Televizní diváky na Krnovsku a Bruntálsku, kterým na programech ČT1 a ČT2 v rohu obrazovky už měsíc svítí varovné bílé okénko, zajímá jediná otázka: nebude vypínání analogových převaděčů a start digitálního vysílače na Pradědu provázet chaos?

Diváci, kteří přijímají analogové programy ČT1 a ČT2 z převaděčů závislých na signálu z Pradědu, se mohou cítit zmateni právem. Varovné okénko s informační lištou jim totiž signalizuje vypínání na obou programech ČT, zatímco jsou soustavně ujišťováni, že veřejnoprávní televize vypne pouze jeden ze svých programů.

ČT1 a ČT2 si prohodí kanály

Skutečnost je taková, že si ČT1 a ČT2 jen prohodí kanály, ale skutečné vypínání analogu 1. října 2010 se týká jen jednoho z programů, a to ČT2. Vypínání analogového ČT1 z Pradědu je naplánováno až o rok později. Tuto informaci se ale dozvědí jen ti diváci, kteří se rozhodli pídit po dalších podrobnostech digitalizace na webu ČT.

Podle tiskového odboru ČT nebylo možné varovný piktogram z analogových převaděčů ČT 1 odstranit, přestože se nebudou vypínat. „V případě analogových převaděčů ČT 1 představuje přebírání piktogramu jediné reálné technické řešení. Ve skutečnosti vysílání těchto analogových převaděčů ČT 1 zůstane zachováno i po 30. září 2010,“ vysvětlil situaci Štěpán Janda z tiskového odboru.

Zítřejší přechod na digitální vysílání ČT2 na Pradědu proběhne z pohledu televizního diváka téměř najednou neboli „střihem“. O půlnoci z 30. září na 1. října odstartuje na kanálu 36 digitální vysílání České televize. Zpočátku to bude provoz zkušební, ale zahájení řádného vysílání ČT předpokládá už v ranních hodinách 1. října.

Těsně před vypnutím analogové Dvojky si oba analogové programy ČT 1 a ČT 2 prohodí své vysílací kanály. Jinými slovy se ČT 2 přesune z kanálu 50 na kanál 36, a ČT 1 naopak z kanálu 36 na kanál 50. Poté skončí analogové vysílání ČT 2 na kanálu 36 a veřejnoprávní televize jej obratem využije pro start svého veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy ČT a sedmi stanicemi Českého rozhlasu.

A aby tato rošáda byla ještě o něco komplikovanější, společně s přesunutou analogovou Dvojkou na kanálu 50 skončí také všechny analogové převaděče tohoto programu závislé na signálu z Pradědu.

Co potřebujeme pro digitální příjem?

A co z toho vyplývá pro televizní diváky? Budou mít k dispozici namísto jednoho programu celý digitální multiplex České televize, ale jen pokud si pořídí odpovídající technické vybavení. Pokud chtějí sledovat digitální vysílání, musí mít televizor s DVB-T tunerem nebo set-top box. Písmeno T ve zkratce DVB-T označuje anglické slovo “terrestrial“ neboli pozemní vysílání a odlišuje tento typ digitálního příjmu od kabelového nebo satelitního.

„Pro přijímání digitálního pozemního vysílání je nutné kromě set-top-boxu nebo digitálního televizoru s DVB T tunerem také správné nasměrování pevné venkovní antény. Pokojová anténa bude dostatečná jen ve výjimečných případech.

Zásadní potíže může působit také nevyhovující zesilovač nebo rozbočovač signálu,“ upozornil Štěpán Janda z tiskového odboru České televize, podle kterého bude bezpodmínečně nutná odborná úprava většiny společných televizních antén na bytových domech. Pozemní digitální vysílání z Pradědu bude možné přijímat prostřednictvím USB tunerů a přídavných karet také na počítači nebo notebooku.