Na Stránském vrchu mezi stany a auty bude až do úterý tančit na dva tisíce lidí z celé Evropy. Hned vedle stanového městečka, karavanů a obytňáků se pasou krávy a koně.

Nutno dodat, že se sudokopytníci ani lichokopytníci nenechají rušit od pastvy. Spokojeně přežvykují trávu a zvědavě pozorují davy bavících se lidí, jako kdyby se nic zvláštního nedělo. Natož aby se splašili hlukem, jak mnozí předpovídali.

Pláničkova metoda?

Je to těžko uvěřitelné. Organizátorům se podařilo omezit hlasitost hudby na úplné minimum. Internetem koluje řada videí ze Stránského, na kterých je technopárty sotva slyšitelná. Pravděpodobně k omezení hluku nejvíc přispělo rozhodnutí organizátorů nasměrovat reproduktory do neobydlených oblastí.

Takto vypadala akce nahlášena jako narozeninová oslava, podle místních se ale jednalo o maskovanou technoparty, v Kryrech, v Ústeckém kraji v létě 2020.
Rýmařov zažije atrakci, několikadenní technoparty, místní se toho děsí

Ve Stránském, které je od soundsystémů vzdálené asi půl kilometru, hudbu snadno přehlušilo kokrhání kohoutů nebo zpěv ptactva v korunách stromů. V autě se zavřeným okénkem ve Stránském neuslyšíte vůbec nic.

„Kravičky jsou úplně v pohodě a pasou se přímo vedle akce. Absolutně nic jim nevadí a v klídku si spásají travičku. Že by fungovala Pláničkova metoda?“ komentují lidé na facebooku záběry spokojeného skotu, který přežvykuje v rytmu technoparty. Jsou přesvědčeni, že majitel pozemku jako zkušený zemědělec zná potřeby koní a krav, takže by svá zvířaty nikdy nevystavil decibelům nad bezpečný limit.

Na kopci tančí celá Evropa

Kritici akce zveřejňují fotografie pokálené nebo podupané trávy s komentářem, že letošní seno bude znehodnocené. Oponenti jim vysvětlují, že není snadné sehnat mobilní toalety pro tolik lidí, zvlášť když chybí součinnost s městem.

„Vedení města bude písemně apelovat na nejvyšší představitele našeho státu, aby dali obcím do ruky účinný nástroj k zamezení konání obdobných akcí,“ postavilo se město Rýmařov na stranu kritiků technoparty.

Silnice ze Zátoru do Nových Heřminov je v okrese Bruntál nejčastějším místem bouraček.
Co myslíte, pomohlo to? Do nejnebezpečnější silnice v okrese investovali miliony

Policie ČR je celou dobu přítomná na místě. Vůči účastníkům jsou policisté zdvořilí a korektní. Pokud nastanou problémy například s parkováním, policisté se snaží řidičům spíš poradit a pomoct, než že by vůči nim vystupovali z pozice represivního orgánu.

Policie ČR zaslouží pochvalu za jazykovou vybavenost. Na technoparty ve Stránském u Rýmařova jsou nejspíš Češi v menšině. Mezi dvěma tisíci tanečníků potkáte spoustu mladých Evropanů z Itálie, Francie, Rakouska, Polska, Belgie nebo Německa, ale najdou se i nadšenci z Nového Zélandu.

Oproti loňsku úplný klid

Stránské je místní část Rýmařova. Na facebooku si obyvatelé okolních obcí vyměňují své zkušenosti s nočním hlukem. Zatímco ve Stránském na křižovatce a za kostelem byl úplný klid, jen o pár stavení dál lidé cítili spíš vzdálené stabilní dunění, než hlasitou hudbu.

Atrakce Jeseníků: výlet divokou přírodou v údolí Bílé Opavy kolem vodopádů, kaskád a vyvrácených stromů. 21.5.2022.
FOTO: Krásy Jeseníků: projít úchvatné údolí a vodopády Bílé Opavy chce kondici!

Každopádně oproti loňským zkušenostem se tomuto stavu dá říkat uspokojivý noční klid. Také v Huzové, Pasece, Ryžovišti nebo Staré Vsi u Rýmařova zaznamenali vzdálené „ducání“. V Albrechticích u Rýmařova ani v Břidličné nebylo slyšet nic.

„Kněžpole dnes v noci peklo,“ bylo ojedinělé kritické hlášení. Další místní reagovali poznatkem, že kromě Stránského souběžně probíhaly na Rýmařovsku minimálně dvě další akce s hudební produkcí, takže zdrojů nočního hluku zde bylo víc.