VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Dovolená v Jeseníkách

Jeseníky – Stovky kilometrů tras nabízí Jeseníky cyklistům, stačí si jen vybrat podle svých jezdeckých schopností. Novinkou letošního roku je Bike park v Koutech nad Desnou. Nabízí cyklistické trasy různé náročnosti a především úžasný in-line okruh okolo nádrže Dlouhé Stráně.

31.7.2011
SDÍLEJ:

Cyklisté Jeseníky milují. Na výběr je ze stovek kilometrů tras různé obtížnosti. A vidět lze ze sedla kola skutečně hodně. Například malebnou osadu Rejvíz (na snímku).Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Cyklisté mohou v Koutech využít šestisedačkovou lanovku a i s kolem se nechat dopravit na Medvědí horu v nadmořské výšce 1100 metrů. Zde začínají všechny trasy Bike parku a navazuje se tady na cyklotrasy k horní nádrži Dlouhé Stráně.

V prodejně Helia Sport vedle infocentra si zájemci mohou půjčit nejen kolo, ale i koloběžku nebo brusle včetně povinného vybavení (helma, reflexní vesta). Koloběžka tu stojí za 150 korun na tři hodiny, brusle jsou za stejnou cenu na dvě hodiny. Sjezdové kolo na hodinu přijde zákazníka na 220 korun, MTB na 160 korun.

Zájemci si mohou půjčit celý sjezdový komplet za 320 (se sjezdovým kolem) nebo za 260 korun (MTB kolo). Sjezdový komplet obsahuje kolo, integrální přilbu, rukavice, chrániče kolen, loktů a páteře. S koloběžkami či bruslemi mohou sportovci z Medvědí hory pokračovat už po svých nebo se nechat vyvést autobusem na horní nádrž Dlouhých Strání (poplatek 30 Kč včetně koloběžky).

Je to ještě něco přes čtyři kilometry do kopce, převýšení činí 250 metrů. U horní nádrže Dlouhých Strání čeká bruslaře něco jedinečného. Dva a půl kilometru dlouhý okruh v nadmořské výšce 1350 metrů s nádhernými výhledy na celé Jeseníky.

Pro cyklisty se zase nabízejí v Bike parku nejrůznější trasy, jsou označeny dle obtížnosti stejně jako sjezdovky, modrá je lehká, červená znamená střední náročnost a nejtěžší je černá.

Výchozím bodem je Medvědí hora. Je zde třeba nenáročná pět kilometrů dlouhá trasa s názvem Uhlířská stopa. Zajímavostí je, že částečně vede po uhlířské cestě, podél jsou patrné terasy, kde se pálilo uhlí. Dvě červené trasy Stará medvědice a Hřebenovka jsou určeny pro jezdce na horských kolech a celoodpružených kolech. Nejtěžší trať Koutíkův sen měří necelé tři kilometry a je určena pro freeride a sjezdové speciály.

Rejvíz: výjimečná lokalita

Jedno z míst v Jeseníkách, které rozhodně stojí za vidění, jsou mechová jezírka na Rejvízu. Po nejvyšším vrcholku Pradědu je prý také nejnavštěvovanější. Velké a Malé mechové jezírko na Rejvízu jsou největší rašeliniště na Moravě. Přístupné pro turisty je Velké jezírko.

K osadě Rejvíz se lidé snadno dostanou automobilem z Bruntálu přes Vrbno na Heřmanovice, z Krnova do Heřmanovic dojedou motoristé přes Holčovice. K Velkému mechovému jezírku vede naučná stezka s informačními tabulemi. Naučná stezka začíná u dřevěné chatky, platí se zde vstupné, k prodeji jsou suvenýry i turistická známka.

Trasa je však pouze pro pěší, cyklisté na ni nesmí. Není ani moc dlouhá, měří jen něco málo přes dva kilometry. Turisté zde mohou obdivovat kouzelnou přírodní lokalitu s rašeliništní květenou. Kdo má zájem, může se na Rejvízu ubytovat, k výběru jsou jak komfortní apartmány, tak i levné turistické pokoje.

Byla by škoda neprojít se alespoň po obci a neprohlédnout si půvabné staré domy, Rejvíz byl totiž také v roce 2005 vyhlášen vesnickou památkovou zónou, a to díky dochované dřevěné lidové architektuře převážně z 19. století. K Rejvízu a mechovým jezírkům se vážou také staré pověsti, třeba o jezerním pastýři či potopeném městu.

Bájná postava pastýř Gill také každoročně na Rejvízu zahajuje sezonu. Z Rejvízu se dá vyrážet na výlety po okolí, a to nejen na túry po značených stezkách, ale i třeba jen na vycházky po lesích. Zapomenout bychom neměli ani na zdejší poutní místo zasvěcené Panně Marii Lurdské (Lourdes Grotte), to je zhruba čtyři sta metrů nad posledním domem, Apartmánem Pod Koberštejnem, na Starém Rejvízu.

