Lehce pracovní tábor Blažené Osoblažsko v dobách svého vzniku lákal ekologicky smýšlející dobrovolníky z celé republiky, aby pomohli při výsadbě biokoridorů kolem Slezských Rudoltic.

Při výletech do okolí se účastníci tábora začali zajímat o osudy kostela sv. Jiří v zaniklé vsi Pelhřimovy, který byl v havarijním stavu. Z tohoto kostela se stala hlavní náplň dalších ročníků tábora. Mladí lidé na hřbitově vysekávali náletové dřeviny i kopřivy, čistili cihlové tašky ze zřícené střechy od malty, natírali trámy na krovy fermeží nebo obnovovali přístupové cesty ke kostelu. Dnes už má kostel novou střechu, takže se zdá, že boj o jeho záchranu bude úspěšný. Hnutí Duha Jeseníky, které tábor organizuje, se nakonec stalo majitelem kostela a okolního hřbitova v liduprázdné krajině, pro biskupství totiž představovali zbytečnou zátěž.

Další práce na opravách věže kostela jsou spíš pro řemeslníky – odborníky než pro mladé nadšence. Proto se letos Hnutí Duha Jeseníky při přípravě programu spojilo s dalšími organizacemi. Krnovské Středisko volného času (SVČ) Méďa se stará o program tábora: „Připravili jsme plno soutěží a her, různé výtvarné kurzy i výlety do okolí. Zapojíme se samozřejmě také do zámeckého strašení. Připomínám, že zámek Slezské Rudoltice se v pátek 27. srpna od 19 hodin stane rájem strašidel a vítáni jsou všichni, kteří se rádi bojí,“ uvedl Radomil Novák ze SVČ Méďa.

Na táboře bude také přední odborník na zdravou výživu Robert Kautz, takže o mimořádně kvalitní stravování je určitě postaráno. Do jeho sféry vlivu patří i soutěž o nejlepší Rudoltický koláč. Je to výzva pro všechny místní kuchařky a kuchaře, aby podle svých nejlepších receptů upekli koláč, bublaninu nebo něco slaného a předložili svůj výtvor odborné porotě složené z účastníků tábora. Společně s rudoltickými hospodyňkami se do soutěžního pečení samozřejmě pustí i velmistr zdravé výživy Robert Kautz, který zájemcům nabídne svou přednášku na téma biopotraviny.

Letos se Rudoltický koláč koná právě dnes v 17 hodin přímo na zámku, kde jsou táborníci poprvé ubytovaní. Rudoltická škola, která byla táborovou základnou v předchozích letech, v současnosti prochází celkovou rekonstrukcí. Protože se letos táborníci letos na kostele moc nenadřou, jejich hlavní úkol spočívá v něčem jiném. Zapojí se do projektu Ovoce k lidem, lidé do sadů. „Budeme si povídat například o tom, že ovocné stromy nejsou jen zdrojem plodů, ale také významný krajinný prvek a součást mnoha tradic.

Táborníky čekají výjezdy na kolech do předem vytypovaných lokalit se starými alejemi a sady. Tam nám pomůžou se sběrem dat a materiálů. Skutečnosti zjištěné při terénním vyhledávání se budou přenášet do mapy jako podklady pro takzvané ovocné stezky. Jde nám o to zmapovat genofond starých sadů, a pak do nich pozvat turisty i výletníky, aby mohli krajinu nejen poznávat, ale také ochutnávat,“ představil účel mapování ovocných stromů v okolí Rudoltic Radim Lokoč.