Hlinka oslaví návrat rytíře, který už není bezhlavý  V sobotu 18. září od 14 hodin začíná program slavnostního odhalení rytíře s novou hlavou na novém místě. Večer do Hlinky na slavnost dorazí dokonce i Duo Jamaha.

Je to rytíř Wehrmann?

Úkolem kamenného rytíře bylo střežit památník hlineckých mužů, kteří padli na bojištích první světové války. Podle kontextu se pravděpodobně jedná o postavu rytíře Wehrmanna, který byl oblíbený symbol v německojazyčném prostředí. Původně se sochy Wehrmannů vztyčovaný jako ochránci obce, ale po první světové válce často bylo jejich novým úkolem střežit památník padlých. Známe rytíře Wehrmanna například z dobových fotografií v centru Brantic.

Jak vlastně sochař a restaurátor Tomáš Křivý modeloval podobu rytíře? „Byla k dispozici pouze jediná známá fotografie rytíře z Hlinky. Dá se na ní rozeznat typ přilby, jestli měl sklopenou hlavu nebo se díval nahoru, ale podrobnější detaily z malé figurky na fotce nevyčtu. Pro inspiraci jsem si dohledal podobné sochy rytířů, pokud možno ze stejného období a stejného regionu. Jeden rytíř je například v Bruntálu,“ uvedl sochař a restaurátor Tomáš Křivý, když sochu s novou hlavou poprvé představil v Hlince.

Bezdůvodné vandalství

Jméno vandala, který soše urazil hlavu, není důležité. Už je po smrti. Zřejmě nevnímal rytíře jako pietu za hlinecké rodáky padlé ve válce, ale nepotřebnou bezcennou věc, která nikomu nepatří. Svým způsobem měl pravdu. Památník s rytířem stál na pozemku, kde podle zápisů v katastru měla být jen orná půda.

„Museli jsme nejdřív právně zdůvodnit, proč obec hodlá opravovat památník na cizím pozemku, který nemá svoje parcelní číslo ani majitele,“ vysvětluje starosta Hlinky Marcel Chovančák, jak nedořešené vlastnické vztahy zkomplikovaly plán na rekonstrukci Bezhlavého rytíře.

Bezhlavý rytíř měl také ulomenou ruku i zlomený štít. Po renovaci se už ale na své původní místo na poli za vesnicí nevrátí. Stane se novou dominantou centra Hlinky, kde urbanistická studie počítá s vytvořením návsi.„Na to původní místo na poli není z obce vidět, takže tam rytíře nikdo neohlídá před vandaly. Řádili tady také zloději železa, takže jsme na poslední chvíli zachránili aspoň kus zábradlí, aby bylo podle čeho vyrobit repliku. Proto jsme se rozhodli přesunout památník do centra obce,“ doplnil starosta Chovančák.

Hlinka vyhlásila sbírku na opravu rytíře, do které se zapojili místní patrioti i němečtí rodáci. Pod sochou se našla skulina i na plastovou schránku s hrstkou drobných mincí, které překvapí a potěší ty, co jednou budou pamáník padlých zase rozebírat.