VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Dovolená v Jeseníkách

Jeseníky – Stovky kilometrů tras nabízí Jeseníky cyklistům, stačí si jen vybrat podle svých jezdeckých schopností. Novinkou letošního roku je Bike park v Koutech nad Desnou. Nabízí cyklistické trasy různé náročnosti a především úžasný in-line okruh okolo nádrže Dlouhé Stráně.

31.7.2011
SDÍLEJ:

Cyklisté Jeseníky milují. Na výběr je ze stovek kilometrů tras různé obtížnosti. A vidět lze ze sedla kola skutečně hodně. Například malebnou osadu Rejvíz (na snímku).Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Cyklisté mohou v Koutech využít šestisedačkovou lanovku a i s kolem se nechat dopravit na Medvědí horu v nadmořské výšce 1100 metrů. Zde začínají všechny trasy Bike parku a navazuje se tady na cyklotrasy k horní nádrži Dlouhé Stráně.

V prodejně Helia Sport vedle infocentra si zájemci mohou půjčit nejen kolo, ale i koloběžku nebo brusle včetně povinného vybavení (helma, reflexní vesta). Koloběžka tu stojí za 150 korun na tři hodiny, brusle jsou za stejnou cenu na dvě hodiny. Sjezdové kolo na hodinu přijde zákazníka na 220 korun, MTB na 160 korun.

Zájemci si mohou půjčit celý sjezdový komplet za 320 (se sjezdovým kolem) nebo za 260 korun (MTB kolo). Sjezdový komplet obsahuje kolo, integrální přilbu, rukavice, chrániče kolen, loktů a páteře. S koloběžkami či bruslemi mohou sportovci z Medvědí hory pokračovat už po svých nebo se nechat vyvést autobusem na horní nádrž Dlouhých Strání (poplatek 30 Kč včetně koloběžky).

Je to ještě něco přes čtyři kilometry do kopce, převýšení činí 250 metrů. U horní nádrže Dlouhých Strání čeká bruslaře něco jedinečného. Dva a půl kilometru dlouhý okruh v nadmořské výšce 1350 metrů s nádhernými výhledy na celé Jeseníky.

Pro cyklisty se zase nabízejí v Bike parku nejrůznější trasy, jsou označeny dle obtížnosti stejně jako sjezdovky, modrá je lehká, červená znamená střední náročnost a nejtěžší je černá.

Výchozím bodem je Medvědí hora. Je zde třeba nenáročná pět kilometrů dlouhá trasa s názvem Uhlířská stopa. Zajímavostí je, že částečně vede po uhlířské cestě, podél jsou patrné terasy, kde se pálilo uhlí. Dvě červené trasy Stará medvědice a Hřebenovka jsou určeny pro jezdce na horských kolech a celoodpružených kolech. Nejtěžší trať Koutíkův sen měří necelé tři kilometry a je určena pro freeride a sjezdové speciály.

Rejvíz: výjimečná lokalita

Jedno z míst v Jeseníkách, které rozhodně stojí za vidění, jsou mechová jezírka na Rejvízu. Po nejvyšším vrcholku Pradědu je prý také nejnavštěvovanější. Velké a Malé mechové jezírko na Rejvízu jsou největší rašeliniště na Moravě. Přístupné pro turisty je Velké jezírko.

K osadě Rejvíz se lidé snadno dostanou automobilem z Bruntálu přes Vrbno na Heřmanovice, z Krnova do Heřmanovic dojedou motoristé přes Holčovice. K Velkému mechovému jezírku vede naučná stezka s informačními tabulemi. Naučná stezka začíná u dřevěné chatky, platí se zde vstupné, k prodeji jsou suvenýry i turistická známka.

Trasa je však pouze pro pěší, cyklisté na ni nesmí. Není ani moc dlouhá, měří jen něco málo přes dva kilometry. Turisté zde mohou obdivovat kouzelnou přírodní lokalitu s rašeliništní květenou. Kdo má zájem, může se na Rejvízu ubytovat, k výběru jsou jak komfortní apartmány, tak i levné turistické pokoje.

Byla by škoda neprojít se alespoň po obci a neprohlédnout si půvabné staré domy, Rejvíz byl totiž také v roce 2005 vyhlášen vesnickou památkovou zónou, a to díky dochované dřevěné lidové architektuře převážně z 19. století. K Rejvízu a mechovým jezírkům se vážou také staré pověsti, třeba o jezerním pastýři či potopeném městu.

Bájná postava pastýř Gill také každoročně na Rejvízu zahajuje sezonu. Z Rejvízu se dá vyrážet na výlety po okolí, a to nejen na túry po značených stezkách, ale i třeba jen na vycházky po lesích. Zapomenout bychom neměli ani na zdejší poutní místo zasvěcené Panně Marii Lurdské (Lourdes Grotte), to je zhruba čtyři sta metrů nad posledním domem, Apartmánem Pod Koberštejnem, na Starém Rejvízu.

