V Bruntále může lidem v nouzi poskytnout útočiště zařízení Slezské diakonie Bethel Bruntál, Rýmařov, Azylový dům pro muže.
PODMÍNKY UBYTOVÁNÍ: ZDRAVÍ A DOKLADY
Azylový dům má celkovou kapacitu 39 lůžek, z toho je 37 přímo ve středisku v Kavalcově ulici a dvě lůžka pak v takzvaných tréninkových bytech v Dlouhé ulici.
„Když máme místo, tak je zájemce přijat, musí však mít osobní doklady a potvrzení o zdravotním stavu, které vystavuje obvodní lékař. Pokud ten člověk doklady nemá, pomůžeme mu je vyřídit. Takových případů ale není mnoho, za celý loňský rok jsme zaznamenali pouze čtyři," sdělil vedoucí bruntálského azylového domu Milan Swider.
KDAŽ JE PLNO, POMŮŽE KRNOV NEBO OPAVA
Při posuzování zdravotního stavu jsou v azylovém domě poměrně benevolentní. Podle zákona musí odmítnout lidi s vážnějšími infekčními chorobami a vážnějším psychickým onemocněním, takže lidé například s běžným nachlazením nebo depresemi tady útočiště najdou.
„V mezních situacích ale přijímáme každého, a pokud je u nás plně obsazeno, zprostředkujeme mu ubytování v obdobných zařízeních v Opavě nebo Krnově. Pokud zájemce o ubytování nemá peníze, doprovodíme ho na nádraží, koupíme mu jízdenku a posadíme ho do vlaku," doplnila sociální pracovnice Milada Kahánková.
O UBYTOVÁNÍ JE ZÁJEM
V těchto dnech se azylový dům začíná pomalu plnit, obsazeno je 25 lůžek a každý den přicházejí další zájemci. Podle statistiky se vytíženost azylového domu za posledních pět let pohybovala celoročně kolem 90 procent, letos je to zatím o něco méně, zhruba 80 procent.
„Proč tomu tak je, přesně nevíme," přiznává Milada Kahánková.
„Z rozhovorů s klienty soudím, že by to mohlo být tím, že se zvýšila možnost zaměstnání. Lidé žijící na ulici začínají pracovat, najdou si bydlení a ubytovávají u sebe i své kamarády," vysvětlila Milada Kahánková.
Azylový dům neslouží k trvalému bydlení, zákon zde omezuje pobyt nejdéle na dobu jednoho roku. Tato doba je podle dosavadních zkušeností dostatečná, většina klientů odchází dokonce dříve.
Ubytování tady není úplně zadarmo, ubytovaný hradí 120 korun za den. Pokud má klient nějaký zdroj příjmů, třeba pracuje nebo dostává důchod, tak si pobyt platí sám. Když je zcela bez prostředků tak, mu jej prostřednictvím úřadu práce platí stát.
Ladislav Olejníček