Jelikož se dostala do svízelné životní situaci kvůli dluhům bývalého partnera, skončila dnes s druhem v bytě v bruntálské západní zóně. Byt musela na své náklady opravit, přitom má dodnes na zdech vlhkost a plíseň. „Někteří si myslí, že Cikán přijde na úřad a všechno mu dají. Nevěřte tomu, že máme nějaké výhody. S mou vizáží mi nikde práci nedají, pro ně jsem jen černá,“ popsala situaci při hledání zaměstnání Marta Rusková.

Práci nenašla od doby, kdy kvůli těhotenství skončila ve vrbenských lisovnách, kde pracovala osm let. „Šla jsem na mateřskou a od té doby se nechytám na práci. Jenom proto, že jsem Romka. Není měsíc, abych žila bez dluhu,“ lamentovala Rusková. Ví, že se všeobecně o Romech hovoří jako o lidech, kteří si za životní svízel mohou jen a jen sami. „Všichni ale nejsou stejní, to máte jak u vás bílých,“ uvedla Rusková

Jak říká, žít se musí, jinak to ani nejde. Ráda by šla do práce, ale na tři směny zatím nemůže pracovat. Má doma malinkého syna, a toho nemůže stále hlídat babička. „Je to tady hrůza. Bývalý druh mi nechal na krku pět set tisíc dluhů a já je musím splácet, neplatí ani na dvě své děti, o které se starám,“ líčila žena hledající zaměstnání. Je vyučená jako přadlena, ale ve městě bohužel už nefunguje fabrika Moravolen.

Děti má ve věku čtrnácti, jedenácti, osmi a pěti let. Bez práce je od narození nejmladšího Dominika a vypadá to, že najít práci nemá šanci. Žije jen z toho, co jí přispěje úřad. Zaplatí nájem bytu a pro šestičlennou rodinu zbývá měsíčně okolo dvou tisíc korun. To není ani na zaplacení pomůcek dětí do školy, o oblečení nemluvě. Spolupracuje s organizací Help – in, která rodině v životě výrazně pomohla a i nadále pomáhá.

„Chápu, že kdo pije nebo hraje automaty nemá nárok na nějakou podporu. Mě kvůli dluhům druha zastavili mateřskou, sociálku i přídavky. Takže vlastně není z čeho žit,“ dodala. Nemá prý nárok ani na příspěvek v hmotné nouzi. Také jí vadí neustálé pochůzky při vyřizování příspěvků přes celé město, od pracovního na městský úřad. Ani rekvalifikační kurzy pro ni žádné nemají, musela by mít jistou práci do budoucna.