Zájemce sem dovedou turistické značky. Nedaleko je také zřícenina středověkého hradu Koberštejna, odkud je nádherná vyhlídka, i sem vede značená turistická stezka.

Soutěž

Za túry po Jeseníkách budou návštěvníci odměněni nejen pěknými zážitky, někteří dokonce i třeba výhrou ubytování. Pro všechny, kteří mají internet v mobilu a rádi chodí po horách, vyhlásila Společnost pro přírodu a krajinu Actaea prázdninovou soutěž, jmenuje se Turistické informace do mobilu v Jeseníkách a Beskydech.

Návštěvníci hor musí najít informační cedulky s kódy, které jsou po horách rozmístěny. Musí se vyfotit u cedulky a také si pomocí mobilního telefonu zobrazit informace o místě, kde se nacházejí. Vyhrává ten, kdo vyfotí a prohlédne si nejvíce cedulek. Fotografie pak zašle ze svého e-mailu organizátorům soutěže na foto.jeseniky@seznam.cz.

Soutěž platí pro cedulky s logem Actaea v Jeseníkách a Beskydech. Fotografie z jiných oblastí budou do soutěže započítány polovičním množstvím bodů. Soutěž končí 30. září. Pro vítěze jsou připraveny týdenní a víkendové pobyty v Jeseníkách, které poskytli ubytovatelé z různých částí Jeseníků a které si budou vítězové soutěže moci vybrat do konce roku 2012.

„Cílem soutěže je seznámit veřejnost se systémem informačních cedulek, které jim umožní získat informace o přírodě Jeseníků a Beskyd přímo na místě, do jejich mobilního telefonu. Ubytovatelům, kteří poskytli ceny do soutěže, přivedeme návštěvníky. I u nich totiž budou informační cedulky umístěny,“ řekla organizátorka soutěže Kateřina Kočí z občanského sdružení Actaea.

Podrobnější informace o soutěži, pravidla, seznam cedulek a seznam ubytování, kde můžete vyhrát pobyt, najdete na internetových stránkách www.praded.org.

Turistiku mohou zpestřit místní speciality

V Jeseníkách si užijí i gurmáni. Již několik let se v Malé Morávce pořádají Borůvkové hody a Festival řízků. Po celé léto se ve vybraných restauracích koná festival nazvaný Chuť Jeseníků. Paštička s brusinkami, starohorská čočková polévka, králík z pohraničí načerno, hovězí jazyk s chlebovou omáčkou, jesenické masové knedlíčky v nudlovém těstě, zlatokopecké brambory, sacher dort z Gräfenbergu.

Takové dobroty mohou lidé ochutnat až do konce září ve čtyřiadvaceti vybraných restauracích v Jeseníkách. Původně jich bylo pětadvacet, ale jedna restaurace změnila provozovatele a z festivalu odstoupila. „Návštěvníci je poznají podle samolepky umístěné u vchodu do restaurace. Každá ze zapojených restaurací bude nabízet nejméně jedno kompletní menu složené z polévky, hlavního jídla a dezertu,“ představila projekt Tereza Schreiberová ze sdružení Jeseníky přes hranici, které celou akci organizuje.

Recepty tradičních jídel Jeseníků pochází z městských archivů a soukromých sbírek obyvatel hor. Mnohdy byly původní receptury přeloženy z německých či polských originálů. Práce to byla vskutku mravenčí, některé recepty byly psány ručně, německým švabachem. Recepty vychází ze surovin, které jsou pro Jeseníky typické.

Brambory byly častou součástí jídelníčků chudých horalů, zvěřina se pak vyjímala na stolech těch bohatších obyvatel. Houby, lesní plody, hovězí i ryby jsou další suroviny, ze kterých se v Jeseníkách vařilo. Sdružení Jeseníky přes hranici plánuje vydání kuchařky tradičních jídel Jeseníků s fotografiemi jídel ještě v tomto roce.

Turisté s mlsnými jazýčky by si rozhodně neměli nechat ujít dvě další akce. Každoročně přilákají stovky hostů do Malé Morávky Borůvkové hody, letos se konají o víkendu 27. a 28. srpna, půjde o desátý ročník.Ve vybraných restauracích a penzionech si lidé pochutnají na borůvkových knedlících, lívancích, koláčích, bublaninách, pohárech a dalších dobrotách. Někde dokonce nabídnou borůvkové pivo či třeba kuřecí s borůvkovou omáčkou.

