Zdá se, že krnovským plesům se opět začíná dařit, protože taneční sály, diskotéky a bary ve Slezském domově jsou opět v provozu. Zatímco pro dospívající Krnováky je Slezský domov úplná novinka, celé generace jejich rodičů a prarodičů opatrují ve svých archivech fotky z tanečních kolon ve Slezském domově.

Historie Slezského domova je ale také spojena s koncerty i s divadlem. „Dnešní šedesátníci si jistě vzpomenou, jak chodili do velkého sálu hotelu Slezský domov každý víkend na takzvané čaje, na kterých hrála skupina Regent. Na saxofon hrál Josef Kula, zpívali Jana Hrbáčková-Horáková, Libuše Kopcová a Josef Hradil. Tyto akce pořádané pod hlavičkou Závodního klubu Karnola znal v Krnově snad každý,“ zavzpomínal na legendu šedesátých let, kapelu Regent, krnovský fotograf Stanislav Bačovský.

Ale také mladší generace, které už Regent nezažily a chodily do Slezského domova třeba na BT Color, mají řadu zajímavých vzpomínek. Vždyť na plesech a zábavách se zde scházel celý Krnov.

„Slezský měl úžasnou atmosféru a kapely, co tam hrávaly, měly stovky fanoušků,“ potvrdila krnovská místostarostka Renata Ramazanová, která si ale ze Slezského domova kromě příjemných vzpomínek na hudbu a přátele odnesla také jeden bolestný zážitek. „Moc jsem se těšila, až si poprvé obléknu nové elegantní zelené plesové šaty, ve kterých máte holá záda. Když dohrála kapela a všichni se přelévali z jednoho sálu do druhého, v té tlačenici mi někdo o záda típnul cigaretu.

Hrozně to bolelo, a protože jsem tehdy ještě byla nekuřák, vnímala jsem to jako obzvlášť velkou nespravedlnost. Navíc mi na popálené kůži dlouho zůstal ošklivý fl ek, takže jsem až do konce plesové sezony mohla na šaty s holými zády zapomenout. To mě štvalo nejvíc, protože původně jsem z nich měla takovou radost,“ prozradila své vzpomínky na Slezský domov Renata Ramazanová.

Máte také vy nějaké zajímavé zážitky nebo fotky z historie tanečních kolon, plesů a koncertů ve Slezském domově? Pokud nám je pošlete, rádi je v našich novinách zveřejníme.

Rýmařovští musí k sousedům

Milovníci tance v Rýmařově jsou na tom letos bídně. Pokud se chtějí pobavit, musí vyrazit někam do okolních měst. V Rýmařově nyní není kde ples uspořádat. Rekonstrukcí prochází rýmařovské středisko volného času, kde se plesy pořádaly, a jiné vhodné prostory se v Rýmařově nenašly. Podobná situace bude v Rýmařově i příští rok, rekonstrukce střediska volného času má být kompletně hotova až na podzim 2013.

Organizátoři plesů tak měli na výběr: buď ples uspořádat někdo v okolní obci, anebo jej pro tento rok zrušit. Od pořádání plesu tak letos upustila střední škola Prima a také Diakonie ČCE, přitom právě ples Diakonie ČCE v Rýmařově se vloni stal vítězem naší čtenářské ankety o nejoblíbenější ples roku.

Rýmařovské gymnázium svůj ples uspořádalo v Bruntále. Střední škola Rýmařov se rozhodla ples uspořádat v Horním Městě, a to v pátek 3. února, tanečníky tam i zpět poveze autobus. Tradiční ples BFAA Oldies se uskuteční v Kulturním domě v Břidličné, a to v sobotu 10. března.

V Andělské Hoře to žije

Společenský ples připravili na závěr tohoto týdne v Andělské Hoře. Proběhne v pátek 3. února v tělocvičně školy, hudební doprovod obstará krnovská formace BT Nova. Uvítacího nápoje se dočkáte pouze od 19.30 do 20 hodin. Předtančení obstará opět Taneční škola Stonožka Bruntál pod vedením Tamary Vlachynské. Vstupné na ples činí osmdesát korun, s místenkou korun sto.

„Zajištěno je cenově přijatelné občerstvení, samozřejmě tombola, nekuřácké prostředí v sále, tradičně dobrá hudba, kulturní prostředí slavnostně vyzdobené tělocvičny,“ řekl ředitel pořádající školy Leoš Sekanina.

