Neodmyslitelnou součástí dospívání jsou pro většinu Čechů taneční kurzy. Kdo by si rád nevzpomněl na své první neobratné kroky a otočky, zpocené rukavičky a lekce společenské etikety.

Minulý týden v krnovském Středisku volného času Méďa (SVČ) začaly první taneční kurzy nejen pro mladé začátečníky, ale také pro pokročilejší, kteří se chtějí v tanci zdokonalit. Krnovské taneční kurzy jsou vedeny profesionálním tanečním párem, sourozenci Jiřím a Hanou Novákovými. Taneční kurzy pro středoškoláky každé úterý a pátek nabízí nejen klasiku jako čača, rumba, jive, polka, mazurka, tango, valčík, waltz, quickstep či blues, ale letos nabídnou například i salsu.

Vzpomínky na taneční

Na své taneční hodiny někteří vzpomínají rádi, jiní spíše s rozpaky. Ne každý se dokáže pohybovat ve svátečních šatech nebo obleku, takže někomu utkvěly v paměti hlavně modřiny, pády a pošlapané střevíčky. Jiný má taneční spojené s první zamilovanou pusou v zákoutí sálu. Každopádně jsou to okamžiky, na které se nezapomíná.

„Já jsem chodila na taneční po fotbalovém tréninku, takže mě strašně bolely nohy a moc jsem se toho nenaučila. Nejvíc mi utkvělo v paměti, jak jsme se my holky chovaly, když mistr vyhlásil dámskou volenku. Holky se byly schopné ušlapat, jen aby uklofly nejlepšího a nejhezčího partnera. Byl to masakr," zavzpomínala na své taneční hodiny Adéla Mužíková z Krnova.

Na opačné straně zájmu byli mladíci, které provázela pověst, že jsou neskutečná polena. „Také jsme tam měli kluka, se kterým holky nechtěly tančit. A víte, jak to s ním dopadlo? Byl tak pilný, že se naučil tancovat lépe než já a dodnes se účastní tanečních soutěží. Obávám se, že dnes by už asi on nechtěl tančit se mnou," dodala se smíchem ke vzpomínkám na své taneční hodiny Adéla Mužíková.

Taneční kurzy středoškoláků ve středisku Méďa probíhají od října do prosince ve dvanácti lekcích.

V polovině listopadu předvedou mladí tanečníci poprvé, co se naučili na půlkoloně. Závěrečná kolona je vždy spojena se zábavou a živou muzikou, na které se v hojném počtu účastní rodiče, učitelé a přátelé.

„Pokud má ještě někdo zájem, má stále možnost. Volná místa jsou v kurzech pro mládež i v nedělním kurzu pro dospělé," uvedla za Středisko volného času Méďa Veronika Kozlíková.

Taneční kurzy pro dospělé

„Taneční večery pro dospělé jsou vhodné pro všechny, kdo se chtějí přiučit něco nového nebo si zopakovat, co se naučili jako studenti. Je to i společenská zábava s trochou pohybu. Večer pro dospělé je vždy v neděli od 19 hodin," řekla Veronika Kozlíková.

Nedělní večery jsou i pro úplné začátečníky. Pokročilejší páry si mohou rozšířit svůj repertoár figur. Každý večer je zaměřen na nový tanec, ale najde se prostor i pro opakování z předchozích lekcí latinsko-amerických a standardních tanců.

Specifikum Krnova: řecké tance

Ke Krnovu patří také výuka řeckých tanců pod vedením Irini Pechové. Ta od září do června příštího roku učí lidové tance ze všech koutů Řecka.

„Součástí hodin řeckého tance, které se pořádají jedenkrát za měsíc, je také vyprávění o historii Řecka, jeho kultuře a původu řeckých tanců. Přestože už mají tyto kurzy za sebou úvodní hodiny, další zájemci se mohou stále přidat," dodala Veronika Kozlíková s tím, že je možné přijít i bez partnera, protože většina řeckých tanců je skupinová.

ANNA DOHNALOVÁ