O měsíc později následuje další gastronomická akce, Festival řízků. Do Malé Morávky přiláká mlsné jazýčky v sobotu 24. a neděli 25. září. Na jídelních lístcích vybraných restaurací se objeví nepřeberné množství nejrůznějších řízků, vepřové, kuřecí, telecí, zeleninové, květákové, sýrové a připravené nejrůznějšími způsoby.

Restaurace zapojené do projektu Chuť Jeseníků

Šumpersko
Restaurace Arte, Husitská 2, Šumperk
Restaurace Černý havran, Kozinova 7, Šumperk
Wellness hotel Diana, Žárovská 618, Velké Losiny
Hotel Dlouhé Stráně, Rejhotice 72, Loučná nad Desnou
Hotel Dolte, Sobotín 27
Relax Kolštejn Branná, Branná 60
Restaurace v areálu Kouty, Kouty nad Desnou 30
Penzion Na Staré poště, Filipová 65, Loučná nad Desnou
Restaurace Suteren Lounge, Komenského 3, Šumperk

Jesenicko
Restaurace Gemer, nám. Svobody 875, Jeseník
Hotýlek U Kance, Lipová-lázně 240
Park Hotel, Domašov 21, Bělá pod Pradědem
Hotýlek U Pekina, Dolní Údolí 44, Zlaté Hory
Penzion U Petra, Lipovská 115/328,

Jeseník
Penzion Povodí, Domašov 289, Bělá pod Pradědem
Restaurace Praděd, Dukelská 178, Jeseník
Priessnitzovy léčebné lázně, Priessnitzova 12, Jeseník
Restaurace U Radnice, Masarykovo náměstí 16, Jeseník
Hotel Stará Pošta, Filipovice 27, Bělá pod Pradědem

Rýmařovsko
Hotel Slunce Rýmařov, Jesenická 4, Rýmařov
Hotel Kamzík, Karlov 182, Malá Morávka
Hotel Figura, Malá Morávka 256
Restaurace Pod Kapličkou, Malá Morávka 75
Restaurace a hotel Praděd vysílač, Karlova Studánka

Kalendárium vybraných akcí 2011

6. srpna
Den obce, Malá Morávka. Obecní oslavy (fotbalové hřiště)

6. a 7. srpna
Na příkaz císaře, Hrad Sovinec. Historická akce s celodenním programem. Rytířský turnaj v seku mečem. Gotický mumraj na středověké tvrzi. Život a etiketa na hradech během rytířských turnajů a námluv

12. a 13. srpna
Cena Indiana Jonese, Rýmařov. Westernové dovednosti. Soutěž v hodu nožem a tomahavkem. Exhibice zacházení s bičem a lasem. Country bál, ohňová show

12. až 14. srpna
Výýstava květin, bonsají, ovoce a zeleniny, Zámek Bruntál. Výstava zahrádkářů

13. srpna
Novopláňská regata, Slezská Harta. Závody lodí na přehradě

13. srpna
Letnice 2011 – open air festival, Bruntál. 14. ročník hudebního festivalu žánrů hard&heavy, rock&pop

13. a 14. srpna
Kašpárek ze Skalního hradu, Hrad Sovinec. Loutkářská a divadelní pouť. Historická akce s celodenním programem

20. srpna
Dlouhá noc, Ludvíkov u Vrbna pod Pradědem. Letní slavnost s pokusem o překonání a vytvoření několika netradičních světových rekordů. Soutěž ve vaření guláše

20. srpna
Kopřivná fest 2011, Malá Morávka. Festival extrémních sportů. Chata Kopřivná

20. a 21. srpna
Hodokvas rytíře Kobylky, Hrad Sovinec. Historická akce s celodenním programem. Historicko-řemeslný jarmark s ukázkou řemesel. (Akce roku na Sovinci.)

27. a 28. srpna
Borůvkové hody, Malá Morávka (restaurace, penziony)

17. a 18. září
Jestřáb potulného trubadúra, Hrad Sovinec. Netradiční prohlídky, sokolnické besedy a lov atrapy kořisti dravými ptáky

24. a 25. září
Festival řízků, Malá Morávka (restaurace, penziony)

1. a 2. října
Tajemství staré almary, Hrad Sovinec. Lapkové a kati při práci na loupežnické stezce. Netradičně zvolená prohlídková trasa s návštěvou hradních sklepů