Ani tentokrát nebude chybět malování na obličej, program zahrnuje také vystoupení ostravského folklorního tanečního souboru Fogáš. Vstup je možný pouze ve společenském oděvu a vhodné obuvi. Vstupenku si můžete zakoupit už dnes na Městském úřadu v Andělské Hoře.

Poznámka Dity Voznicové: To bývaly plesy

Kdysi bohatá krnovská plesová sezona začala v posledních dvaceti letech upadat. Vinu na tomto stavu určitě měla především absence vhodného prostoru. Hotel Slezský domov, který byl k pořádání podobných akcí jako stvořený, díky svým několika sálům a dvěma barům, začal po prodeji do soukromých rukou chátrat.

Palác Silesia se pro plesy příliš neosvědčil, i přes rekonstrukci se nepodařilo z objektu odstranit jeho hlavní poslání, pro který byl původně vyprojektován, a to jako veletržní objekt. Krnovanům se dnes začíná blýskat na lepší časy, sál ve Slezském domově je opět v provozu a v opravách celého objektu se má pokračovat.

Letos si jeho prostory odzkoušeli už pořadatelé několika plesů, další se plánují. V předrevolučních dobách se místní podniky a fabriky předháněly, čí ples bude honosnější, s hezčí výzdobou a bohatší tombolou. U plesu Lesního závodu vonělo jehličí až do půlky ulice, na statkářském se dala v tombole vyhrát kupa hnoje, myslivci měli zase jako cenu zvěřinu.

Nemocniční ples doprovázelo využití speciálního nádobí pro podávání nápojů a dalšího občerstvení. Víno jste mohli popíjet třeba z nových šampusek na moč. Svůj ples měli vousatí, muži bez ozdoby si museli nechat nalepit knírek umělý. O šibřinky a jiné maškarní bály byl také velký zájem. Snaha o obnovení této tradice na začátku tohoto století zkrachovala. Chodilo se na dico plesy, kde si hlavně mládež připadala alespoň jeden večer jako hrdinové tehdejšího top filmu, Horečka sobotní noci.

V devadesátých letech se v Krnově pořádalo několik ročníků prestižního plesu výtvarné skupiny a13, získat na něj vstupenku nebylo jednoduché.

Historie plesů má za sebou i několik aférek. Na jednom maškarním potměšilý host v kostýmu ověšeném bonbony do nich napíchal projímadlo a ti, kteří mu kostým otrhávali a cukrátka snědli, na to doplatili. Městem také dlouho zněla zkazka o bolestivém konci nemanželských erotických hrátek, kterým se dvojice jednoho plesu oddávala. Na plese místního gymnázia studenti vypili hlavní cenu z tomboly, demižon bílého vína. Výherce pak dostal vodu se sirupem, kterou původní obsah nahradili.

Kalendář plesů

Bruntál, Společenský dům

3. února
Stužkovací ples oktávy Základní školy a Městského osmiletého gymnázia Bruntál se koná v pátek 3. února od 19 hodin v horním patře bruntálského Společenského domu. Zváni jsou všichni maturanti městského osmiletého gymnázia od jeho založení. Program má doplňovat bohatá tombola. Vstupné činí 120 korun, s místenkou do malého sálu 150 korun, s místenkou do velkého sálu 200 korun.

4. února
Ples zdravotně postižených, Společenský dům. 10. února Studenti čtvrtých ročníků bruntálské Obchodní akademie a Střední zemědělské školy vzali organizaci letošního plesu do svých rukou. Ples pojali jako stužkovací, zazpívají si studentskou hymnu a ozdobí se šerpami, ples začíná v 19 hodin.

11. února
Noc plná hvězd. Tak nazvali svůj letošní v pořadí třetí reprezentační ples provozovatelé Společenského domu v Bruntále. Ples, který se ponese ve stylu filmových hvězd, se koná v sobotu 11. února od 20 hodin, hlavní výhrou v tombole je víkendový pobyt v Karlových Varech pro dvě osoby a dva vstupy na tamní filmový festival.

V programu plesu vystoupí travesti skupina Divoké kočky a houslové duo Femme2fatale ze soutěže Česko-Slovensko má talent. Vstupenka vyjde na 290 korun, předprodej probíhá v budově Společenského domu. Občerstvení je v ceně vstupenky.

17. února
Ples sportovců, Společenský dům.

18. února
Ples státního gymnázia, Společenský dům.

