Protože se lyžařský areál se sedmi vleky nachází v chráněné krajinné oblasti, není zde povoleno umělé zasněžovaní a lyžovat je zde možné, až když napadne zhruba metr sněhu. Tato pravidla stanovilo ministerstvo životních prostředí při udělení výjimky z přísného režimu v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

„Zatím je v provozu Malý a Velký Václavák, pro spuštění ostatních vleků potřebujeme ještě kolem dvaceti čísel sněhu. Takhle opožděný začátek lyžařské sezony jsme měli naposled před třinácti lety. Bohužel to není fér, měli bychom mít srovnatelné podmínky. Například v Krkonoších je povolena výroba technického sněhu v národním parku,“ řekl majitel lyžařského areálu v Ovčárně pod Pradědem Josef Figura. V minulých letech byla na svazích Pradědu touto dobou i dvoumetrová sněhová pokrývka.

Dobré podmínky lyžaři najdou ve všech lyžařských areálech v Jeseníkách, které ještě v polovině ledna nejsou přeplněné ani o víkendech. Hlavní nápor lyžařů přijde teprve v termínech jarních prázdnin.

„Návštěvnost máme o víkendech slušnou, ale fronty se u vleků netvoří. V provozu je horní i dolní část lanovky, na svazích je kolem půl metru sněhu,“ sdělila Karla Kubíčková z areálu Bonera na Ramzové.

Desítky kilometrů upravených stop najdou v Jeseníkách také běžkaři. Upravená je například trasa ze Skřítku směrem na Loučnou nad Desnou, z téhož výchozího bodu lze také dojet na Hvězdu a Rabštejn nebo přes Žlutý potok na Zelené kameny. Z Červenohorského sedla vedou upravené stopy na Vřesovou Studánku a Švýcárnu.

V Jeseníkách nadále platí druhý, tedy mírný stupeň lavinového nebezpečí, lavinové katastry se nacházejí mimo značené turistické cesty.

Hana Kubová