď je pro zimní sporty nejvhodnější doba. V okolí Pradědu se má lyžovat až do konce dubna. Kdo zaparkuje automobil na Hvězdě a jede lyžovat k Figurům, získá slevu.

„Cenu za parkování na Hvězdě po předložení lístku odečteme z celodenní permanentky na lyžařském vleku v centrální kase,“ potvrdil Josef Figura. Teploty se na Ovčárně pod Pradědem pohybovaly na začátku února okolo minus šestnácti stupňů, v noci klesly téměř na dvojnásobek.

Co se týká cen za celodenní lyžování v hlavní sezoně, v Koutech nad Desnou platí dospělí 470 korun, na Červenohorském sedle a v Ramzové 500 korun, na Přemyslově 480 korun, v Petříkově a na Avalanche 450 korun, Filipovice vyjdou na 420 korun, Praděd a Karlov pod Pradědem na 400 korun, v ostatních areálech zaplatíte ještě méně.

Děti za celý den zaplatí o sto až dvě stě korun míň. Zvýhodněny jsou samozřejmě delší pobyty v Jeseníkách, případně posezonní vstupné.

Bořivoj Pořízka: Snowtubing je pro každého

Adrenalin je možné lovit netradičním způsobem u Obecního úřadu v Ludvíkově naproti Penzionu U Skřivánků. Užít si tam můžete snowtubing, jízdu po zasněženém svahu na speciálních pneumatikách. „Stačí se jen nechat vyvézt v sudu nebo vleže vlekem ve člunu a vydat se po dvousetmetrové dráze se sedmi zatáčkami,“ popsal atrakci provozovatel Bořivoj Pořízka.

Jak snowtubing vlastně funguje?

Pneumatiku vytáhnete do půli svahu, sednete si do člunu a lanovkou se necháte vyvézt nahoru. Nahoře vysednete, jedete dráhou se sedmi zatáčkami a zastavíte až po dvou stech metrech jízdy opět pod lanovkou. Jízdy můžete opakovat do úplného vysílení.

Provozujete atrakci v Ludvíkově první sezonu?

Snowtubing provozujeme šestým rokem, v předešlých letech jsme však bojovali s nedostatkem sněhu. Příští rok proto chystáme už umělé zasněžování, zase to bude veselejší. Nebudeme odkázáni na přírodní sníh, budeme si vyrábět vlastní. Plánujeme lyžařský vlek, bude tu i objekt, v němž si budou moct dát lidé kávu, čaj nebo se jen ohřát.

Je snowtubing cenově dostupný? Jak máte otevřeno?

Jedna jízda je za dvacku. Šest jízd vyjde na stokorunu, čtrnáct jízd vyjde na dvě stě korun. To je výhodné pro rodiny, které se mohou společně vyjezdit na jednu kartu. Při dostatku sněhu máme otevřeno denně od 10 do 17 hodin, svah máme pod umělým osvětlením, takže nejsou vyloučeny ani večerní jízdy.

Jezdí více děti, nebo dospělí?

Ze zkušenosti mohu říct, že snowtubing je pro každého. Oblíbili si jej mladí lidé, ale třeba právě včera si tu na pneumatice užívala pětašedesátiletá žena. Pištěla a smála se celou cestu. Byly zde už i starší dámy, sedmdesátileté, které to chtěly zkusit. Někteří jsou nebojácnější, jiní trošku přibrzdí. Pro úplnost, jezdí tu i děti od tří let, rodiče je vozí v náruči.

Nemůže se nikomu nic stát?

Kdo vyjede z dráhy, padá do sněhu. Mám tam síť, a tak ho zachytím. Žádné úrazy tu nemáme.