Zájemce sem dovedou turistické značky. Nedaleko je také zřícenina středověkého hradu Koberštejna, odkud je nádherná vyhlídka, i sem vede značená turistická stezka.

Soutěž

Za túry po Jeseníkách budou návštěvníci odměněni nejen pěknými zážitky, někteří dokonce i třeba výhrou ubytování. Pro všechny, kteří mají internet v mobilu a rádi chodí po horách, vyhlásila Společnost pro přírodu a krajinu Actaea prázdninovou soutěž, jmenuje se Turistické informace do mobilu v Jeseníkách a Beskydech.

Návštěvníci hor musí najít informační cedulky s kódy, které jsou po horách rozmístěny. Musí se vyfotit u cedulky a také si pomocí mobilního telefonu zobrazit informace o místě, kde se nacházejí. Vyhrává ten, kdo vyfotí a prohlédne si nejvíce cedulek. Fotografie pak zašle ze svého e-mailu organizátorům soutěže na foto.jeseniky@seznam.cz.

Soutěž platí pro cedulky s logem Actaea v Jeseníkách a Beskydech. Fotografie z jiných oblastí budou do soutěže započítány polovičním množstvím bodů. Soutěž končí 30. září. Pro vítěze jsou připraveny týdenní a víkendové pobyty v Jeseníkách, které poskytli ubytovatelé z různých částí Jeseníků a které si budou vítězové soutěže moci vybrat do konce roku 2012.

„Cílem soutěže je seznámit veřejnost se systémem informačních cedulek, které jim umožní získat informace o přírodě Jeseníků a Beskyd přímo na místě, do jejich mobilního telefonu. Ubytovatelům, kteří poskytli ceny do soutěže, přivedeme návštěvníky. I u nich totiž budou informační cedulky umístěny,“ řekla organizátorka soutěže Kateřina Kočí z občanského sdružení Actaea.

Podrobnější informace o soutěži, pravidla, seznam cedulek a seznam ubytování, kde můžete vyhrát pobyt, najdete na internetových stránkách www.praded.org.

Turistiku mohou zpestřit místní speciality

V Jeseníkách si užijí i gurmáni. Již několik let se v Malé Morávce pořádají Borůvkové hody a Festival řízků. Po celé léto se ve vybraných restauracích koná festival nazvaný Chuť Jeseníků. Paštička s brusinkami, starohorská čočková polévka, králík z pohraničí načerno, hovězí jazyk s chlebovou omáčkou, jesenické masové knedlíčky v nudlovém těstě, zlatokopecké brambory, sacher dort z Gräfenbergu.

Takové dobroty mohou lidé ochutnat až do konce září ve čtyřiadvaceti vybraných restauracích v Jeseníkách. Původně jich bylo pětadvacet, ale jedna restaurace změnila provozovatele a z festivalu odstoupila. „Návštěvníci je poznají podle samolepky umístěné u vchodu do restaurace. Každá ze zapojených restaurací bude nabízet nejméně jedno kompletní menu složené z polévky, hlavního jídla a dezertu,“ představila projekt Tereza Schreiberová ze sdružení Jeseníky přes hranici, které celou akci organizuje.

Recepty tradičních jídel Jeseníků pochází z městských archivů a soukromých sbírek obyvatel hor. Mnohdy byly původní receptury přeloženy z německých či polských originálů. Práce to byla vskutku mravenčí, některé recepty byly psány ručně, německým švabachem. Recepty vychází ze surovin, které jsou pro Jeseníky typické.

Brambory byly častou součástí jídelníčků chudých horalů, zvěřina se pak vyjímala na stolech těch bohatších obyvatel. Houby, lesní plody, hovězí i ryby jsou další suroviny, ze kterých se v Jeseníkách vařilo. Sdružení Jeseníky přes hranici plánuje vydání kuchařky tradičních jídel Jeseníků s fotografiemi jídel ještě v tomto roce.

Turisté s mlsnými jazýčky by si rozhodně neměli nechat ujít dvě další akce. Každoročně přilákají stovky hostů do Malé Morávky Borůvkové hody, letos se konají o víkendu 27. a 28. srpna, půjde o desátý ročník.Ve vybraných restauracích a penzionech si lidé pochutnají na borůvkových knedlících, lívancích, koláčích, bublaninách, pohárech a dalších dobrotách. Někde dokonce nabídnou borůvkové pivo či třeba kuřecí s borůvkovou omáčkou.

O měsíc později následuje další gastronomická akce, Festival řízků. Do Malé Morávky přiláká mlsné jazýčky v sobotu 24. a neděli 25. září. Na jídelních lístcích vybraných restaurací se objeví nepřeberné množství nejrůznějších řízků, vepřové, kuřecí, telecí, zeleninové, květákové, sýrové a připravené nejrůznějšími způsoby.

Restaurace zapojené do projektu Chuť Jeseníků

Šumpersko
Restaurace Arte, Husitská 2, Šumperk
Restaurace Černý havran, Kozinova 7, Šumperk
Wellness hotel Diana, Žárovská 618, Velké Losiny
Hotel Dlouhé Stráně, Rejhotice 72, Loučná nad Desnou
Hotel Dolte, Sobotín 27
Relax Kolštejn Branná, Branná 60
Restaurace v areálu Kouty, Kouty nad Desnou 30
Penzion Na Staré poště, Filipová 65, Loučná nad Desnou
Restaurace Suteren Lounge, Komenského 3, Šumperk

Jesenicko
Restaurace Gemer, nám. Svobody 875, Jeseník
Hotýlek U Kance, Lipová-lázně 240
Park Hotel, Domašov 21, Bělá pod Pradědem
Hotýlek U Pekina, Dolní Údolí 44, Zlaté Hory
Penzion U Petra, Lipovská 115/328,

Jeseník
Penzion Povodí, Domašov 289, Bělá pod Pradědem
Restaurace Praděd, Dukelská 178, Jeseník
Priessnitzovy léčebné lázně, Priessnitzova 12, Jeseník
Restaurace U Radnice, Masarykovo náměstí 16, Jeseník
Hotel Stará Pošta, Filipovice 27, Bělá pod Pradědem

Rýmařovsko
Hotel Slunce Rýmařov, Jesenická 4, Rýmařov
Hotel Kamzík, Karlov 182, Malá Morávka
Hotel Figura, Malá Morávka 256
Restaurace Pod Kapličkou, Malá Morávka 75
Restaurace a hotel Praděd vysílač, Karlova Studánka

Kalendárium vybraných akcí 2011

6. srpna
Den obce, Malá Morávka. Obecní oslavy (fotbalové hřiště)

6. a 7. srpna
Na příkaz císaře, Hrad Sovinec. Historická akce s celodenním programem. Rytířský turnaj v seku mečem. Gotický mumraj na středověké tvrzi. Život a etiketa na hradech během rytířských turnajů a námluv

12. a 13. srpna
Cena Indiana Jonese, Rýmařov. Westernové dovednosti. Soutěž v hodu nožem a tomahavkem. Exhibice zacházení s bičem a lasem. Country bál, ohňová show

12. až 14. srpna
Výýstava květin, bonsají, ovoce a zeleniny, Zámek Bruntál. Výstava zahrádkářů

13. srpna
Novopláňská regata, Slezská Harta. Závody lodí na přehradě

13. srpna
Letnice 2011 – open air festival, Bruntál. 14. ročník hudebního festivalu žánrů hard&heavy, rock&pop

13. a 14. srpna
Kašpárek ze Skalního hradu, Hrad Sovinec. Loutkářská a divadelní pouť. Historická akce s celodenním programem

20. srpna
Dlouhá noc, Ludvíkov u Vrbna pod Pradědem. Letní slavnost s pokusem o překonání a vytvoření několika netradičních světových rekordů. Soutěž ve vaření guláše

20. srpna
Kopřivná fest 2011, Malá Morávka. Festival extrémních sportů. Chata Kopřivná

20. a 21. srpna
Hodokvas rytíře Kobylky, Hrad Sovinec. Historická akce s celodenním programem. Historicko-řemeslný jarmark s ukázkou řemesel. (Akce roku na Sovinci.)

27. a 28. srpna
Borůvkové hody, Malá Morávka (restaurace, penziony)

17. a 18. září
Jestřáb potulného trubadúra, Hrad Sovinec. Netradiční prohlídky, sokolnické besedy a lov atrapy kořisti dravými ptáky

24. a 25. září
Festival řízků, Malá Morávka (restaurace, penziony)

1. a 2. října
Tajemství staré almary, Hrad Sovinec. Lapkové a kati při práci na loupežnické stezce. Netradičně zvolená prohlídková trasa s návštěvou hradních sklepů

29. a 30. října
Hofmistrova závěť, Hrad Sovinec. Slavnostní ukončení sezony

Autor: Dalibor Otáhal

31.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 80 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník, pomocník s ŘP.. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Okolí Rýmařova / do 50 km /, možno na plný nebo zkrácený pracovní úvazek, min. 1 rok praxe, ŘP sk. B, pracovník bude jezdit a zavážet na pracoviště, provádět zednické nebo pomocné práce na stavbách., Hlásit se na e - mail : stavba66@seznam.cz nebo na tel. č. 737 536 805 / po - pá vždy od 8.00 do 20.00 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese / po - pá vždy od 8.00 do 20.00 hodin /., Z : 2.11.2017 A : 8.2.2018 A : 6.4.2018. Pracoviště: Božena repáňová, třída Hrdinů, č.p. 598, 795 01 Rýmařov. Informace: Repáňová, Repáň, +420 737 536 805.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 20 000 Kč

