Česká televize v pondělí odvysílala pořad Reportéři ČT, který podrobně zdokumentoval případ Lenky Burkowiczové z Krnova. Ukázal v něm nejen dojemný příběh ženy, která statečně bojovala s těžkým úrazem i ztrátou zaměstnání, ale především upozornil na absurdní situaci, do které se dostali provozovatelé growshopů. Policie jim zabavila legálně nabyté zboží a obvinila je ze šíření toxikomanie.

Lenka Burkowiczová byla přesvědčena, že growshopy jsou normální byznys, když fungují v mnoha evropských zemích a v České republice mají minimálně desetiletou tradici. Stát jí pomohl rozjet podnikání v tomto oboru a zdanil ho, zatímco policie tutéž podnikatelskou činnost kvalifikovala jako nelegální a trestné šíření toxikomanie.

Otevřela první krnovský growshop

Problém growshopů je v tom, že kromě běžných zahradníků do nich často zavítají také pěstitelé konopí. Vyhledávají je jak rekreační kuřáci marihuany, tak nemocní lidé, kteří amatérsky využívají léčebných vlastností konopí.

„Už jsem měla plné zuby času stráveného na úřadu práce, který mi nedokáže najít práci. Chtěla jsem dokázat, že se umím postarat o svou osmiletou dceru i o sebe. Proto jsem hledala ve svém regionu prázdné místo na trhu," vysvětlila Lenka Burkowiczová, jak vznikl nápad otevřít první krnovský growshop.

Česká televize představila příběh Lenky Burkowiczové, která v říjnu 2012 otevřela v Krnově prodejnu pro pěstitele Growshop. Získala dotaci z úřadu práce, díky které mohla zaměstnat i prodavače. Nyní ona i prodavač čelí obvinění z šíření toxikomanie.

Legální či nelegální byznys?

Snažila se, aby vše fungovalo legálně. Dobrovolně se přihlásila jako plátce DPH. „Nejdříve jsem prodávala vše, co měli v nabídce shopy stejného druhu. Měla jsem v prodejně několikrát i návštěvu policie. Když mi nikdo nic nevytýkal, žila jsem v domnění, že nic protizákonného nepáchám. Vždyť policie je v takovém případě povinna zasáhnout," vysvětlila Lenka Burkowiczová.

Změny v přístupu policie odstartoval judikát Nejvyššího soudu, který v kauze jilemnického growshopu došel k závěru, že pokud sortiment tvoří „ucelený řetězec" od semínka přes květináče, lampy, substráty a hnojiva, až po dýmky, lze to považovat za propagaci pěstování marihuany neboli šíření toxikomanie.

V obavách, aby sortiment krnovského growshopu také nevytvářel ucelený řetězec, odstranila Lenka Burkowiczová ze své prodejny na Albrechtické ulici tiskoviny o marihuaně i semínka konopí.

„Po tomto opatření jsem se ještě zašla na místní policejní oddělení ujistit, že teď už na mém obchodě policistům nic nevadí nebo si aspoň ujasnit, co ze sortimentu growshopů je vlastně zakázané. Bohužel se mnou na toto téma nikdo mluvit nechtěl. Opravdu jsem se snažila nedostat sebe i svého zaměstnance do žádného maléru," povzdechla si Burkowiczová.

Policejní zákrok

V krnovském growshopu se loni 5. listopadu objevilo množství policistů v uniformě i v civilu.

„Později došel i nestranný svědek, paní z městského úřadu, a začalo se zabavovat všechno mé zboží. Od substrátů a květináčů, po krabičky s motivem marihuanového listu, který si zakoupíte všude možně od trafik až po prodejny s dárky a suvenýry. Perlit na prokypření zeminy byl zdokumentován jako pytel s bílým práškem.

Na chvíli prodejnou proběhla i státní zástupkyně a nařídila policistům, aby mi z objektu posundávali i reklamní cedule. Kvůli ulámaným rohům už jsou nepoužitelné. Byl mi zabaven i počítač a firemní dokumenty," popsala Burkowiczová policejní akci.

„Pro zbytek semínek mě z prodejny policisté odvezli do místa mého trvalého bydliště. Jinak jsem je neprodávala. Ve skladu byly nalezeny dvě zapomenuté zaprášené knihy Jak pěstovat outdoor. Takže bohužel mám v obvinění napsáno, že byl u mě nalezen ucelený řetězec," vysvětlila, jak přišla o legálně nabyté zboží. Jeden vyšetřovatel si neodpustil poznámku, že dnešním dnem growshopy v Česku končí.

Lence Burkowiczové po pokusu o podnikání v growshopu zůstaly jen dluhy, které ji budou ještě dlouho pronásledovat.