I když většina návštěvníků z akce odjela na konci víkendu, na místě stále zůstává kolem tří stovek lidí. Účastníky tanečního maratonu, z nichž řada přijela ze zahraničí, hlídají desítky policistů. „Čtrnáct účastníků festivalu bylo zadrženo za volantem pod vlivem alkoholu nebo drog. Někteří kombinovali více drog najednou, v jednom případě se u řidiče jednalo dokonce o čtyři druhy látek,“ uvedla mluvčí Policie ČR v Jeseníku Tereza Neubauerová.

Přímo při činu se policistům také podařilo chytit dva mladíky, které obvinili z trestného činu sprejerství. „Jednalo se o dvacetiletého a třiadvacetiletého muže, z nichž jeden posprejoval budovu nádraží v Mikulovicích, druhý vytvářel obrazce na mostě,“ sdělila mluvčí Neubauerová.

Jak se dalo čekat, nejednalo se o party pro abstinenty a k mání byly všechny druhy drog. Mladého francouzského řidiče policisté zkontrolovali za volantem vozu. Kromě toho, že nadýchal přes 1,5 promile alkoholu, pozitivní byl i test na kokain a opium. „Muž bude obviněn z ohrožení pod vlivem návykové látky,“ konstatovala Neubauerová.

Kokain i marihuanu se rovněž podařilo zajistit u šestatřiceti­letého muže ze Strakonic. „Prostor neustále monitorovalo přibližně deset hlídek. Nicméně se dá říct, že kromě jednotlivých incidentů akce proběhla v klidu,“ dodala mluvčí policie. Místním ale pomalu dochází trpělivost. „Plno lidí se toulá po vesnici, dobývají se všude, chtějí někde přespat. Zkoušeli to také u nás v penzionu, okamžitě jsem je vykázal,“ řekl Jiří Rozsypal, který šéfuje mikulovickému domu s pečovatelskou službou.

Rvačka psů skončila smrtí jednoho z nich

Problémem jsou také psi účastníků festivalu. Krvavý incident se v prostoru technoparty odehrál již v pátek. Rvačka dvou psů skončila smrtí jednoho zvířete. Další psi patřící účastníkům festivalu se podle tvrzení místních bezprizorně potulovali po Mikulovicích.

Festival, který má být obdobou Czech Teku, pořádá občanské sdružení Rozumná alternativa. Sdružení si pronajalo bývalý vojenský prostor, ten ovšem musí vyklidit do pátku. Oficiálně měl však festival končit včera. „Předpokládáme, že se ještě dost účastníků zdrží do čtvrtka,“ řekl mluvčí policie.

Z toho rozhodně nejsou nadšeni obyvatelé místní části Mikulovic Široký Brod. Tam se totiž z areálu nese největší vlna hluku. „V Širokém Brodě bydlím, v noci se při tom rámusu moc spát nedá,“ postěžoval si Jiří Rozsypal.

Radní Mikulovic mezi sebou několik měsíců sváděli boj, zda taneční maraton na katastru své obce povolí. Nakonec souhlasili, ale pořadatelům dali několik podmínek, například nepoužívání cesty přes obec nebo zajištění důkladné pořadatelské služby.