Tržní řád se zákazy některých druhů prodeje zboží a poskytování služeb mimo provozovny začal platit v Bruntále. Dodržování nového nařízení kontrolují strážníci a pracovníci města.

Nařízení města Bruntálu, kterým se upravuje nový tržní řád, opakovaně projednávali zastupitelé v Bruntále. V dubnu řád jako nedokonale připravený zastupitelé smetli ze stolu. Až v červnu 18 z nich zvedlo ruku pro jeho aktualizované znění. Jen dva zastupitelé byli proti.

„Pokusili jsme se o zjednodušení původní verze tržního řádu. Upravený návrh řeší výhradně podomní a pochůzkový prodej," řekl městský právník Michal Vodička.

Alkoholu se netýká

Bruntálský tržní řád je částečně dílem olomoucké radnice z roku 2013. Bruntál řád od Města Olomouce převzal. K prvotnímu návrhu se sneslo hned sedm připomínek, s nimiž se Bruntál musel vypořádat. V dubnu se během zasedání zastupitelům zas nepozdávalo omezení prodeje alkoholických nápojů a prodeje z pojízdných prodejen.

Nový tržní řád nakonec omezení pro prodej alkoholu ve městě vůbec neřeší.

„Omezuje se jen na zákaz podomního a pochůzkového prodeje, jehož omezení bylo prvotním impulzem pro zavedení tržního řádu v Bruntále," zopakoval právník Vodička. Jak dodal, řád nemůže omezit prodej po telefonu či roznos letáků.

„Primární funkcí je odstrašení prodejců případnou sankcí podle zákona o přestupcích až do výše třiceti tisíc korun," doplnil Michal Vodička.