29. a 30. října
Hofmistrova závěť, Hrad Sovinec. Slavnostní ukončení sezony

Autor: Dalibor Otáhal

31.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 21 000 Kč

Technici elektronici technologové, normovači Mistr rozpisu elektro - provozní technolog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Mistr rozpisu elektro – provozní technolog, Výrobní společnost s dlouholetou tradicí hledá zkušeného mistra rozpisu pro přípravu elektromontážních činností., Budete odpovědný/á za:, . prohlídku železničních vozů při přístavbě do opravy,, . identifikaci úbytků a poškození,, . přípravu předpisu práce, konstrukčního kusovníku opravy,, . ověřování norem spotřeby času i materiálu na dílně,, . aktualizaci a optimalizaci stávajících postupů,, . odpovědnou práci v informačním systému společnosti., Profil uchazeče/ky:, . SŠ vzdělání nejlépe v oboru elektro,, . kvalifikace dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. výhodou,, . technické myšlení a velmi dobrá orientace ve výkresové dokumentaci,, . zkušenosti s tvorbou technologických postupů,, . svědomitost, zodpovědnost a flexibilita,, . schopnost týmové práce,, . dobrá uživatelská znalost práce na PC, především MS Excel,, . znalost prostředí IS SyteLine bude výhodou., Nabízíme:, . odpovídající finanční ohodnocení (21 000 + odměny + benefity),, . po zapracování zaměstnání na dobu neurčitou,, . zodpovědnou a různorodou práci,, . týden dovolené nad rámec platné legislativy,, . dotované stravování přímo ve firmě,, . odborné zaškolení, absolventy zaučíme,, . nástup možný od 1. 8. 2018., Jiná sdělení:, Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 31. 8. 2018., Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, Z : 29.6.2018 A : 11.7.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 25 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro zpracování chemikálií drcením, mícháním, teplem, filtrováním a destilací Dělník výroby. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46c, POŽADAVKY:, - nejlépe SOU vzdělání, - samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, , NÁPLŇ PRÁCE:, - práce v nepřetržitém provoze, - obsluha výrobního zařízení, , NABÍZÍME, - práci v expandující společnosti, - pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek, - nástupní hodinová mzda 118,80 Kč/hod.+ příplatky nad rámec zákoníku práce, bonusy, růst mzdy po zaučení, nárůst mzdy 25 - 30 tis. Kč v průběhu zaměstnání., - firemní benefity: roční prémie, čtvrtletní prémie, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, týden dovolené navíc, a jiné., , POZNÁMKA, - fyzicky náročná práce, činnost zahrnuje zvedání břemen, roční prémie, čtvrtletní prémie, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, týden dovolené navíc, a jiné., Hlásit se na e - mail : monika.miklikova@macco.cz nebo na tel. č. 555 530 312, 724 248 631 / Po - Pá vždy od 7.00 do 15.00 hodin /., Z : 16.5.2018 A : 21.5.2018. Pracoviště: Macco organiques, s.r.o., Zahradní, č.p. 1938, 792 01 Bruntál 1. Informace: Monika Miklíková, +420 555 530 312.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : ČR, EU, ŘP sk. C + E, alespoň 1/2 roku praxe, profesní průkaz, prémie za úsporu nafty, příspěvek na dopravu, hrazené pojištění za škodu způsobenou zaměstnavateli, hlásit se na tel. č. 777 799 510 / po - pá vždy od 6.30 do 17.30 hodin /, Z : 4.7.2018. Pracoviště: Stanislav juřena, třída Hrdinů, č.p. 135, 795 01 Rýmařov. Informace: Stanislav Juřena, +420 554 703 460,777 799 510.

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 35 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Programátor CNC obráběcích strojů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe v oboru, znalost programování CNC strojů a čtení výkresové dokumentace. Pracoviště: Ing. jan bacho - provozovna dívčí hrad, 793 99 Osoblaha. Informace: Jan Bacho, +420 554 650 080.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lesní slavnosti Lapků z Drakova lákají do Jeseníků rodiny z celé republiky i zahraniční návštěvníky. Čtrnáctý ročník se koná 21. a 22. července v Biskupských lesích u Vrbna pod Pradědem. Na fotografii Lesní slavnosti Lapků z Drakova v roce 2017.

Slavnosti Lapků z Drakova nabídnou i tavbu železa

Příloha Deníku.

Páteční Deník s přílohou o Baníku Ostrava

Silné deště zvedly hladiny řek a přehrad, nezpůsobily ale větší škody

Vydatné středeční srážky v Beskydech se obešly bez větších škod, přesto měli hasiči plné ruce práce. Celkem padesátkrát museli od středečního rána do večera vyjíždět v Moravskoslezském kraji kvůli nepříznivému počasí, tedy silným dešťům a větru.

Na zámek v Linhartovech dorazil Velorex club Dvorce

Když parkoviště před linhartovským zámkem obsadila skupina hadraplánů, byla to stejně atraktivní podívaná jako expozice uvnitř. Na zámek v Linhartovech dorazili členové Velorex clubu Dvorce, kteří dnes mají k dispozici osm velorexů.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Krádeže v hypermarketech řeší ochranka i strážníci

Ochranka v hypermarketech načapala několik „zákazníků“, kteří chtěli přes pokladnu pronést bez placení čokolády, likér, trenýrky, ponožky, kadeřnický strojek i maso.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT