„Konkrétně se jedná o Volkswagen Transporter s pohonem 4x4, který bude zasahovat v režimu rychlé lékařské pomoci RLP nebo rychlé zdravotnické pomoci RZP. Stejný typ nové sanitky jako v Rýmařově bude nasazen také ve Frýdku Místku, Českém Těšíně a Novém Jičíně. Vůz Škoda Superb combi je určen pro stanoviště v Hlučíně", uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl a tím, že náklady na pořízení těchto vozidel činily téměř jedenáct milionů korun.

„Díky příznivému hospodaření Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje ZZS MSK mohly být sanitky uhrazeny z prostředků naší organizace," doplnil Humpl.

Zbrusu nová vozidla nahradí své starší předchůdce v rámci obnovy vozového parku. „Vozový park vyžaduje průběžnou modernizaci, protože naše sanitní vozidla musí být v bezvadném technickém stavu a kdykoliv připravena okamžitě zasáhnout. Závisí na tom životy lidí", uvedl v souvislosti s nákupem nových sanitek ředitel ZZS MSK Roman Gřegoř.

ZZS MSK v současné době disponuje stovkou zásahových vozidel, která jsou rozmístěna na třiceti stanovištích. Sanitky jsou vystaveny značnému zatížení v každodenním provozu. Část starších vozidel tvoří zálohu a používají se v případě poruch prvosledových sanitek nebo při situacích mimořádného a hromadného charakteru. Životnost záchranářských automobilů je počítána na maximálně šest let.