Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sychravý podzim plní azylové domy

Přichází podzim, plískanice a první mrazy. To je doba, kdy lidé, kteří v příznivějším počasí žijí na ulici, začínají vyhledávat střechu nad hlavou.

24.10.2016 1
SDÍLEJ:

Azylový byt pro muže Oblastní charity Rokycany. Ilustrační snímek. Foto: Lubomír Kotek

V Bruntále může lidem v nouzi poskytnout útočiště zařízení Slezské diakonie Bethel Bruntál, Rýmařov, Azylový dům pro muže.

PODMÍNKY UBYTOVÁNÍ: ZDRAVÍ A DOKLADY

Azylový dům má celkovou kapacitu 39 lůžek, z toho je 37 přímo ve středisku v Kavalcově ulici a dvě lůžka pak v takzvaných tréninkových bytech v Dlouhé ulici.

„Když máme místo, tak je zájemce přijat, musí však mít osobní doklady a potvrzení o zdravotním stavu, které vystavuje obvodní lékař. Pokud ten člověk doklady nemá, pomůžeme mu je vyřídit. Takových případů ale není mnoho, za celý loňský rok jsme zaznamenali pouze čtyři," sdělil vedoucí bruntálského azylového domu Milan Swider.

KDAŽ JE PLNO, POMŮŽE KRNOV NEBO OPAVA

Při posuzování zdravotního stavu jsou v azylovém domě poměrně benevolentní. Podle zákona musí odmítnout lidi s vážnějšími infekčními chorobami a vážnějším psychickým onemocněním, takže lidé například s běžným nachlazením nebo depresemi tady útočiště najdou.

„V mezních situacích ale přijímáme každého, a pokud je u nás plně obsazeno, zprostředkujeme mu ubytování v obdobných zařízeních v Opavě nebo Krnově. Pokud zájemce o ubytování nemá peníze, doprovodíme ho na nádraží, koupíme mu jízdenku a posadíme ho do vlaku," doplnila sociální pracovnice Milada Kahánková.

O UBYTOVÁNÍ JE ZÁJEM

V těchto dnech se azylový dům začíná pomalu plnit, obsazeno je 25 lůžek a každý den přicházejí další zájemci. Podle statistiky se vytíženost azylového domu za posledních pět let pohybovala celoročně kolem 90 procent, letos je to zatím o něco méně, zhruba 80 procent.

„Proč tomu tak je, přesně nevíme," přiznává Milada Kahánková.

„Z rozhovorů s klienty soudím, že by to mohlo být tím, že se zvýšila možnost zaměstnání. Lidé žijící na ulici začínají pracovat, najdou si bydlení a ubytovávají u sebe i své kamarády," vysvětlila Milada Kahánková.

Azylový dům neslouží k trvalému bydlení, zákon zde omezuje pobyt nejdéle na dobu jednoho roku. Tato doba je podle dosavadních zkušeností dostatečná, většina klientů odchází dokonce dříve.

Ubytování tady není úplně zadarmo, ubytovaný hradí 120 korun za den. Pokud má klient nějaký zdroj příjmů, třeba pracuje nebo dostává důchod, tak si pobyt platí sám. Když je zcela bez prostředků tak, mu jej prostřednictvím úřadu práce platí stát.

Ladislav Olejníček

Autor: Redakce

24.10.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vrcholu hory Kazbegi v Gruzii. Adam Matějka úplně vpravo.

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

Jiří Doleček vydal knihu Popraviště aneb zpověď volyňského Čecha. Narodil se na Ukrajině, ve svých čtrnácti letech dal sbohem Sovětskému svazu a od roku 1947 už byl studentem krnovského gymnázia.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Myslivecká mše s ukázkou pasování

K velmi působivým mysliveckým zvykům a tradicím patří Svatohubertské mše. Díky nim se veřejnost může seznámit i s některými starodávnými mysliveckými rituály.

Měření škodlivost neprokázalo. Zápachu asfaltu se Krnov nezbaví

Poškozuje provozovna, kde se roztápí asfalt, ovzduší v Krnově? Ze dvou měření čistoty ovzduší vyplývá, že ne. Lidé bojující proti asfaltovně ale měření zpochybňují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení