Zvláštností zahrádkářské osady Na Vyhlídce je podle tamního pěstitele Milana Jánošíka to, že se v ní daří pěstovat nejlepší ovoce v Bruntále. Slunce vychází od přehrady Slezská Harta a zapadá směrem k Pradědu. Osada je nejvýše položenou zahrádkářskou osadou ve městě s nadmořskou výškou pět set čtyřicet metrů. Nalézá se těsně pod Uhlířským vrchem. Tvoří ji menší, dvousetmetrové podílky pozemků, na nichž pěstuje úrodu a zároveň nachází odpočinek třicet rodin.
Osada má vynikající půdu k pěstění. „Když se valila láva ze sopky na Uhlířském vrchu, zůstala tu ještě v půdě. Její drobné částečky jsou pórovité a ulpívá v nich hnojivo, což přispívá k lepšímu využití půdy,“ řekl zahrádkář Milan Jánošík. V půdě z lávy zůstalo také množství minerálů a stopových prvků, které vylepšují úrodu. S jablky kdysi vyhrál třeba dnes již zesnulý Antonín Karhánek celostátní soutěž Jablko roku, což se v okrese třikrát podařilo i Milanu Jánošíkovi. Mnoho lidí nakupuje zeleninu a ovoce v supermarketech.
Mnozí se ale také začínají vracet k pěstování své vlastní zeleniny. „Dnes vyjde salát na čtrnáct patnáct korun. Kilo brambor stojí třináct čtrnáct korun i v srpnu. Lidé se začínají i proto vracet k zahrádkaření,“ uvedl Milan Jánošík. Někteří mají pozemek napůl k rekreaci a k pěstování zeleniny, jiní pouze k zahrádkaření a další jej využívají pouze k rekreaci, odpočinku a pro hraní svých dětí. Než zahrádky Na Vyhlídce vznikly, parcely pokrývala bažina, kterou si zahrádkáři sami odvodnili.
Sami za své si spravují ploty, vodu, cestičky i ostatní majetek. „Budovat zábavní centra, herny nebo hospody, to je práce zejména developerů a podnikatelů. Něco vybudují a řeknou: Město a lidé, plaťte si to. Nemohu pochopit, proč se raději nepodporuje naše činnost nebo nám podobných spolků,“ hořekoval pěstitel Jánošík.Přitom zahrádkářské osady se stávají v dnešním rychlém světě azylem před civilizací a možností zapojit se do práce nesoucí výsledky.
Podle mínění Jánošíka je výchova dětí a mládeže k uvědomění si hodnoty lidské práce společenskou důležitostí. Nic nevyroste samo, je nutné se o to přičinit. Je dost mladých, kteří si podobné hodnoty neuvědomují, a je to právě část z nich, která se dopouští ničení majetku města. Na zahrádky láká v neposlední řadě také touha po relaxaci, a to nejen starší zkušené pěstitele a střední generaci, ale i rodiny s dětmi jakéhokoliv věku.
„Při současném společenském vývoji najednou začíná být o zahrádkaření obrovský zájem. Je to i určitý druh rekreace, uvědomme si, že ne každý má na zahraniční dovolenou,“ vysvětlil Jánošík.
Když spočteme zdejší zahrádkáře, jejich rodinné příslušníky, přátele a kamarády, kteří na pozemky pravidelně chodí, jde v současnosti v Bruntále o šest, sedm tisíc lidí. I proto těší Milana Jánošíka stávající přízeň bruntálské radnice, kterou ale musel spolu se zahrádkáři vybojovat bývalý starosta Leoš Gregovský. „Za to jsme mu velmi vděční,“ vzdal hold zahrádkář. Město chtělo osadu zrušit a místo ní vystavět rodinné domy.