Středisko volného času (SVČ) Méďa v Krnově připravilo jako každý rok zajímavou nabídku dětských táborů. „Zbývá již opravdu pouze pár posledních volných míst v dětských táborech. Většina táborů je již plně obsazena," řekla Veronika Kozlíková za SVČ Méďa. Z jedenácti pořádaných táborů je již volno pouze ve dvou příměstských táborech (pořádaných v Krnově a ve Městě Albrechticích) a ve dvou táborech pro starší děti (v Odrách a Nové Vsi u Rýmařova). „Tábory zaměřené na pohyb, tanec a sport jsou všechny již dlouhou dobu beznadějně zadané. Některé dokonce již půl roku dopředu," dodala Veronika Kozlíková. Volná místa se týkají fl orbalového soustředění, hokejového tábora i dvou tanečních soustředění skupin Calipso a Flash. Aktuální stav volných míst naleznou rodiče na internetových stránkách SVČ Méďa.

Cena příměstských táborů se obvykle pohybuje v rozmezí od 1200 do 1800 korun. To na klasický letní tábor si musí rodiče připravit více peněz. Nejčastěji se za pobyt platí od 2300 do 3600 korun, ale to je závislé na délce pobytu.

Na léto SVČ Méďa připravuje pouze pravidelné cvičení zumby, jógy v zahradě nebo jednodenní zábavné a sportovní programy.

Prázdniny na farmě a v koňském sedle

Albrechtice u Rýmařova (ot) – Strávit léto v sedle, to mohou děti na táboře na farmě Jasanka v Albrechticích u Rýmařova.Ilustrační foto

Usedlost Jasanka nabízí příměstské i pobytové tábory s koňmi. Děti kromě výuky jízdy na koni čeká i další program, pořadatelé pro ně připravili i hru s fantazií. A tak děti, které se tábora zúčastní, čeká velké dobrodružství v kraji, jehož největší radostí bylo kdysi stádo barevných jednorožců. Ty však uchvátila mocná čarodějnice. Od té doby nastal v království zmatek a chaos. Mohou ho zachránit jen statečné děti, které vědí, co je opravdové přátelství, neodradí je těžké úkoly a umí mluvit řečí koní.

Tábor je určen dětem od 6 do 12 let všech jezdeckých výkonnostních skupin. V průběhu tábora se děti učí základům jízdy na koni a přirozené komunikace s koněm při práci ze země (takzvané Parelliho hry). „Výukou a kontaktem s koňmi tráví denně přibližně dvě hodiny. Děti jsou při kontaktu s koňmi neustále pod dohledem vedoucích. Je jim zapůjčena ochranná přilba. Naši koně jsou plemene hucul a jsou vhodní pro práci s dětmi," uvedla Tereza Bělíková z farmy Jasanka.

Ostatní doba je vyplněna hrami, které jsou promyšleně spojeny v jeden celek a rozvíjí spolupráci a kladný vztah k přírodě.

Tábor probíhá na starém venkovském statku v Albrechticích u Rýmařova (www.jasanka.ic.cz), v areálu je vybudován teepee kemp se sociálním zařízením. Aktivity probíhají ve venkovních prostorách, za nepřízně počasí je k dispozici stodola. Usedlost je obklopená půvabnou přírodou Nízkého Jeseníku, jsou zde pastviny, lesy i jezírka s možností koupání. „Děti navštíví mnohá místa opředená zajímavými legendami, jako jsou Břidlicová jezírka a zřícenina hradu Strálek," popisovala Tereza Bělíková.

Ubytování je zajištěno v teepee. Děti spí na matracích ve vlastních spacácích. Sociální zařízení je vybudováno v kempu. Děti mají možnost využívat koupelnu v domě.

Týdenní pobytový tábor přijde na 3800 korun. Týdenní příměstský tábor stojí 1500 korun. V době konání tábora je usedlost vyhrazena pouze pro účastníky tábora, jinak farma nabízí projížďky a výuku ízdy na koni pro veřejnost.

Poslední volná místa

Krnov (doh) – Rodiče se s příchodem léta musí rozhodnout, jaký program připraví pro své děti. Není výjimkou, že se píší na celé prázdniny rozpisy služeb na hlídání u babiček a dědečků, tet, strejdů a dalších členů rodiny.