25. února
Městský ples se koná v sobotu 25. února od 19 hodin, hrát bude k tanci i poslechu ve velkém sále Společenského domu taneční skupina Impuls, která získala cenu čtenářů Deníku jako nejlepší taneční skupina kraje.

Pro milovníky cimbálu připravili organizátoři Opavské hudce do restaurace v prvním patře, o patro níž najdou tanečníci v malém sále diskotéku.

9. března
Ples ODS, Společenský dům.

10. března
Ples Střední školy průmyslové Bruntál, Společenský dům. 23. března Ples Policie ČR. Společenský dům. Ples je pouze pro členy policie a jejich hosty.

31. března
Závěrečný jarní Disco ples, Společenský dům.

Krnov

10. února
XI. reprezentační ples Střední školy automobilní, mechanizace a podnikání, Krnov se uskuteční v pátek 10. února od 19 hodin ve Slezském domově Krnov. K poslechu a tanci hraje skupina BT Nova a DJ Baru Slezský, v průběhu večera proběhne stužkování čtvrtých ročníků Vstupné: s místenkou 180 a bez místenky 150 korun.

18. února
Jubilejní X. reprezentační ples chystá i krnovské gymnázium, a to na sobotu 18. února do hotelu Slezský domov od 20 hodin. Tančící páry doprovodí skupina M.A.S.H s vokalistkou Marií Velikou a jako hosté vystoupí mládežnická kapela Free Boys a taneční soubor Flash. V baru to za mixem rozjede DJ Danny. Vstupenky lze získat na sekretariátu školy od 16. ledna.

Výjimečnou událostí v krnovské plesové nabídce bude bezesporu Motorkářský bál v sobotu 18. února v Kofola klubu v Krnově. Ples budou jako vždy doprovázet nablýskané motokrasavice jako výzdoba, rocková taneční hudba a soutěže o ceny. A protože láska k silným strojům je doménou hlavně pořádných chlapů, nesmí ani na jejich plese chybět typicky mužská podívaná. Takže tradičně hosty čeká vystoupení striptérky.

25. února
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov připravilo tradiční společenský ples krnovské nemocnice na sobotu 25. února v prostorách Slezského domova v Krnově od 19.30 hodin. Slavnostním večerem bude provázet zkušený moderátor televizních pořadů pro děti i mládež a moravského Radia Čas Roman Pastorek, v hudební produkci se předvedou ostravská kapela Jupiter a Pop Stars (Boney M revival).

Otevření plesu bude patřit úspěšné taneční formaci s orientální show latifah. Nejen milovníkům tajemna a kouzel se jistě svým programem zavděčí nejúspěšnější iluzionista soutěže Česko Slovensko má talent Jiří Hadaš se svojí partnerkou. Samozřejmostí se již stala půlnoční bohatá tombola. Prodej vstupenek v hodnotě 180 korun zajišťuje sekretariát ředitele v době od 13 do 15 hodin.

První ples plánuje i krnovská základní umělecká škola, do víru tance se však její učitelé i další účastníci vrhnou až 31. března ve Slezském domově.

Holčovice

11. února
Druhý obecní ples obce Holčovice propukne v sobotu 11. února na Zlaté Opavici. Hraje BT Nova.

Janov

11. února
Valentýnský ples pořádá v sále v Petrovicích obec Janov v sobotu 11. února. Hraje kapela Rock Girls and Man.

Úvalno

4. února
Plesovou sezonu v Úvalně zahájí 4. února VI. společenský ples obce, který opět zaplní sál kulturního domu tanečníky.

18. února
Další akcí v Kulturním domě v Úvalně bude dětský karneval, který pořádá místní škola a školka.

25. února
V sobotu 25. února se koná ples sportovců pod taktovkou TJ Úvalno. Sezonu plesů a společenských akcí uzavře v březnu Josefovská zábava, kterou pořádají dobrovolní hasiči. Návštěvníci obecního kulturního domu si mohou nejen zatančit, ale také se seznámit s tím, jak pokročila rekonstrukce. Loni prošly generálkou sociální zařízení a fasáda dostala nový nátěr.

Chystáte ples či taneční zábavu? Dejte nám vědět, kdy a kde, jaký bude program, a my pozvánku rádi zveřejníme - bruntalsky@denik.cz, telefon 554 219 234 nebo krnovsky@denik.cz, telefon 554 612 245.

Fidel Kuba, Dalibor Otáhal, Karel Janeček