Eva Antálková z Krnova zazářila v mezinárodní soutěži Matematický klokan, která se konala letos 18. března. S naprostým přehledem zvítězila bez ztráty jediného bodu. Univerzita Palackého v Olomouci proto žákyni 3. A Základní školy Žižkova udělila titul Matematický klokan. Ten jí v úterý 28. června předala její třídní učitelka.

„V celostátním měřítku mezinárodní matematické soutěže skončila na prvním místě v kategorii Cvrček. Dosáhla plného počtu šedesáti bodů. Je to vynikající výsledek, který nás ve škole všechny moc potěšil,“ pochválila svou svěřenkyni třídní učitelka Jitka Vavříková. Obrovskou radost tak udělala také svým blízkým ještě před tím, než jim přinesla ukázat výborné vysvědčení.

„V úterý se nám o výhře v matematické soutěži zmínila jen tak mimochodem. Potěšilo nás to, ale mysleli jsme si, že jde jen o nějaké školní kolo. Že má soutěž mezinárodní charakter jsme se dozvěděli až teď od vás,“ divili se prarodiče Rybářovi.

Mohlo by se zdát, že matematika baví Evičku ve škole ze všeho nejvíc, ale sama nás vyvedla z omylu. „Nejraději mám tělocvik, protože je to zábava a navíc se do něj nemusím učit,“ prozradila nám talentovaná matematička, která má kromě školy spoustu zálib. „Chodila jsem na tanečky, výtvarku, flétnu a plavání,“ vypočítala Evička všechny kroužky, kterým se po škole věnovala.

Ale přestože, jak nám sama řekla, má školu i kroužky moc ráda, stejně si myslí, že prázdniny jsou úplně nejlepší. Ty letní jsou totiž jen jednou za rok. Letos pojede s maminkou do Chorvatska a za tatínkem do Ostrožské Nové Vsi, kde společně s mladší sestřičkou podniknou výlety na kolech a do přírody.

Poslední den v družině ji okradli

Představu bezstarostných prázdnin jí ale pokazila nepříjemnost, která se jí stala poslední den ve školní družině. Jako vždycky si nechala kabelku na věšáku u třídy a šla si naposledy hrát se spolužáky. Do školy se ale vloudil cizí muž, který se tady snažil prodat nějakou drogerii. Nějakou dobu se ochomýtal okolo Eviččiny třídy, než ho vychovatelka vykázala pryč. Když pak chtěla s maminkou odejít domů, zjistila, že kabelka je i s mobilem a penězi na dárek pro paní učitelku pryč.

„To víte, že byly i slzičky. Malé to bylo moc líto. Nechápu, jak může někdo takhle bezostyšně okrádat děti,“ řekla babička Evy Antálkové. Snad tuto smutnou zkušenost malé Evičce, která chce být v dospělosti ortodontistkou, prázdninové zážitky bohatě vynahradí.

A proč zrovna ortodontistkou? „Protože jsem si při úrazu na kole poškodila zoubky, tak jsme s mamkou začaly jezdit za paní doktorkou Štefánkovou do Ostravy. Je strašně hodná a moc se mi líbí, když dělá otisky zubů. To je opravdu zajímavé, chtěla bych to taky umět,“ svěřila se se svým snem malá Eva.

Pozadu za ní nezůstává ani její mladší sestřička, která se zase chce stát veterinářkou. „Zatím ale léčí jen našeho křečka. Jmenuje se Očičko a vejde se i do krabičky od sirek, tak je malinký,“ smál se dědeček šikovných holčiček. „Jsme na obě dvě vnučky pyšní, jsou ctižádostivé a chytré. Evička doteď neví, jak vypadá pětka v žákovské,“ pochvalovali si prarodiče Rybářovi jednohlasně.

„Za odměnu s nimi samozřejmě půjdeme do cukrárny,“ naplánovali dědeček s babičkou odpolední program posledního červnového dne. A pak už hurá na prázdniny!