Je výborné, pokud jsou doma starší sourozenci. Z mnoha pořádaných táborů Střediska volného času Méďa v Krnově je již volno pouze ve dvou příměstských táborech a ve dvou táborech pro starší děti.

Příměstské tábory pro menší děti

Do těchto příměstských táborů musí rodiče své děti každý den dovážet. Začíná se vždy ráno v 8 hodin a odpoledne v 16 hodin si rodiče vyzvednou své děti zpět. Na příměstský tábor Šmoulí radovánky v Krnově láká hlavní vedoucí tábora Marcela Michálková: „Pro děti je připravena spousta her na zahradě nebo v lese. Budou se vyrábět keramické výrobky a je naplánovaný také výlet do aquacentra."

Při jezdeckém klubu Město Albrechtice se koná Koňský příměstský tábor pro děti od 7 do 18 let. Takže kdo má rád koně, projížďky a pobyt na čerstvém vzduchu a sluníčku, může se přihlásit na termíny od 1. července do 9. srpna. Jezdeckého výcviku se mohou zúčastnit začátečníci i pokročilí jezdci. Na děti čeká výcvik pod dohledem odborníka, teorie péče o koně s čištěním a krmením.

Tábory pro starší děti

Pro slečny tanečnice se chystá tábor Kouzelný svět v Odrách v termínu od 6. do 10. srpna. Budou zde moci tančit disco tance a zumbu a večer bude i noční diskotéka. Celý tábor je inspirovaný pohádkovými postavičkami, jako jsou například čarodějky W.I.T.CH., Alvin a Chipmunkové nebo panenka Barbie.

Desetidenní tábor Květ zlatého kapradí je určen i pro starší děti do 18 let v Nové Vsi u Rýmařova. „Dojde na pravěké pálení keramiky, přenášení ohně a jiné dobrodružné úkoly. Výlety do okolí a soutěže se budou střídat s bojovými a nočními hrami," láká zájemce vedoucí tábora Břetislav Suchomel.

Chybět nebude zpívání u kytary ani noční hra

Bruntál, Jevíčko (kaj) – Míčové hry, turnaj v kopané a přehazované, soft tenis, střelba ze vzduchovek, luků a praků i další aktivity jsou náplní letního tábora poblíž Jevíčka, vzdáleného sto kilometrů od Bruntálu.

Program tábora je zaměřen všeobecně pro děti a mládež od 7 do 16 let. O táborníky se starají vedoucí, kuchaři i zdravotník, který má zkušenosti s prací s dětmi v tomto táboře. Mimo již zmíněné aktivity čekají děti na táboře turistické výlety do blízkého Jevíčka a Chornic a též jednodenní autobusový výlet zakončený koupáním v aquaparku v Moravské Třebové. V plánu jsou projížďka na koních v jezdecké osadě Lípa, strážní ohně a táboráky.

Chybět nesmí ani zpívání při kytaře, noční hra, spousta kolektivních her, koupání s jízdou na gumových člunech, kvízy, tradiční černé hodinky a spousta dalších. „Snažíme se dětem vyplnit celý táborový pobyt, ale každý den se najde i čas na osobní volno," řekl o již devatenáctém ročníku táborů zástupce vedoucího tábora a pedagog Karel Mašlík. Sám se těší na koupaliště v Jevíčku, vzdálené jen čtyři kilometry od tábořiště.

Táborová základna ležící v klidném prostředí v oblasti zvané Malá Haná je ze tří stran obklopena lesy. V areálu čeká na mladé táborníky třicet podsadových stanů, přičemž stany jsou dvoulůžkové s dřevěnou podsadou, podlážkou a nepromokavou stanovkou. Aby neměl nikdo hlad, pětkrát denně je zajištěna strava ve srubové kuchyni. Navazující jídelna slouží i jako společenská místnost, zajištěna je i teplá sprcha. V areálu je rovněž hřiště a ohniště.

