Turistické značky s dvěma bílými a jedním barevným proužkem od rozcestníku k rozcestníku považujeme za samozřejmost. Teprve, když vidíme, jak v zahraničí žasnou nad touto metodou, uvědomíme si, jak je náš systém ojedinělý a dokonalý ve své jednoduchosti.

Díky práci dobrovolníků se turistické značky vrací na Zakarpatskou Ukrajinu, která bývala součástí Československa. Uplatnění našla i na jiných místech Ukrajiny.

ZNAČKY A ŠIPKY JSOU ČESKÝ FENOMÉN

České turistické značky začal na Ukrajině propagovat cestovatel, fotograf a koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil z Radimi u Krnova. A protože toto značení tam sklízí obrovský úspěch, letos už popáté uspořádaly ekologické organizace Hnutí Brontosaurus a Hnutí Duha Jeseníky ve spolupráci s Užanským národním parkem tábor pro značkaře.

Letos čeští dobrovolníci vyznačili dalších 55 kilometrů turistických tras v oblasti vesnic Ljuta a Tichyj a také obnovili kolem 30 kilometrů turistických tras v Užanském národním parku.

„Byla to úžasná zkušenost poznávat na Ukrajině nejen přírodu, ale i lidi. Jsou syroví, bezprostřední, pohostinní, hrdí a neumí se přetvařovat," popsala svou značkařskou zkušenost dobrovolnice Barbora Klečková z Krnova.

SOVĚTSKÉ DĚDICTVÍ JE VIDĚT I V TURISTICE

„Mnoho zajímavých a frekventovaných výletních tras na Ukrajině není označeno vůbec. Někde dožívá systém založený na číslování tras, který je pro turistu neznalého místních podmínek zmatený a nelogický. Původní značení nikdo neobnovoval, protože na Ukrajině se v dobách Sovětského svazu pěstovala hlavně kolektivní turistika, kdy skupiny vedl průvodce, který trasu znal a značky nepotřeboval.

Proto český pohled na turistiku byl pro Ukrajinu něco úplně nového," zavzpomínal Ivo Dokoupil na výchozí stav.

Ukrajinské Karpaty mají ohromný, ale nevyužívaný turistický potenciál. „Značky jsou základem pro rozvoj cestovního ruchu v horských vesnicích i v turistických centrech. České značení si v ukrajinských Karpatech získalo takovou oblibu, že ho začalo podporovat ukrajinské ministerstvo kultury.

Dokonce před ruskou anexí jsem byl pozván na Krym, abych místním v okolí města Bachčisaraj ukázal, jak funguje český systém turistických značek," doplnil Dokoupil.

KAŽDÝ TURISTA HNED POCHOPÍ SMYSL

Ivo Dokoupil už nejednou zažil, že ještě ani nestačila zaschnout barva na nových značkách a už se po nich vydaly skupiny turistů. „Samozřejmě mě potěšilo, že poptávka po značení dává naší práci smysl. Je to ale také pocta Klubu českých turistů, který tento systém zavedl.

Je tak logický, že význam značek a šipek na rozcestích pochopí i ten, kdo je vidí poprvé v životě. Je to údajně nejlepší systém na světě," řekl Dokoupil s tím, že letos značení Zakarpatské Ukrajiny podpořil Pardubický kraj a barvy poskytla sponzorská firma.

„Od roku 2008, co spolupracujeme na značení s dobrovolníky, se nám podařilo udělat kus práce. Snažíme se pomocí turistických značek propojit zajímavá místa. Máme vyznačenou například i Karpatskou magistrálu vedoucí od slovenských hranic přes všechny poloniny až po hranice rumunské v délce 360 kilometrů.

Poděkování patří všem dobrovolníkům, kterých se za celou dobu značení zapojilo už kolem dvou stovek. Na Ukrajině je naše práce přijímána s respektem, protože pomáhá rozvíjet turistiku také v chudých horských oblastech," uzavřel Ivo Dokoupil z Radimi u Brantic.