O korunu krále Karla dnes bude zápolit od 17.10 hodin na programu ČT 1 třiadvacetiletý Pepa Polášek z Bruntálu. Amatérský historik a badatel dějin se věnuje svému koníčku od útlého dětství. „Soutěž je o české historii. Otázky byly docela lehké. Předběžně nám řekli, že se budou týkat zámku Sychrov nebo Starých Hradů. Že to bude nakonec ten druhý, to jsem se dozvěděl až dva dny před samotným vystoupením v televizi,“ řekl Deníku Pepa Polášek.

Skromný chlapec disponuje rozsáhlými vědomostmi. Ty vyzkoušel moderátor Jan Čenský spolu s novou půvabnou moderátorkou Baruškou, která má být překvapením pro diváky. „Honza Čenský je skvělý člověk, na jeden díl se musí naučit sto čtyřicet stran scénáře a přitom točí i dva díly v jeden den,“ obdivně uvedl Pepa. Na Kavčích horách potkal Pepík i Aleše Ulma a jeho ženu. Setkal se i s Otou Černým a Petrem Jandou z Olympicu. Viděl i svůj idol, Zdeňka Srstku. „Zadeklamoval mi známou větu ze své postavy ve filmu Marečku, podejte mi pero – Hliník se odstěhoval do Humpolce,“ vzpomínal Pepa.

Na soutěž se pečlivě připravoval. „Vyjel jsem si různá data s událostmi i životopisy spisovatelů. Ve Starých Hradech na Jičínsku je totiž Památník národního písemnictví. Čerpal jsem i z encyklopedií. Stejně nakonec dali jiné otázky, než jaké jsem tušil. Na to se prostě připravit nedá,“ sdělil Pepa, který už na krnovské střední škole exceloval v dějepise. Jinak se to soutěží doma na gauči než v samotném studiu. „Když se na to dívám v televizi a někdo neví něco základního, tak si říkám: to jsou blbci, to bych věděl. Tam je to ale zcela odlišné. Moderátor znervózňuje, kamera vypadla… Až jsem se sám nakonec zakoktal,“ usmíval se Pepa, který – ač vládne slovem jako málokdo druhý – nemůže v současnosti nalézt dobrou práci.

Pepa Polášek je i autorem osmdesátistránkové knížky, která pojednává o okupaci zeměnacistickými hordami. „Nazval jsem ji pracovně Válečný deník první republiky. Jde o fikci, kterak se mohly dějiny vyvíjet, kdyby se tehdy odpůrci nacionalismu postavili Hitlerovi. Je to lehce nadlehčené a pojednává rovněž o Bruntálsku a Krnovsku,“ informoval Pepa, který je rovněž vášnivým cestovatelem po hradech, zámcích i pevnůstkách a bunkrech. Nejvíc jej baví studium materiálů o druhé světové válce. Jak vlastně v televizi dopadl, o tom se mohou obyvatelé okresu přesvědčit na vlastní oči již dnes.