Trojice známých osobností z pořadů televize Nova dorazila v pondělí 1. prosince do Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem. Úkolem zprávařky Renaty Czadernové, moderátora Snídaně s Novou Ondřeje Vodného a Pavla Nečase, jenž v seriálu Ulice hraje barmana Vráťu, bylo předat dětem vánoční dárečky a šek na dvacet tisíc korun.

„Je to takovým vyvrcholením celého příběhu, kdy dětem někdo ukradl peníze z pokladničky a televize Nova o tom natočila reportáž. Pak se uskutečnila neuvěřitelná sbírka a Nadace Nova dnes za celou záležitostí udělala takovou krásnou tečku,“ sdělila dojatá ředitelka Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem Danuše Humlová.

Spolupráce s televizí začala v květnu, když se zpravodajové z policejní svodky dozvěděli, že neznámý pachatel ukradl z pokladničky jedné z rodinek pět tisíc korun, které si šetřila na oslavu Dne dětí. Odvysílaná reportáž vyprovokovala vlnu solidarity. Během sbírky se vybralo přes dvě stě tisíc korun. „Jsme tady takoví zapadlí vlastenci, nikdo o nás neví. Ti, co chtěli přispět, se ptali, kde vlastně Vrbno pod Pradědem leží. Díky té reportáži se o nás lidé dozvěděli,“ pokračovala Humlová.

Vybrané peníze dětem posloužily na různé sportovní a rekreační pobyty i na náhradní oslavu Dne dětí. „Podařilo se nám i navázat spolupráci se dvěma lidmi v Americe, kteří nám nyní pomáhají sehnat notebook, který si děti přejí. Údajně se to tam dá sehnat levněji,“ informoval vychovatel Honza Vavřík.

Šek na dvacet tisíc korun, který známé osobnosti z Novy v pondělí dovezly, ale nebyl zadarmo. Děti předvedly několik vánočních říkanek, zazpívaly koledy a ukázala se i místní bubenická skupina a karatisté.

Finanční dar chtěla ředitelka původně investovat do vánočního desetidenního pobytu v Kaménce u Melče. „Během předávání šeku jsem si to ale rozmyslela. Pobyt by byl jen pro třicet dětí, což by znamenalo, že by nejeli všichni. Uděláme referendum a děti si vyberou samy, co s penězi uděláme. Pokud si vyberou cukrárnu, tak to půjdeme projíst do cukrárny,“ dodala Humlová.

Zuzana Pršalová