Před Vánoci přibylo do betléma v Jiříkově pět koní. Návštěvníci si v těchto dnech mohou v Pradědově galerii prohlížet i další novinku, zcela novou sekci, do které se pustil autor jiříkovského betléma Jiří Halouzka.

„Vyrobil jsem do betléma studnu a tu postupně doplňuji o další postavy a prvky. Studna, to je zdroj vody, životadárný zdroj, nezbytná pro lidi i pro zvířata,“ řekl řezbář Jiří Halouzka.

V této nové sekci betléma se vše bude odvíjet od vody. Vodu nosí lidé, lijí ji do koryt, vodu pije dobytek, který hlídá pasáček. A vše je opět v životní velikosti, tak jako celý betlém a všechny Halouzkovy sochy.

„Je to rumpálová studna, zhruba 2,8 metru vysoká, která má stříšku i rumpál,“ popisoval novou část svého betléma řezbář Halouzka. Vedle studny vyřezal také koryto pro vodu k napájení zvířat.

Jsou tu i jesličky se senem a další žlab s krmením pro zvířata. Divák může mít pocit, že je někde ve chlévě. Halouzka přemýšlí o dalších postavách, které se tematicky k místu hodí, třeba o děvčeti s vidlemi či ženě se džbánem nebo postavě nalévající vodu do žlabu.

Na rozdíl od jiných betlémů je ten jiříkovský k vidění po celý rok. Pradědova galerie U Halouzků v Jiříkově má otevřeno 365 dní v roce.