VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Kočičí a psí život. Taky je těžký

Psi a kočky nejsou jen hlídači a lovci myší, ale často v našich rodinách zastávají také důležitou sociální roli. Dostávají jména, mluvíme na ně, baví nás svou roztomilostí, dělají nám společníky. O našem vztahu k chlupatým miláčkům vypovídají dlouhé regály v supermarketech, které jsou plné granulí, konzerv, steliva, hraček i šamponů proti blechám.

10.2.2013 4
SDÍLEJ:

Bruntálský kočičí útulek obývá rovných sto koček. Péči těmto krasavicím věnuje občanské sdružení Kočky Bruntál.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Děti se už v mateřské školce učí, že zatímco kočka leze dírou, pes oknem. Povídání o pejskovi a kočičce nebo životopis štěněte Dášeňky se staly povinnou četbou několika generací. Jack Russell teriér nám vyhledává informace na Seznamu, bernardýn Bohouš žere všechno kromě chleba, kolie Lassie i její japonský protějšek Goro se pořád ztrácí a vrací, rakouský vlčák honí darebáky jako komisař Rex, zatímco český vlčák pomáhá statečným pohraničníkům dopadnout agenty v čele s Králem Šumavy.

Kocouři Tom a Scratchy už dávno bojují s animovanou myší, zatímco vynálezce kocour Myšpulín musel premiéru Čtyřlístku z technických důvodů odložit. Bohužel zvířátka nebývají jen hvězdami večerníčků a dobrodružných filmů, ale také pořadů typu Chcete mě? Psí a kočičí útulky jsou plné smutných i dojemných příběhů. My jsme pejskům a kočičkám věnovali tematický článek.

Pokud i vy máte zajímavé zážitky se psy a kočkami nebo chcete svého chlupatého miláčka představit ostatním čtenářům, pošlete nám jeho fotku a pár řádek e-mailem na ctenar.reporter@seznam.cz nebo na adresu redakce Deníku a Regionu, Horova 1, 794 01 Krnov. Rádi vaše příspěvky zveřejníme.

Princovo zachraňuje kočky

.

V bruntálském útulku Princovo žije teď na začátku února rovných sto koček. Sedmdesát je dospělých a třicet koťátek. Útulek vznikl před třemi lety díky píli pětice obětavců, kteří nenechali malé chlupáče strádat a umírat v ulicích. Stejných pět lidí svou obětavost a bezbřehou lásku věnuje kočičkám dodnes. Přesto, že to není a nikdy nebylo jednoduché. „Téměř každé období v útulku je náročné," potvrdila Dagmar Veselá z občanského sdružení Kočky Bruntál.

Co se týče zimních měsíců, starostí přibývá. Ať už jde o topení a náklady s ním spojené nebo kočičí nemoci. Stačí běžná rýma a už jsou tu starosti se sháněním léků a také s ošetřováním churavých zvířat. Každý den v útulku přináší obětavým členům sdružení spoustu drahocenných informací a zkušeností. Jsou profesně mnohem dál, než byli v počátcích při zrodu útulku. „Velké díky patří týmu zodpovědných lidí, kteří svým nasazením a obětavostí ve svém volném čase nikdy neřeknou ne. Kdykoliv je třeba, vždy jsou tam, kde mají být, a neptají se proč," vyzdvihla Dagmar Veselá. Prostě práce kolem útulku a koček je pro obětavce zodpovědná.

„Milovníci koček jsou většinou úžasní a inteligentní lidé. Důležité věci, jak to opravdu všechno je, se jim musí řádně vysvětlit. Potom je jejich podpora samozřejmostí," uvedla Veselá. Všichni členové se podílí dobrovolně materiálně i finančně na chodu útulku. Každý samozřejmě podle svých možností. Aby zajistili slušný chod útulku na krmivo, veterináře, stelivo, otop, vodu i osvětlení, čisticí a prací prostředky, potřebují měsíčně patnáct tisíc korun. Pokud i vy cítíte, že je třeba kočkám bez domova pomoci, můžete přispět nějakou tou korunou na účet 236711407/0300 nebo konzervami, dekami, starým povlečením, ručníky, saponáty. Nebo se poraďte na telefonu 776 839 044, co je právě nyní pro útulek potřeba.

.

Pokud někteří z vás najdete venku opuštěnou, vyhublou kočku či kočku ve špatném zdravotním stavu, určitě ji do útulku přineste anebo na zvíře alespoň včas upozorněte na telefon 776 839 044. „Všem moc za jejich dobrodiní děkujeme, pomoc nutně potřebujeme, zejména teď v zimě," řekla Veselá. S tím, že pokud by měl někdo o některého z nádherných chlupáčů z útulku zájem, ať už do domečku nebo bytu, útulek je mu plně k dispozici. S výběrem tam rádi pomohou a ke každé kočičce sdělí její charakterové vlastnosti. „Budeme opravdu moc rádi, když ti naši ušatí miláčci najdou domov právě u vás! Přijďte k nám na Žlutý Kopec 3 v Bruntále. Budeme se těšit," dodala.

V Krnově otevřou penzion pro psí a kočičí miláčky

V Krnově v Albrechtické ulici právě vzniká Penzion pro pejsky a kočičky s poetickým názvem U paní Evičky. Pokud jste majiteli domácího mazlíčka, určitě jste se dostali do situace, kdy jste řešili kam dát krátkodobě svého psího nebo kočičího miláčka na hlídání. Může se jednat o dovolenou, pobyt v nemocnici nebo služební cestu. Právě pro majitele psů a koček všech velikostí se chystá na březen otevření rodinného penzionku.

„Můj penzion U paní Evičky byl zatím pouze ve zkušebním provozu. Zatím zde byli jen čtyři pejskové známých. Nejprve jsme chtěli dokončit všechny stavební práce a správně vymyslet, jak bude vše zařízené. A to prostě chvíli trvá. Slavnostní otevření a zahájení oficiálního provozu bude letos na jaře. Zřejmě v březnu," řekla majitelka penzionu Eva Marková. Penzion je umístěn v bývalé garáži u rodinného domu. Na pejsky čekají nejen pěkně zařízené kotce, ale i velká zahrada. Psi budou moci z garáže a svých kotců vyběhnout přímo na oplocenou zahradu. V blízkosti je také Veterinární klinika na Ježnické ulici v Krnově, což je obrovská výhoda.

.

Penzion pro psy a kočičky U paní Evičky se v Krnově bude otevírat na jaře. Eva Marková na snímku ukazuje, že v tuto chvíli je již téměř vše dokončené a zbývají poslední drobné úpravy. foto: Deník/Anna Dohnalová

Je libo kanapíčko?

Penzionek vznikl předěláním nevyužívané garáže. Budova se musela zateplit, vybudovalo se zde kanalizační zařízení, položila se speciální dlažba a vymalovalo se. Teprve potom se přistoupilo k zařizování. Najdete zde tři velké klece pro velké psy, dvě klece jsou pro kočičky a jedna pro menšího psa. „Do každé klece jsme dali křesílko nebo krátkou pohovku. Když pak přišli první nocležníci, nejdříve očmuchali připravený pelíšek, obešli budoucí prostory a všichni hned vyskočili na pohovku. Tím ukázali, kde budou trávit své dny bez majitele," řekla se smíchem Eva Marková, kterou mnozí Krnované znají z jejího zaměstnání na Městském úřadě v Krnově, kde pracuje na odboru školství, kultury a sportu.

„Otevírám sice až na jaře, ale v rámci zkušebního provozu jsem během půl roku ubytovala čtyři pejsky svých přátel. Chtěla jsem vše vyzkoušet, abych odbourala případné problémy či chyby. Získat důvěru majitelů psů a tím i dobrou pověst penzionu bude chvíli trvat. Znám to sama na vlastní kůži. Taky velmi nerada své vlastní miláčky opouštím," řekla Eva Marková a dodala: „Jeden známý se mne nejprve půl hodiny vyptával na vše možné. Teprve pak se rozhodl, že mi teda svého psa svěří. A byl spokojený on i jeho pes. Ten se u nás velmi rychle zabydlel a dokonce nás pečlivě i hlídal. Nemyslím, že by trpěl. Spíš si to užíval jako na dovolené."

Splněný sen

Za výstavbou a vznikem penzionu pro pejsky a kočičky je vlastně splněný sen. A také snaha vymyslet si nějaký program pro volný čas na poslední třetinu života. „Čeká mě odchod do důchodu a já si tím chci splnit sen z dospívání. Kdysi jsem chtěla být veterinářkou, ale nedostala jsem se na školu. Během celého života se starám o své i zatoulané kočky, několik psů, králíky, slepice a spousty ptáčků na naší zahradě. K tomu mám chovnou stanici anglického buldoka.