Stavební technici projektanti, konstruktéři Projektant pozemních staveb. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Albrechtická 16, Vzdělání v oboru pozemního stavitelství., ŘP sk. B - aktivní řidič., Znalost Autocad, Archicad apod., Po zaučení: stravenky, mobil, firemní akce, pitný režim, prémiový systém., Hlásit se na e - mail : info@jankoprojekt.cz, Z : 9.1.2018 A: 10.4.2018. Pracoviště: Janko projekt s.r.o., Albrechtická, č.p. 807, 794 01 Krnov 1. Informace: Dobroslav Janko, +420 603 588 925.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 11 200 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Sokolovská 143, Břidličná, Obsahem práce je realizace volnočasových aktivit v registrované sociální službě v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež v městě Břidličná. , , Požadujeme: , - zájem o práci , - čistý Výpis z evidence rejstříku trestů fyzických osob , - schopnost pracovat v týmu , - schopnost vést volnočasové aktivity u cílové skupiny (zdravé děti, mládež a mladí dospělí ve věku od 6 - 26 let) , - kvalifikační kurz Pracovníka v sociálních službách výhodou, není to však podmínkou možno dodělat při zaměstnání , - základní dovednosti na PC (Word, Excel) , - výhodou je řidičský průkaz sk. B (není podmínkou) , - obrovskou výhodou je schopnost hrát na hudební nástroj (není to podmínkou), - výtvarné nadání opět velká výhoda , , , Životopisy zasílejte do 24. 04. 2018 na uvedený email (d.kaderabek@seznam.cz). , , Mzdové ohodnocení při 0,5 úvazku od 11.200,- Kč. , , Více informací na tomto tel. čísle: 725 958 495 (vedoucí zařízení - David Kadeřábek). , Z : 13.4.2018. Pracoviště: Hope house, z. s., Sokolovská, č.p. 143, 793 51 Břidličná. Informace: David Kadeřábek, +420 725 958 495.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 240 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/Kuchařka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18240 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Rooseveltova 51, Požadavky: Vyučení v oboru kuchař, praxe výhodou, zdravotní průkaz, odpovědnost, pečlivost, flexibilita, samostatnost, schopnost pracovat v kolektivu, dobrý zdravotní stav, bezúhonnost. Samostatná práce při výrobě teplých a studených jídel a moučníků, příloh, výroba diet, zodpovědnost za dodržování systému HACCP, zodpovědnost za příruční sklad a obsluha strojního zařízení kuchyně., Nabízíme: pracovní poměr na plný úvazek, 5 týdnů dovolené, platové podmínky dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., v platném znění, plat od 18.240,-Kč, příplatky za práci SO+Ne, po zapracování osobního ohodnocení, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění. Pracovní poměr na jeden rok, v případě dobrých pracovních výsledků PP na dobu neurčitou., K přihlášce přiložte: Kopie dokladů o dosaženém vzdělání, strukturovaný životopis s přehledem dosavadní praxe včetně tel. kontaktu, souhlas se zpracováním osobních údajů., Nástup od 1.7.2018, , Přihlášky posílat poštou nebo na e - mail h.havlikova@dskrnov.cz, Z : 9.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory krnov, Rooseveltova, č.p. 2141, 794 01 Krnov 1. Informace: Hana Havlíková, +420 554 684 636.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Poznámka Fidela Kuby - Hitler a Bauer

Odstávka vody. Ilustrační foto.

Moravský Beroun: neuhlídali odběr vody a dostali flastr

AKTUALIZOVÁNO

Letěli k motorkáři do Janovic, když dostali zprávu o podobné havárii v Ondřejově

Janovice jsou od Ondřejova vzdálené čtyři kilometry. V sobotu 21. dubna v 16.30 hodin havaroval motorkář u Janovic a v 17 hodin jiný motorkář u Ondřejova. Záchranáři se o tom dozvěděli ve vrtulníků během letu do Janovic. 

Krnov získá nový park

/VIZUALIZACE UVNITŘ/ Prostor u Koncertní síně sv. Ducha v Krnově by měl být upraven ještě letos.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

Metanol aneb Když vraždí pančovaný alkohol

TRAILER, FOTOGALERIE/ Devětačtyřicet mrtvých, přes sto trvale zdravotně postižených, osmdesát obviněných, tisíce stran soudních spisů. O čem je řeč? O takzvané metanolové kauze, která v Česku vypukla v roce 2012. Zpracovává ji dvojdílný snímek Metanol, jehož první část uvede Česká televize tuto neděli, druhý pak tu následující.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT