Přestože obleva z tohoto týdne zvýšila stupeň lavinového nebezpečí v Jeseníkách na trojku, což představuje velké riziko, mělo by být dnes, zítra a příští týden lépe. V páteční podvečer mělo podle předpovědi meteorologů přimrznout, což je pro zimní sporty velmi nadějné. I v březnu se ještě lyžuje v níže položených střediscích.

Slunečno a mrazivo

Sportovní centrum Figura v Jeseníkách nabízí jakožto nejvýše položené lyžařské středisko v Česku samozřejmě podmínky k lyžování nejlepší. „Víkend vidím nadějně. Mělo by být slunečno a mrazivo, což vytvoří přímo ideální podmínky pro zimní sporty,“ řekl Deníku provozovatel centra Josef Figura. Centrum se zaplňovalo už ve druhé polovině týdne, a je velká perspektiva, že to bude příští týden co do návštěvnosti ještě lepší.

„Prázdniny mají příští týden děti z Opavy a Olomouce, takže očekáváme velký návštěvnický nápor. Už teď se nám hotel zaplňuje,“ uvedl včera Josef Figura. V provozu je všech pět vleků, provozovatelé pravidelně připravují pro běžkaře také úsek z Ovčárny na Švýcárnu.

Z tání o víkendu nemají strach díky předpovědi počasí ani v Karlově pod Pradědem. „Lyžuje se bez omezení. Sníh nám tu sice lehce přimrzl, ale je ho dostatek,“ potvrdil Dan Pawlin, provozovatel Turistického centra Pawlin z Karlova pod Pradědem.

V tomto centru zimních sportů si mohou o víkendu užít návštěvníci jubilejního desátého ročníku karnevalu. „Počasí nám celkem přeje, jen nás mrzí, že obec rozhodla o zpoplatnění parkoviště v polovině sezony. To nám standardní nepřipadá,“ dodal Pawlin.

Laviny jsou zrádné

Silné oteplení a teploty nad nulou z tohoto týdne přiměly Horskou službu Jeseníky včera vyhlásit třetí stupeň lavinového nebezpečí. Zhoršená stabilita sněhové pokrývky je kvůli oblevě také v nejvyšších polohách Jeseníků. Třetí stupeň lavinového nebezpečí sami členové horské služby označují za nejzrádnější.

„Túry vyžadují už zkušené posouzení, přesahující běžné zkušenosti. Možnosti jednotlivých túr jsou omezené,“ řekl vedoucí stanice horské služby na Ovčárně Jaroslav Tejnský. Dodal že ve výjimečných případech může případný sesuv samovolných lavin ohrozit i námi označené ohrožené frekventované cesty. Stačí málo, a lavinu může nyní uvolnit i jednotlivec lyžař nebo snowboardista.

„Je velká obleva a pršelo i na nejvýše položených místech. Sníh je nyní mokrý, hrozí nebezpečí základových lavin, masa by se mohla na podkladě utrhnout,“ uvedl náčelník horské služby Michal Klimeš.