Provozování tak malého penzionu není podnikání v pravém slova smyslu. Neuživí mě šest klecí. Je to činnost pro radost. Není to na zbohatnutí. Ale pokud tím mohu přinést kromě svého dobrého pocitu i něco užitečného ostatním, je to báječné. Tím, že je penzion tak malý, mohu se věnovat zvířátkům velice pečlivě. Mohu si dovolit individuální přístup, a to si zvířátka zaslouží. Budu mít důchod a radost. Nezbohatnu, ale stejně jej ráda otevřu. Peníze nejsou všechno v životě a štěstí si za ně nekoupíš. Už se na to moc těším," řekla budoucí paní hoteliérka Eva Marková.

Na Airu z Pekelného dvora na jaře čekají námluvy

V Albrechtické ulici v Krnově provozuje téměř sedmnáct let Eva Marková svou chovnou stanici Pekelný dvůr s anglickými buldoky. V současné době má chovatelka doma fenku Arogance of Karvajanka a její čtyřletou dceru Airu. Tu čeká v jarních měsících první pokrytí. Jestli se vše vydaří, budou za pár týdnů běhat v této krnovské zahradě roztomilá malá štěňátka. „Pro naši čtyřletou bílou fenku Airu jsme po dlouhém váhání a hledání našli ženicha. Nejdřív jsme museli dostat schválení od klubu. Není to vůbec jednoduché najít tu nejlepší partii se správným rodokmenem," řekla se smíchem Eva Marková a dodala, že teď už je to na přírodě.

.

Anglický buldok je svérázný společník a kamarád, který zvítězil v srdcích mnoha pejskařů. Na fotografii je fena Arogance of Karvajanka a její dcera Aira z chovné stanice Pekelný dvůr. Ta je velmi unikátní svým bílým zbarvením. foto: Deník / Anna Dohnalová

Za pár týdnů se uvidí, jestli se pokrytí podaří a budou štěňata. U těchto psů není nic jednoduchého, ani když už se štěňata narodí. U anglického buldoka je docela běžné, že jsou problémy s porodem a s kojením. Pouze několik procent těchto psích maminek dokáže svá štěňata samo kojit. „To pak nastoupí celá rodina a musí pomáhat. Naše fena Arogance byla výjimka, protože sama kojila a my jsme už pouze dokrmovali. Po narození štěňat je navíc potřeba počítat i se šestitýdenní karanténou," uvedla chovatelka Marková a dodala:

„Než jsme si koupili tuto fenu, vybírali jsme dlouho, není to naše první fena. Objeli jsme tehdy celou republiku, ale byli jsme velmi zklamaní, protože jsme nenašli vhodné štěně, které by nás celkově oslovilo. Nakonec jsme vybrali fenku Aroganci. Ta pochází z italského chovu a také se jako Italka chová, je na anglického buldoka příliš ukecaná. Jinak má skvělou přátelskou povahu." Tato fenka Arogance přivedla na svět už několik vrhů štěňat. Mezi nimi byla i svou bílou barvou velmi neobvyklá a pro majitelku ceněná fenka Aira.

„Nejtěžší je loučení se štěňaty. Každý z rodiny si většinou najde toho svého oblíbeného a nejkrásnějšího mazlíčka. Loučení bývá velmi smutné. Nového majitele vždy prověřujeme, aby se štěně dostalo do správných rukou, také jsme s nimi dost často v kontaktu, tedy pokud štěňata nejdou do zahraničí," dodala Marková. Rasa anglického buldoka je velmi zvláštní. Tento pes nemiluje klus ani cval a před procházkou dává přednost pohodlnému gauči. Je to klidný, rozvážný pes, kamarád, který svého páníčka bezmezně miluje.

.

Autor: Redakce

10.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

83

Komentář šéfredaktora Deníku: Kdo zastaví ANO?

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Krnov si zápas zbytečně zdramatizoval, ale nakonec vyhrál

Po středeční nešťastné porážce v Bohumíně se chtěli Krnovští hokejisté rehabilitovat v sobotu v domácím duelu s Rožnovem. To se jim povedlo, vyhráli 5:3, ale jasně vyvíjející utkání si sami zdramatizovali.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

Potřebovali konečně zabrat, a to se jim podařilo. Fotbalisté Rýmařova v souboji nováčků MSFL porazili na domácím trávníku Hodonín 3:2. V sestavě hostů nechyběl bývalý ligový špílmachr Tomáš Polách.

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení