Česká televize si vybrala řezbáře Jiřího Halouzku k natočení dokumentu, který odvysílá tuto sobotu 8. října od 9 hodin na programu ČT 2.

Dokumentární pořad pod názvem Řezbář z Guinnessovky lidé uvidí v pořadu Náš venkov. Do 26 minut, jak je dokument dlouhý, filmaři sestříhali mnohahodinovou práci.

„Čtyři dny tu točili a pak ještě přijeli dotáčet," prozradil řezbář Halouzka. On sám ještě dokument neviděl, takže na něj čeká televizní překvapení stejně jako na ostatní diváky. Filmařům ale popovídal o všem, co jej pojí k řezbářskému řemeslu, jak jej k řezbářství přivedl jeho děda, jak mu papež Jan Pavel II. vnukl myšlenku vyřezat betlém v životní velikosti a mnohé další zajímavosti, ze svého života i z chodu galerie.

Dnes má Halouzka na svém kontě několik zápisů ve světové i v české knize rekordů a do jeho návštěvnické galerie se jezdí na sochy dívat lidé z celého světa.

„Potěšilo mě, že si mě filmaři našli, díky tomu sochy uvidí v televizi i lidé, kteří sem neměli možnost přijet. Točil se i kostel při svíčkách a v noci se pouštěl drak, aby byl vidět oheň," prozradil Halouzka některé zajímavosti z natáčení.

V kostele, který je součástí galerie, jsou jeho dřevění létající andělé a vyřezávaný obří lustr z jediného kusu dřeva. Jeho několikametrový vyřezávaný drak zase chrlí oheň a bývá atrakcí některých vybraných akcí v galerii. Teď mají lidé příležitost tyto atrakce spatřit i na televizních obrazovkách.

Kdo nestihne sobotní vysílání pořadu Náš venkov, má šanci podívat se na dokument o řezbáři Halouzkovi a jeho galerii v repríze ve středu 12. října v 11.35 hodin nebo v pátek 14. října po půlnoci v 01.35 hodin, vždy na ČT 2.