Tábor vyjde jednotlivce na 3500 korun, zahrnuje veškerý pobyt, dopravu, stravu, vstupné a pojištění. Pořadatelem je bruntálské sdružení Moravskoslezští táborníci, přihlásit se můžete u hlavního vedoucího Antonína Zgažara (email: zgazar@email.cz) nebo jeho zástupce Karela Mašlíka (maslik.karel@seznam.cz).

Celotáborová se ponese v pirátském duchu

Bruntál (hh) – Ačkoliv skupina nadšenců s názvem Víkenďáci již pět let pořádá letní dětské tábory a víkendové akce, teprve letos se rozhodla svým aktivitám dát pevnější formu a založit občanské sdružení. A samozřejmě jako každý rok i letos spřádají plány na další tábor.

Na poli dětských letních táborů a víkendových akcí nejsou Víkenďáci rozhodně žádným nováčkem. „Náš první tábor, který jsme jako Víkenďáci uspořádali, se uskutečnil na začátku července 2007, ale příležitostné víkendové pobyty pro děti jsme pořádali už někdy od jara 2004," přiblížil začátky tohoto uskupení předseda občanského sdružení Pavel Oravec. Od té doby se realizace letních dětských táborů stala každoroční starostí i odměnou Víkenďáků.

Do roku 2012 se však tato parta aktivních lidí rozhodla vstoupit nikoliv jen jako neformální skupina, nýbrž jako řádné občanské sdružení. Důvody takového kroku se pokusil shrnout Oravec: „Celé roky jsme fungovali opravdu jako obyčejná parta lidí, ale postupem času se ukázalo, že bude pro nás výhodnější jednat se školami, fi rmami a sponzory jako občanské sdružení."

Novou právní formou se však aktivity Víkenďáků nikterak nemění, což dokládá i příprava letošního letního tábora. „Rozhodli jsme se trochu vrátit ke kořenům, a proto letos pořádáme tábor v Karlovicích, kde se konala naše vůbec první akce tohoto druhu," vysvětlil Oravec. Jako téma tábora si Víkenďáci zvolili piráty, a proto bude celotáborová hra i jednotlivé táborové soutěže připomínat život mořských loupežníků.

Nejen hrami, koupáním a výlety se budou děti bavit na táboře. Víkenďáci pro ně nachystali i ryze sportovní vyžití. „Už předloni se nám osvědčilo dovézt dětem jejich kola na tábor a tam dělat pravidelné cyklovýlety, proto letos opět nabízíme dvanáctiletým a starším, aby si s sebou vzali své kolo," uvedl Oravec. Tábor se bude konat od 23. července. do 5. srpna v Karlovicích, další informace a přihlášku mohou rodiče i děti získat na webu http://www.vikendaci.cz nebo na telefonu 605 406 918.

Pirátský tábor pořádají Víkenďáci

Bruntál – Ani letošní rok nadšenci z občanského sdružení Víkenďáci nezaháleli, a tak si pro děti od 7 do 15 let připravili dětský letní tábor, který se koná v Karlovicích od 23. července do 5. srpna Tentokrát se malí dobrodruhové podívají pod pokličku pirátskému stylu života, protože právě téma obávaných mořských loupežníků si Víkenďáci zvolili jako motiv táborových her a soutěží. Nejen herní zápolení čeká na táborníky, ale také výlety, koupání či diskotéka a těm odvážlivcům starším dvanácti let Víkenďáci nachystali několik cyklovýletů – stačí si na tábor vzít své kolo. Zájemci se mohou přihlásit na čísle 605 406 918, nebo prostřednictvím webu http://www.vikendaci.cz, kde též najdou bližší informace. (hh)

Středověký dětský tábor na hradě

Krnov – Společenství Severských pánů z Krnova, které se věnuje historickému šermu a bojovým uměním, nabízí netradiční tábor pro děti na hradě Helfštýn. V termínu od 21. do 28. července mohou strávit děti ve věku od devíti do čtrnácti let část svých prázdnin na opravdovém hradě. Severští páni, organizátoři tábora, nabízí zajímavý program. Děti si vyzkouší bojové hry, naučí se základní šermířské techniky nebo se naučí zábavnou formou něco málo o historii. Cena za tábor je 2200 korun. Ubytování je zajištěné přímo v hradní věži. (doh)